Bilmek istediğin her şeye ulaş

Boy uzaması genetik etmenlere bağlı olmadan devam edebilir mi?

Kişinin boyunu belirleyen en önemli etken genetik şifreleridir. Çocukların ileride ulaşacakları boyu hesaplamak bile mümkün. Erkek çocuklarda, anne ve babanın boyları toplanıp, bu rakama 13 ekleniyor ve çıkan sonuç ikiye bölünüyor. Kız çocuklarda ise anne ve babanın boyları toplamından 13 çıkartılıyor ve sonuç ikiye bölünüyor. Bu hesaplamada kişilerin genetik boyu ortaya çıkıyor. Beslenme ve spor gibi etkenler ise genetik boyu ancak 5-10 cm arasında etkileyebiliyor.
  • Paylaş
Boy uzaması yalnızca genetik faktörlere bağlı değildir. Beslenme, spor ve yaşantıyla da ilgisi vardır. Anne ve babası uzun olanların uzun, kısa olanların kısa olacağının garantisi yoktur.
  • Beslenmenin önemi çok büyüktür. Çocuk doğduğu andan itibaren iyi bir şekilde beslenmelidir. Özellikle anne sütünü yeterli alan çocuklar daha sağlıklı ve bağışıklık açısından daha kuvvetli olurlar. Beslenme özellikle ilk iki yaşta olmak üzere bütün yaşlarda büyümeyi etkiyor. Anne karnından başlayarak iyi beslenen bir çocuk ideal kilosunu da koruduğu takdirde boy uzunluğunda avantaj yakalıyor. Çünkü aşırı kilolu ya da çok zayıf olma hormonları olumsuz etkilediğinden boy uzamasını engelleyebiliyor.
  • Spor dalları özellikle yüzme gibi sporlar boyun uzamasına katkıda bulunurlar. Yüzerken omurgaların arasının açılmasına bağlı olarak boyda uzar. Basketbol ve pilates gibi sporlarında etkisi çoktur. Omurgalar arasında germe olur ve uzamaya katkı sağlar.
  • Hormonlar içinde özellikle büyüme hormonu önemlidir. Bunun yanında tiroid hormonu, cinsel hormonlar ve kortizol de büyüme üzerine önemli etkilere sahip hormonlar arasında yer alır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1642 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları