Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bu sene 43 bin öğretmen mezun olmuş, atama bekleyen öğretmen sayısı da 264 bin. Bakkal hesabı 6 senelik mezun kadar bir öğretmen açıkta. İnsanlar neden hala eğitim fakültelerine giriyorlar?

Herkes böyle düşünseydi insanların farklı iş dallarına yönelmesiyle şimdi bambaşka bir dünyada olurduk herhalde. Tükiye'de ciddi doktor ve hemşire açığı varken öğretmenliğe talep neden bu kadar fazla üstelik bu durumda. Biraz kolaya geliyor galiba, ya da belki o seçkin kişilerden olurum da atanabilirim hayali hafta sonları tatil, yaz tatil, havalar bozdu tatil, her türlü sosyal hakka sahip güzel saygın bir meslek önü açık olsa eğer, MEB bu durum için iyileştirme planları içinde tabi o bölümleri açıpta geride durması abes olur zaten. İnşallah sonuçları güzel olur da insanların sonunu çok düşünmeden, yıllarını verdikleri mesleklerini yapabilirler.
  • Paylaş
Altı senelik mezun kadar işe alınamayan öğretmen varsa aklı başında hiç kimsenin öğretmenlik yazmaması lazım yalnız ben bir kaç gerçekten öğretmen olmak isteyen kişinin dışında çoğu kişinin zaten puanı anca yettiği için oralara girdiğini düşünüyorum. Bakınız bu sene yine dolup taşacak eğitim fakülteleri. Sene sonunda 300 bin yeni mezun öğretmen olacak. Yeni mezun diyorum, bu 264 bin tamamen tecrübesiz, serbest piyasada sadece en ucuz işgücü olarak çalıştırılabilecek seviyedeler. Şimdi kızacak öğretmenler ama yeni mezun bir mühendis de farklı muamele görmüyor. Önce birkaç sene karın tokluğuna kölelik yapılıyor ardından, tecrübe kazanıldığında düzgün bir iş bulunuyor. Eğitim fakültesi okuyanların da mühendislik mezunlarından daha yetenekli, daha zeki, daha yetişmiş, daha bilgili olduklarını sanmıyorum.

Kanaatimce okunan dal icra edilip para kazanılmak isteniyorsa ülkenin ekonomik gidişatı incelenerek iş bulma olasılığı yüksek dallar seçilmeli. Oralara giremeyip de puan anca yetti diyerek eğitim fakültesine girip öğretmenlerimizin genel kalitesi düşürülmemelidir. Bu 264 bin içinde mutlaka isteyerek, severek okumuş 1000 kişi vardır ve diğerleri yüzünden bu kaliteli eğitmen kesimi de açıkta kalmaktadır. Şu anki durum 250 bin Urartu filolojisi mezunu atanma bekliyor gibi, ekmeği olmayan bir dal okuduysanız sonuçlarına katlanmak ve başka dallarda iş aramak zorundasınız sonuçta herhangi bir üniversite bitirmiş insanlar için de IK, bankacılık, halkla ilişkiler, satış pazarlama gibi bir çok sektörde iş mevcut. Ya da daha fazla çalışıp bir sene sonra ekmeği de olan bir meslek öğrenmek üzere düzgün bir yere girme olanağınız da her zaman açık. Her fakültenin mezununa istihdam yaratmak devletin görevi değildir. Bazı dallar vardır ki ekmeği yoktur ve keyif için okunur, bırakın maddi gücü olanlar o ekmeksiz dalları okusun, maddi gücü olmayanlar da mezuniyetten sonra meslekleriyle karınlarını doyurabilecekleri şeyler okusun.

Yaratıcı öğretmen iyidir ama hayalperest eğitim fakültesi mezunu henüz öğretmen değildir. Öğretecek bir şeyleri olsaydı önce ülkenin durumunu analiz edebilecek kapasitede olurdu. Altı senelik mezunun açıkta olduğunu görüp de hala orada okuyan kişiler de mezun olduklarında hayıflanmaya başlamamalıdırlar. Bu sene girenler mezun olduklarında muhtemelen 10 senelik mezun kadar bekleyen yeni mezun olacak, yaklaşık yarım milyon...

Çocuk ve iş sevgisiyle isteyerek, çalışarak öğretmen olanlara selamlar ve şansları açık olsun. Diğerleri de işin peşini bıraksın ki kaliteli kadroya yer açılsın...
  • Paylaş
4

Ahmet Kırgız, Peki konuyu aslında tamda bilmiyorum ama birde şöyle bir gündem varya, Öğretmenler atanamdığı için mühendislik yapabilecekler.Bu kadar saçmalık olur. Ama böyle bir konu var siz buna ne diyorsunuz ?

