Bilmek istediğin her şeye ulaş

BSA (Business Software Alliance) denetimlerinde bir teknik serviste bulunan son kullanıcıya ait bilgisayarın lisanssız olması durumunda sorumlu kişi kimdir?

BSA Katılımcısı yurtdışı bir firmanın, lisanslı yazılımının (Türkiye'de bulunmuyorsa) lisanssız kullanıcıları yine de yasal sorumlu mudur?Düzenle
Süper soru, direkt olarak yaşadığım bir durumun burada çok faydası olacak. Yıllar önce, üniversitede öğrenci iken, bilgisayarımızdaki bazı lisanssız programları bir bilgisayarcı'da hard disk üzerinden alıp CD'ye çakme işlemi için götürmüştük bir arkadaşımla (evet malesef o dönemde PC üzerinde yazım yapabilen CD yazıcılar yoktu :) ). Ben CD'lerimi teslim almak için gittiğimde BSA knalından bir avukat ve bir polis ihbar üzerine bilgisayar firmasını basmış ve ben içeri girer girmez, işte lisanssız yazılımlar bu arkadaşın dedi. Olayın bundan sonrasında hard disklerimize el konuldu, eğitim amaçlı olarak kullandığımızı söylesek de ifade alınması gerektiği ve savcılığa kadar gitmemiz gerektiği söylendi. Lisanssız yazılımı hard diskinde barındırmak ve dağıtımını yapmaktan suçlandık. Savcı ile konuşmaya gittim ve o dönemin parası ile 400 milyon para cezası 6 ay hapse kadar yolu var dediler. Şimdi cezası nedir bilemiyorum ama BSA ihbar üzerine ani baskın düzenleyebiliyor, - rutin denetimleri dışında - ve sonuç olarak biz hard diskimizden vazgeçtik, bilgisayar firmasının herşeyine el koyup sağlam bir ceza kestiler. Bize birşey olmadı ama hard diskler çok pahalı aletlerdi o zaman ve bir öğrenci için oldukça ciddi bir zarara da biz uğramış olduk.

Sonuç olarak; her 2 tarafı da suçlayabiliyorlar ama şu anda BSA'nın yapısında değişiklikler olmuş olabilir.
  • Paylaş
Gerçekten soru süper :9

şimdi burada öncelikle mülkiyet kavramından yola çıkmak gerekiyor. BSA hangi yetkilerle donatılmış bir kurum bunu bilmiyorum ancak teknik servisler doğası gereği başkasının mülkiytinde olan cihazların bulunduğu bir yer. BSA yetkilileri ticari amaçla kullanılan makinaları yani teknik servisin işini yapması sırasında kullandığı makinalar da denetim yapması gerekir yani son kullanıcıya ait olduğu belgelenen ( teknk servise teslim belgesi) makinalara BSA nın MÜDAHALE ETMESİ VE HADİ BAKALIM BUNUN LİSANSINI GÖSTER DEMESİ HUKUKA AYKIRIDIR. 

Tabiki yasa varsa istisnası vardır diye bir söz olduğunu da unutmamak lazım. 

Teknik servisteki makinenin bir başkasına ait olup olmadığı konusu şüpheli ise veya yetkisi olan BSA elemanları orada son kullanıcı makinelerine lisanssız yüklemeler yapıldığını ispatlaya biliyorlarsa yani makineler üzerinde ilk alınırken fatura ile beraber verilen ve kasaya yapıştırılan lisans etiketleri ile üzerinde yüklü olan işletim sisteminin seri numaraları tutmuyorsa hem son kullanıcı hemde teknik servis suçlu olablir.
  • Paylaş
Anladığım kadarıyla BSA (Bilgisayarlar kullanıcılarının bu kadar yaygınlaşmadığı) dönemlerde de denetimlerini aktif bir şekilde gerçekletiriyordu. Talihsiz bir olay geçirmişsiniz. Neyse ki BSA denetimine hiç tanık olmadım. Lisansız yazılım kullanıcılarından çok satan kişilere karşı bu kadar acımasız olduğunu sanıyordum. Demek ki farketmiyor :) Hakan bey, Eğer teknik servis yönetimi bilgisayarın işletmeye ait olmadığını iddia ederse buna karşılık denetimciler sadece teknik servis teslim belgesiyle ikna olurlar mı? Pek sanmıyorum çünkü yasal bir evrak niteliği taşımıyor. Servislerde her kullanıcıdan cihazın faturasını isteyemezler. Bu aşamada ki prosedürü merak ediyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1212 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt