Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bu kadar iyi niyetle yapılmış başarılı bir soru sorma sitesinde neden saçma sapan sorular soruluyor? Yetkililerin böyle davranışlarda bulunan kullanıcıları spamlamasının siteye zararı dokunur mu?

Bkz. 'Aşka inanır mısınız?', 'Telefonunuzun zil sesi nedir?', 'Erkeklere güvenme hatasında bulunan var mı?' vs...Düzenle
Her türlü soru cevap sitesinde bu soruları görebilirsiniz. Yalnız bu sitede size gösterilen soruları filtreleyen ağlar mevcut. Size gösterilen sorular takip ettiğiniz ağlara bağlanmış olan sorular. "Aşk", "Kadın erkek ilişkileri", "Sohbet", "Geyik Muhabbeti" gibi merak etmediğiniz ağları takip ettiğiniz ağlardan çıkartarak ki bunu soruyu açtığınızda en tepede göreceğiniz ağların üstüne giderek de yapabilirsiniz, istediğiniz ciddiyette sorulara ulaşabilirsiniz. Zaten bu tür bir sitenin kalitesini belirleyen sonuçta "yetkililer" değil de kullanıcılar oluyor. Siteyi daha kaliteli sorularla beslemek sizin de elinizde... .
  • Paylaş
Aslında inploid'de bu tarz soruların sayısı oransal olarak gerçekten çok azdır. Bu biraz da takip ettiğiniz konular ile alakalı. Eğer takip ettiğiniz konuları gözden geçirir ve bazı konu başlıklarını listenizden çıkarırsanız sonuç değişecektir: inploid.com/msalihaticilar/network/

Özellikle "Muhabbet" ve "Düşünce" konu başlıkları içerik olarak daha çok insanların kendi düşüncelerini ifade etmek için veya sohbet amacı ile sorulmuş sorulardan oluşuyor. Takip ettiğiniz konular içinde bunların da olduğunu görüyorum ve buna benzer konuları takipten vazgeçerseniz sonuç çok değişecektir diye düşünüyorum.

Eğer inploid'de bir soru gördüğünüzde hoşunuza gitmezse ilk yapacağınız şey o sorunun bağlı olduğu konu başlıklarına bakıp hangisini takip ettiğinizi incelemek çok yararlı olur.

Buna ek olarak, mesleğiniz size gösterilen sorular ile direk ilgilidir. Örneğin; biz bir Elektronik Mühendisi'ne özellikle "Elektronik", "Elektronik Devreler", "Elektrik Mühendisliği" ve buna benzer konulardan sorular gösteririz. Aynı durum soru yönlendirmelerinde de geçerlidir.

Bu bahsettiğim kriterler dışında bir kaç kriter daha bulunuyor ve hepsinin ağırlıkları farklıdır. Yani, sadece mesleğiniz, takip ettiğiniz konular değil başka etkenler de vardır ve bir algoritma bunların bütününü değerlendirerek size sunulacak soruları seçiyor.

Umarım bu bilgiler faydalı olur.
  • Paylaş
"Kusur Görenindir" diye güzel bir sözümüz var. Kişilerin saçma sapan sorularına cevap vermek zorunda değilsiniz. Birisi telefon zil seslerine dair insanların alışkanlıklarını anlamaya çalışıyor olabilir. Müzik sesleri fabrika ayarlarıyla gelen mi yoksa kişinin kendi ruhsal durumunu mu anlatıyor. Bu soruya siz o gözle bakamıyor olabilirsiniz. Soru içerisinde bir yazım hatası ya da mantık hatası görürseniz alternatif sorularda ekleyebilir ya da düzenleyebilirsiniz. Burası özgür bir platform :)
  • Paylaş
Hakaret, küfür vb. içerikler barındırmadığı müddettçe herkes istediği soruyu sorabilmelidir... .
  • Paylaş
Malesef her platformu foruma çeviriyoruz millet olarak. Başlarda daha ciddi sorular görüyordum ben de, şimdi konu başlıkları genişledikçe sorulan sorular da o derecede değişebiliyor
  • Paylaş