Şaman, Evet o gündem var, yapı öğretmenleri, inşaat tekniği mezunları ve iki yıllık teknikerlik mezunları KPSS benzeri basit bir sınavla girip iki sene okuyarak mühendislik hakkı kazanacaklar. Durum şöyle, şimdilik bu insanlar gençken işverenleri mühendis olacağından tekniker olarak çalıştırılmaya devam ederler diye düşünüyorum, en azından benim firmamda teknikerden öteye gidemezler, zaten gerçek mühendis maaşları da teknikerden çok fazla değil. Bir inşaat mühendisi hemen her projede hayati önem taşıyan kararlar verir ki bu insanların zaten böyle bir muhakeme yeteneği olsaydı başından mühendisliğe girip okuyabilirlerdi. Başında problem olmayacaktır, bu mühendisler kamuda mühendis kadrosundan iş bulabileceklerdir. Yalnız bunun 10-20 yıl ilerisinde her türlü imza yetkisi sahibi bu kişiler kendi mühendislik firmalarını açtıklarında gerçek tehlike ortaya çıkacaktır. Sağlık memuru ve hemşirelere de bir iki yıl daha eğitim verip onları doktor yapalım gibi çok tehlikeli bir uygulama. Sonuçta kendi mesleğimi tehlikeye girmiş, bol bol rakibim oluşmuş gibi görmüyorum durumu yalnız halkımızın sağlığı açısından iyi sonuçlar doğurmayacağını düşünüyorum.

Ahmet Kırgız, 'Sağlık memuru ve hemşirelere de bir iki yıl daha eğitim verip onları doktor yapalım gibi çok tehlikeli bir uygulama' evet neyazık ki, kesinlikle durum böyle ...

Şaman, Doktorlar insanları ancak teker teker öldürebilirler, mühendislerse onar onar, yüzer yüzer, biner biner... C:

Sadece eğitim fakültesi mezunları değil bir de bölüm mezunları var bunlara eklenen. Bölüm mezunları da formasyon alarak öğretmenlik yapabiliyorlar. Bu kadar öğretmen bolluğunda sağ olsun yeni mezun arkadaşlarımız piyasayı oldukça düşürüyorlar. Geçen gün bir ilan gördüm gazetede "fizik, kimya , matematik ,geometri, Türkçe, coğrafya dersleri bir tek öğretmen tarafından evinizde bir buçuk saati 20 liradan verilir".....Bir öğretmen nasıl oluyor da her alanda bu kadar uzmanlaşabiliyor anlayamadım. Ben yıllardır bu işi yapıyorum kimya öğretmeniyim öğrencilerimden gelen fizik sorularına bilmeme rağmen cevap vermiyorum. Fizik öğretmenine yönlendiriyorum Dershanenin başladığı tarihler de öğrencilerin hedefleri hep yüksek olur. İTÜ, Boğaziçi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe ....gibi iyi ve köklü üniversiteler ve popüler olan bölümler tıp, diş hekimliği, eczacılık, makine, inşaat, mühendisliği ,işletme ve hukuk gibi. Sınav yaklaştıkça bu hedefler düşer. Sınavdan sonra ise tercih döneminde artık aldıkları puanlarla neresi olursa orayı tercih ederler. Tabi ki eğitim fakültelerinin ve bölümlerin puanları düşük olduğu için tercihler genelde o yönde oluyor.
  • Paylaş
3

Ahmet Kırgız, Siz eskide kalmışınız hocam , artık eğtim fakültelerinin puanı bu saydığınız pek çok bölümden de yüksek :( Asıl sebep devlete başımızı bir sokalım olayı :D

Aytaç Dicleli, KPSS yi kazanmakta kolay mı? O kadar kişi uğraşıyor yine de bir çok kişi giremiyor. Sen dört yıllık fakülteyi bitiriyorsun, üniversite sana bu işi yapabilir diye diploma veriyor. Devlet diyor ki ben senin diplomanı tanımıyorum . Bir de benim sınavıma gireceksin.....

Ahmet Kırgız, aynen öyle ne yazık ki hocam :(( ahh ahhh halimiz Avrupa ülkelerine dönmeye başladı bile, diplomalı işsizler. Bu gün bir işçi bir mühendisten daha aranan kişi mesela. Çünkü iş veren diyor ki, istediğimde bir ilanım ile yüzlerce mühendis bulabilirm ama artık işçi bulamıyorum diyor ve daha da fazla ücret ile bünyesine almak istiyor. Biraz öğretmenliğe talep bu gibi nedenlerden de artıyor. Belkide okumuş olmak için okuyoruz. Adamlarda haklı , toprak kalmamış nasıl doyacağız zamanla ? İçinde oturdupumuz bi kaçta fazladan yatırım yaptığımız kiraya verdiğimiz taş yığınlarıyla mı ?bir sürü fabrika var ve mühendislerin tasarladığı sayısız makine ama onları çalıştıracak bir elaman yok. Çocukken Avrupada bakkal vb. sahiplerinin hep üniversite mezunu olduğunu söylediklerinde çok şaşırmıştım .Şimdi Çok farkımız kalmadı onlardan.

Mahalle baskısı
  • Paylaş
Günü gelene kadar maalesef bu gerçekleri görmelerini engelleyen bir perde iniyor gözlerine. Hatta okurken bile farkında değil pek çok insan mezuniyet yaklaşınca anlamaya başlıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1486 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt