Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bu sene Call of Duty MW3 mü yoksa Battlefield 3 mü daha başarılı olur?

Öncelikle bir COD takipçisi olduğumu belirtmek isterim. COD'un geçmişte en çok tutan serisinin (Modern Warfare & Modern Warfare 2) 3. oyunu, benim de dahil herkesin merakla beklediği bir oyun. Kendi adıma da konuşacak olursam, oynarken keyif aldığım en iyi seri MW serisiydi. O sebeptendir ki, 3. oyunu merakla bekliyorum. Sanırım oyunun senaryosu hakkında kesin ve resmi bir bilginin açıklanmadı. Sadece yayınlanan trailerlarda oyunun, Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya'da geçeceği görülüyor. Trailer gerçekten heyecan verici. Sokaklar arasında bir savaş bizi bekliyor...


Battlefield 3 hakkında konuşmak gerekirse; bu oyunun senaryosunda Amerika ve Fransa ağırlıklı olacak. Yani daha çok metropol ve şehir merkezlerinde savaşacağız. Yıl 2014 olacak. Ek olarak Irak Kürdistanı, Umman, Saraybosna gibi bölgeler oyuna eklenen bölümler arasında. Battlefield 3'ün 12 dakikalık gameplay trailerı...


Bir COD oyuncusu olarak, MW3'ün daha başarılı olacağı kanısındayım. Ama görünüyor ki, Battlefield 3'ün de Call of Duty Modern Warfare 3'den aşağı kalır bir yanı yok. İki oyunda çok gerçekçi, heyecanlı ve sürükleyici olacak. Onlar arasındaki rekabet bizlere yansıyacak ve ağız tadıyla iki oyunu da büyük bir keyifle oynayabileceğiz.
  • Paylaş
Battlefield ile Call of Duty serisini karşılaştırmak çok yanlış. İki oyun arasında kulvar farkı bulunuyor. Battlefield serisi tamamen takım oyunu ile oynanıyor. Takımda 4 klas bulunuyorsa ve bir klas iş yapmazsa direk devre dışı kalıyor ve yeniliyorsunuz. Call of Duty'de ise kişisel yeteneğinizi konuşturuyorsunuz. Senaryo modunu ise sadece Call of Duty olarak değerlendirmemiz lazım. Çünkü Battlefield serisi Bad Company 2'den beri senaryo modu ile oyun piyasaya sürüyor ve bu işte çok yeni. İki oyunu grafik yönünden değerlendirmek gerekirse Call of Duty yıllarca aynı oyun motorunu kullanmıştır ve makyaj mantığı ile karşımıza çıkmaktadır. Battlefield serisi ise ilk oyunu 1942'den beri sürekli yeni oyun motorları ile karşımıza çıkar ve sürekli yeniliklerle son kullanıcıya sunulur. eSpor bazında değerlendirmek gerekirse Battlefield ESL'de günlük 500 oyuncu ortalamasını tutturan bir oyun. Modern Warfare 3 ise pek tutulmadı. Sonuç olarak Battlefield 3 daha başarılı bir oyundur, teknoloji olarak devrim yaratmıştır ve son kullanıcıya ilkleri yaşatmıştır.

Battlefield 3 Senaryo Puanım: 6/10
Battlefield 3 Co-op Puanım: 10/10
Battlefield 3 Çoklu Oyuncu Puanım: 10/10

Call of Duty Modern Warfare 3 Senaryo Puanım: 10/10
Call of Duty Modern Warfare 3 Co-op Puanım: 8/10
Call of Duty Modern Warfare 3 Çoklu Oyuncu Puanım: 6/10

Son olarak yorumumun en başında da belirttiğim gibi iki oyun piyasaya sürülmeden yapımcı firmalarda aynı hataya düşerek biz daha iyi oyunuz kavgasını başlatmıştı. Bir oyunu karşılaştırmak için yapılarının aynı olması gerektiğini düşünüyorum.
  • Paylaş
COD'un en iyi oyunları bana göre COD 1, COD 2, COD 3, Modern Warfare 1 ve WAW. Saydığım oyunlardan sonra çıkanların tamamı isimden para kazanmak için yapılan kopyala-yapıştır oyunlar bence. Bir senede oyun yapılıp çıkarılmaz. Üzerinde baya emek verilmeli. COD'da bu yok malesef, aynı şeyler tekrar önümüze konuyor senaryo ve modeller değiştirelerek. Sorduğun soruya gelecek olursak Ahmet belirtmiş zaten. Battlefield takım oyununa dayalı.İkisinin arasını ayıran en önemli nokta bu. Birde Battlefield simulasyon tarzına daha çok kaçıyor.

İkisinin arasındaki farkı anlamak için şu soruyuda sormak lazım... Küçük bir haritada yalnız başına hızlı bir şekilde çatışmak mı istersin yoksa kocaman bir haritada hem karada, hem denizde, hem havada takımının savaşı kazanmasında rol almak mı istersin?
  • Paylaş
SinglePlayer olarak MW3 başarılı.
MultiPlayer olarak Battlefield3 başarılı.
  • Paylaş
Oyun motoru farkından olsa gerek ki Grafik olarak her zaman Battlefield önde bu sonuç Multiplayer'dede geçerli. Ama Battlefield serisi Hikaye modu olarak çok kötü. Call Of Duty ise singleplayer modeunda kendini aştı. Son zamanlarda grafik konusunda atılımlar yapmaya çalışsa bile Battlefield kadar olamaz. Şu an için ikiside ortada.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1540 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt