Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bostan kebabı nasıl yapılır?

Bostan patlıcanı
Tuz
Karabiber
Domates
Kuzu yada dana eti(kuşbaşı yada stroganof olarak doğranmış olabilir)
Soğan
Sarımsak
Sıvıyağ

Normal patlıcana göre daha zor pişen bostan patlıcanlarını ister közleyin ister kızartarak yapın isterseniz fırında ön püşirme işlemi yapın. Ama bu yemeğin özelliği patlıcanı sapıyla beraber sunmaktır. İsterseniz içlerini oyarak suda bekletin(tuzlu su) isterseniz içiyle birlikte bekletin patlıcanları. Arzunuza ve damak zevkinize göre patlıcanlara ön bir pişirme işlemi uygulayın(fırın-kızartma-közleme) fırında pişirecekseniz(pişirme poşetlerinde) bir miktar yağ gezdirmenizi tuz ve karabiberle tatlandırmanızı öneririm. Bu arada isterseniz alacalı soyun isterseniz kabuğunu soymadan yapın.
Bir tavaya yağ koyun. Piyazlık doğradığınız soğanları ekleyin. Ardından sarımsakları ekleyin. Etlerinizi de ekleyerek hepsini kavurun.Domates rendesi ve dilediğiniz baharatları ekleyin. Biraz etsuyu ekleyerek etlerin iyice pişmesini sağlayın. En son tuzunu ekleyin harca.
Patlıcanları tepsiye dizin. İçlerine harçtan bolca koyun. Üzerlerine birer dilim domates ve biber koyabilirsiniz. Tepsiye et suyu koyun(çabuk pişsinler) . Fırından çıkarmaya yakın kaşar peyniri koyabilirsiniz üstlerine. Kimi harca bezelye de koyuyor bu tamamen sizin zevkinize bağlı.

Yemek
  • Paylaş