Bilmek istediğin her şeye ulaş

Boşlukla hiçliğin arasında ne fark vardır?

Boşluk; Uzay boşluğu, bildiğimiz madde içermeyen uzay alanıdır. Maddenin olmadığı uzay alanına boşluk denir. Fakat galaksilerarası uzayda da, yıldızlar arası uzayda da boşluk asla tam boş olamaz. Metre küpünde yüz binlerce atom gibi çok az miktarda madde bulunuyor.
Aynı zamanda kuantum dalgalanması dediğimiz hiçlikten parçacık ve anti-parçacık oluşumları bildiğimiz boşluğun boş olmadığını gösterir.
Ama uzay boşluğu dediğimiz şey bizim bulunduğumuz büyüklükler söz konusu olunca gerçekten boş (ve öldürücü) görünüyor.
Fizikte hiçlik kavramı ile karşılaşmadım. Ama fiziğin her alanına, noktasına girdiğim, araştırabildiğim söylenemez. Belki vardır. Bana daha çok felsefi bir kavram olarak geliyor.

Not: Boşluk için gerçek tanım şudur. Şimdi geldi aklıma.
Bir atomu futbol sahasına kadar büyütürsek çekirdek bir beyzbol topu büyüklüğünde ve elektron ise bezelye büyüklüğünde olur. İşte atomun elektron ve çekirdek dışındaki alan gerçek boşluktur.
  • Paylaş
Yine fizikçi olmayarak uçacağım ama boşluk dediğimiz şeyin içinde kütlesiz tanecikler olan fotonlar yani ışık bulunabilir. Hubble'ın son bulguları zaten uzayın da boş olmadığını ve karanlık madde denilen, bildiğim kadarıyla henüz içeriği tanımlanamamış bir maddeyle dolu olduğunu gösteriyor. Hiçlik maddesel evrende olmayan ruhani bir kavram. Hiçlik deyince insanın aklına ne madde, ne enerji, ne ışık, ne de ulvi varlıkların olmadığı bir ortam geliyor. Bir de anti madde var ki o hiçlikten de az olmasına rağmen var olduğu için hiçlik sayılamaz.
kaynak: hubblesite.org/explore_astronomy/hubbles... .
  • Paylaş
Boşluk somut hiçlik soyut bir kavramdır. Örneğin evin içi boş deriz ama canım hiç istemiyoruz deriz.
  • Paylaş
Şahsen, boşluk içinde yol almak izlenebilir bir keyif sunar. Bangijamping, parasayding ve benzeri aktivitelerden keyif almak bir anlamda hala yaşadığınızın en büyük kanıtı olarak karşınıza çıkarken, öte yandan bu gibi sıra dışı eylemler içinde bulunsa bile bir türlü yaşadığını hissetmeyen güruhun bulunduğu bir bitiştir hiçlik, saygı duymak gerekir.
Örnek:
  • Paylaş