Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bu kadar çok alışveriş merkezine gerçekten ihtiyacımız var mı?

Hedefte insanı "homotüketimos" a dönüştürmek varsa ki var bukadar AVM az bile.
Kapitalistin ülkemiz üzerindeki ağız suyu da seksenmilyona dayanan nüfusumuzdandır ve birileri çıtayı daha da yükseltip daha üç gün önce çocuk sayısı beklentisini üçten dörde çıkartmıştır: ))
O kışla bu kışla bahane AVM'ler şahane!
  • Paylaş
Bu soruyu kim olarak sorduğunuza bağlı. Eğer İktidar partisinde bir bakan ya da milletvekili iseniz, TOKİ, Çalık Holding iktidar yakını bir büyük inşaat şirketinin başındaysanız ve evinizdeki çelik kasalar, ayakkabı kutuları boş, para sayma makineleriniz tozlanmışsa kısaca sıfırlayacak bir meblağ kalmamışsa yeni bir AVM'ye ihtiyacınız var demektir.

Soruyu normal bir tüketici olarak soruyorsanız tabii ki bu kadar değil bunun onda biri kadar bile AVM'ye ihtiyacınız yoktur. Normal halk açısından baktığımızda öncelikle AVM'lerin çoğu üst orta sınıf ve üstüne hizmet ettiğinden fast food ve sinema hariç pek bir fonksiyonu yoktur. Çevresinde yaşayanlar için sürekli bir trafik sıkışıklığını ifade ederler. Küçük esnafı tüketip büyük firmaların servetlerine daha fazla servet katmasını sağlarlar yani istihdam açısından da iyi değillerdir.

Küçük esnafın tükenmesi demek köşe başında bakkalınızın, manav ve kasabınızın kalmaması demektir. Her türlü temel alışverişinizde büyük yollar kat edip büyük zincirlerin büyük mağazalarına gitmek zorunda kalırsınız. Bazen bir ekmek için yarım saatinizi harcamanız gerekir ki o yarım saat size geri ödenmez, ekmek de zincirde de aynı fiyatadır. Bunların yanı sıra büyük zincirlerde bakkallarda olduğu gibi veresiye defteri bulunmaz, o anda üstünüzde para yoksa ya da hiç paranız yoksa ve iki hafta sonra borcunuzu ödeyebilecek duruma gelecek olsanız dahi kredi kartınızla borçlanır bankanın zenginliğine zenginlik katarsınız. AVM'ler Amerikan tarzı kültürsüz kapitalizmin soygun merkezleridir.
Aslında AVM'ler olmasa da orada bulunan markaların hepsi muhitine göre çeşitli dükkanlarda zaten satılır, satılabilir, hangi sınıf markaları istiyorsanız onların bulunduğu muhite dahi gitmezsiniz çünkü siz de zaten o sınıftan olup o muhitin dükkanlarından alışveriş yaparsınız. Aynı zamanda köşe başında hep alışveriş yaptığınızdan tanıdığınız kasabınız, manavınız, bakkalınız olur ve zincirin getireceği gıda maddelerinden daha kalitelilerini çok kısa sürelerde komşunuz olan esnaftan alırsınız. O an ödeyemeyecek olsanız bile sizi tanıyan komşunuz mutlaka sonra ödersin deyip sizi gülümseyerek uğurlayacaktır, bankanın soygunu da aradan çıkar. Avrupa'da kapitalisttir ama aynı zamanda kültürün de beşiğidir, oralarda şehir içinde dev AVM'ler göremezsiniz çünkü yoktur, gerek de yoktur. Büyük şehirlerde şehir kenarlarında tek tük orta büyüklükte AVM'ler bulabilirsiniz ama zaten ekonomik sınıf, yaşanılan muhit ilişkisinden dolayı almak isteyeceğiniz hemen her şey zaten iki adım ötenizde nispeten küçük dükkanlarda mevcuttur.


Benim cevabım hayır AVM'lere ihtiyacımız yok, hepimiz kapitalizmden besleniyoruz ve bundan kurtuluşumuz yok kabul ediyorum ama kültürsüz Amerikan tarzı yerine buram buram kültür kokan Avrupa tarzını tercih etmeliyiz. Biz de sonuçta 200 yıllık tarihi olan bir halk değiliz, bizim de eski bir tarih ve kültürümüz var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

296 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt