Bilmek istediğin her şeye ulaş

Manik atak nasıl bir hastalıktır? Tedavisi mümkün müdür?

İlaçlarla geçer mi, kaç gün de geçer?Düzenle
Manik atak diye bir psikopatoloji (ruhsal rahatsızlık) tek başına yoktur. Mani; bipolar (iki uçlu duygudurum) rahatsızlığının bir ucudur. Bu rahatsızlık da hem depresyon hem hipomani veya mani atakları olur. Bipolar rahatsızlık tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Hem duygu durum düzenleyicileriyle hemde psikoterapiyle bu hastalığın tedavi olması mümkündür. Bu rahatsızlık ta kişinin öncelikli olarak bu rahatsızlığını kabul etmesi ve davranışındaki olası değişiklikleri fark etmesi çok önemlidir. Bu rahatsızlık genç yetişkinlik dediğimiz (20'li yaşların başları ve ortaları) dönemde zorlu bir yaşantı olayından sonra tetiklenebilir. Aynı zamanda bu rahatsızlığın iki tipi vardır. Bipolar tip bir; mani ataklarının daha yoğun olduğu, hastaneye yatırılmasına gerek duyulduğu bir hastalık formudur. Bipolar tip iki ise depresyonun daha sık görüldüğü ve ayaktan tedavi edilmenin daha mümkün olduğu bir formudur.

Herkes kendisini zaman zaman enerjik ve coşku dolu hissedebilir ama bu o kişinin bipolar olduğu ya da mani/hipomani atağı geçirdiği anlamına gelmemektedir.
  • Paylaş
1

Zekiye , Uyuması için ne yapmalıyız şimdi hastadedeytıyor başka bir yere götürürsek aynı şeyler mi olur ilaç ve serur takıyorlar

Panik ataktır o canım karıştırma.
  • Paylaş
1

Fatma, Hyr mani atak

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

308 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt