Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bu yaz yapacağım 'Yapı stajı' için İstanbul ve Rusya arasında seçim yapmam gerekiyor. Projenin büyüklüğü önemli tabi ki de ama hangisini seçmemi tavsiye edersiniz?

(İngilizcem var,Rusça öğrenmeye başlayacağım)Düzenle
Askere gidenlere verilen tavsiyeler niteliğinde bir cevap olacak gerçi ama, staj süresince sizinle ilgilenecek olan kişinin niteliği, inşaatın, projenin niteliğinden ve niceliğinden daha kıymetli olduğunu düşünüyorum. Süreç boyunca yapacağınız konuşmalar, iş yaparken söylenecek yöntemler ve tavsiyeler, birebir iletişim sayesinde şahit olacağınız tecrübeler, stajın cv de şık görünmesinden daha çok verim sağlayacaktır size.
Her iki seçenek içinde buna benzer bir ilişkiyi hangisinde kurabileceğinizi düşünüyorsanız onu seçin derim.
  • Paylaş
İstanbul'da staj imkanın her zaman olacaktır çalışma da, ben Rusya'yı öneririm farklı bir tecrübe ve ileride eğer düşünürsen sana Rusya'da çalışmak için bir kapı açacaktır. Gidecğein firma, projenin kapsamı da önemli tabiki de.Ama Rusya'ya staja götürüyorsa firma iyi bir firmadır diye düşünüyorum, dolayısıyla proje de iyidir.
  • Paylaş
1

Genius, Bırakalım yabancılar yapıyorsa iyidir mantığını lütfen.

Birader eğer yapı olarak farklı ise hangisi daha değişik tekniklerle inşaa ediliyorsa hangisinde daha yeni ve fazla şey öğreneceksen onu seçmeni öneririm... .
  • Paylaş
1

Şaman, Di mi, bir asma köprü ya da hatta artgermeli dengeli konsol kayan kalıp köprü nasıl inşa ediliyor gibi. Evet böyle bir fırsat varsa ben de kesinlikle sadece izlemek için de olsa kullanılmasını tavsiye ederim.

İstanbul elinin altında, eğer uluslararası bir firmada değil Rusya Etiyopya da bile staj imkanı bulursanız elbette yurtdışını değerlendirin, akademik süreçte cv nin dolması iyidir. Tek yapacağınız firmanın sosyal imkanlarına bakmak, yurtdışında sizi unutacak bir firma ise bu kötü tabii, ama sosyal imkanları katlanılabilir düzeyde ise Rusya iyi fikir. *1
  • Paylaş
Rasih Uğur Uyanık (@mimarankara) yine benden hızlı davranmış ve neredeyse yazacağımın aynını yazmış. Kendisinin mimar değil inşaat mühendisi olduğundan kıllanıyorum. Lütfen bunu hakaret olarak görmesin iki mesleğin erbabına da saygım sonsuzdur :) Bence de stajın kalitesi önemli. Sizinle bir mühendis ya da mimarın mesleki olarak ilgileneceği ufak bir firmada staj yapmak bence size hiçbir iş verilmeyecek ya da sizinle ilgilenilmeyecek dev bir firmada staj yapmanızdan çok daha verimli olacaktır. Bir mühendis ve işveren olarak düşününce zaten yeni mezun bir mühendis sıfır kilometre bir arabaya benzer, gaz veremezsiniz, zırt pırt bakımları gelir, 7 kilometrelik de benzini vardır. Yani ben de o yollardan geçtiğimden biliyorum, kesinlikle bir aşağılama vb amacım yok. Bu durumda araba bana gelmeden önce hangi fabrikaları dolaşmış, hangi galerileri gezmiş beni ilgilendirmez. Ama donanımıyla ilgilenirim. Konuyu somutlaştırmam gerekirse ENKA'nın Rusya'daki mega köprü şantiyesinde aylak aylak dolaşmış, kimse kendisiyle ilgilenmemiş bir mühendis yerine Kırıkkale'deki küçük bir firmada işlere biraz aşina edilmiş, belki üç beş çizim işi yaptırılmış bir mühendis daha çok ilgimi çeker. Yine de yeni yetmenin tecrübesine bile güvenemezken staj yerinin benim için virgülden sonra 3. Hanede bir önemi olacaktır ki umarım yeni yetme o hanenin tarafımızdan her zaman yukarı ya da aşağı yuvarlandığının ve ne zaman yukarı, ne zaman aşağı yuvarlandığının bilincinde olur.
  • Paylaş
Projenin büyüklüğü tabiki önemli. İçeriğindeki imalat çeşidi ne kadar çoksa o projeyi tercih etmenizde fayda var.bir çok uygulamayı aynı anda görmeniz için önemli.rusya tabiki cazip gelebilir ama bu unsuruda atlamayın derim.
  • Paylaş
Rasih beye katılıyorum. Projenin mahiyeti mutlaka önemli ama daha önemlisi bilgi ve tecrübelerini kıskanmadan ve yorulmadan size aktaracak rehberler bulabilmeniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

284 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt