Bilmek istediğin her şeye ulaş

Brokolinin yararları nelerdir?

 Öncelikle brokoli mineral,kalsiyum ve demir açısından çok zengindir. Bu yüzden kemik erimesine ve demir eksikliğine çok iyi gelir. Bunların yanında brokoli tüketen insanlarda kansere çok ender rastlanır. Kalp dolaşım hastalıkları ise yok denecek kadar azdır.  Brokolide bol miktarda 'indole' isimli bir madde bulunur.Bu madde, kadınlarda östrojen bozukluklarını engeller. Buda kadınların göğüs kanseri olmasını engeller.Ayrıca brokolinin bir diğer faydasıda doğuştan belkemiğindeki son omurun kapanmamış olmasını yani bir diğer deyişle spinabifida hastalığını önlemesidir.
  • Paylaş
Brokoli savunma sistemine 'iyi yardımcı' bir bitkidir. Özellikle kanseri yaşamakta olan veya yaşamış kişilerin salatalarına 'az da olsa' eklemeleri çok önemlidir. Laboratuvar ve hayvan deneyleri (in vivo-in vitro) bunu açıkça göstermektedir. Bilgilerinize,
 Süleyman Gönülkırmaz
  • Paylaş
Kansere karşı bizi koruyan ve ömrümüzü uzatan müthiş bir sebze. Çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine birebir. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, vitamin deposudur.Brokoli tutkunlarında ender olarak bağırsak ve akciğer kanseri görülür, kalp dolaşım hastalıklarına da pek fazla rastlanmaz. Kadınlarda göğüs kanserini önler. Göğüs kanserine ve spinabifida hastalığına karşı etkili.


Brokoli bol miktarda, göğüs kanseri riskini azaltan 'indole' adlı bir madde içeriyor. İndole, göğüs kanserine neden olan östrojen bozukluklarını engelliyor. Ayrıca brokolinin diğer bir özelliği de, spinabifida hastalığını (doğuştan belkemiğinde son omurun kapanmamış olması) önlemesi.


  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1030 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt