Bilmek istediğin her şeye ulaş

Boy uzunluğu genetik midir?

Hayır. Cücelik veya devlik gibi rahatsızlıklar genetik olarak ortaya çıkar. Normal düzeydeki kısa ve uzun boylar genetiğin desteklediği ölçüde beslenme gibi yaşam koşullarına bağlı olarak ortaya çıkar.
  • Paylaş
Bir tecrübe paylaşayım .. erken ergenliğin çocuklarda cücelik denemese bile kısa boylu olunmasında önemli olduğunu bir arkadaşımın çocuğunda erken ergenlik rahatsızlığı ortaya çıkınca öğrenmiştim. meğerse erken ergenlerde kenik uçları uzamayı erkenden bırakır ve bu sebeple kısa boylu olma ihtimali doğarmış. arkadaşımın çocuğu için şimdi ismini hatırlamadığım bir hormon iğnesi vermişti doktor ayda bir defa.sanırım 2 yıl kullandı ve kısa kalma engellenmişti. Doktor iğne ile çocuğun erken ergen olmasını engelleyerek kemik uçlarının erkenden büyümeyi terk etmesini engellemişti.
  • Paylaş
3

Burhan Çetinkaya, Hormon iğneyi kuzenimde kullandı ufakken hatta baldırından böyle oyuncak gibi bir tabancayla vuruyordu kendi, oda olumlu sonuç aldı. Ama ergenliğin geciktirilmesi, vücut için ne kadar sağlıklı bilmiyorum.

Hakan, Üstad benim bahsettiğim erken ergenler için. Bazı çocuklar 8-9 yaşında ergenlige giriyor. Bunun için ergenligi oteliyorlar normal yaşına kadar.

Burhan Çetinkaya, anladım abi onu bilmiyordum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2242 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları