Bilmek istediğin her şeye ulaş

Makine Mühendisliği ile aynı zamanda Açık Öğretim'de hangi bölümü okumak mantıklı olur?

"bu yıl makine mühendisliğine başlıcam aynı zamanda açıköğretimden bir bölüm okumak istiyorum hangi bölümü okumamdaha mantıklı olur sizce?"
Türk dili okumanız iyi olabilir.
 • Paylaş
İşletme yada iş güvenliği olabilir. Ben kimya mühendisliğini bitirmek üzereyim ve kaymakamlık sınavına girmek istiyordum. Ancak aof okumak lazımmış mühendislikten almıyorlar.sadece bunun için pişman oldum.
 • Paylaş
1

Enes, nasıl bir çelişki ,kimya mühendisliği okumak sonra kaymakamlık sınavına girme isteği

Bölüm zor. Bu nedenle sana bir tık daha kolay gelebilecek bir bölüm olan işletmeyi tercih etmelisin. Hangi biriyle uğraşacağını şaşırırsın yoksa.
 • Paylaş
İşletme olcaktır.
 • Paylaş
İşletme okumanı tavsiye ediyorum.
 • Paylaş
Makine mühendisi olmak istiyorsan iki yıllıkla falan zamn kaybetme gir bir ustanın yanına 4 yıl okul bitene kadar çalış okul bittiğinde beğendiğin otomotiv fabrikasında işe gir bu işler boyle 😊👍
 • Paylaş
1

Ayşenur Arı, 18 yaşında bi bayanın bölüm okurken bi usta yanında çalışması fazla zor olmaz mı?

Makine mühendisliği zor bir bölüm.seni ekstra yormayacak bir bölüm düşünmelisin. O bölümde benim düşünceme göre işletme.sonuçta mezun olduktan sonra işletme tarzı yerlerde çalışacaksın
 • Paylaş
Açık Öğretim diploması sadece Kamuda işine yarayacaktır. Yani, yükselmenin (sınırlı) evrak ile olduğu yerlerde. Bir de okuduğun sürece öğrenci indirimlerinden yararlanırsın o kadar.
 • Paylaş
Bu konu çok karmaşık bir soru eğer mühendislik aile ile ilgili bir beklenti sonucu sınav performansına göre en iyi okul olarak secilmiş ise ve sen bu alanı çokta istemiyorsan... Değişir ama yeni dünyada dengeli bir eğitim modeli bu ülke de zor yani mühendislik okurken sosyal hayattan sosyal bilimler okurken matametik ve temel bilimlerden uzak kalıyorsun benim tavsiyem hayatının karmasını oturtman illa acık öğretim olacak diye bir kanun da yok bir de acık öğretim eskiden sadece anadolu üniversitesindeyken bugün atatürk ve istanbul üniversitesi uzaktan öğretim bölümleri de çok değişik kendinden hayat kırılımlarından bahsetmeden bu sorunun tek cevabı olmaz mesela bazen senin gibi öğrencilerde müzik merakı oluyor yarı zamanlı konservatuar öneriyorum tiyatro oluyor yine yarı zamanlı tiyatro tavsiye ediyorum bilişim ve dijitale merak oluyor yazılım ile illgili bir bölüm tavsiye ediyorum dile karşı merak oluyor uzaktan öğretim dil bölümü oluyor
bence kendinle konuşmalısın ve şu soruyu cevaplamalısın? Sen kimsin? Ve hayatta nasıl bir insan olmak ilgini çekiyor?
 • Paylaş
1

Ayşenur Arı, benim bildiğim örgün eğitimle uzaktan eğitim aynı anda olmuyor şöyle ki ben mühendis olmak istiyorum tasarım aşamasında çalışmak yada akademik kaiyer bana fayda sağlayacak bi diploma daha almak istiyorum

İşletme okumak ileride bir fabrikanın başına geçmeniz için büyük bir imkan sağlar.Dolayısıyla benim önerdiğim bölüm budur.Ama bana sorarsan makine mühendisliği okurken işletme okumak yerine, makine mühendisliği ile ilgili kendini geliştirebileceğin şeylerle uğraşsan daha iyi olur. Yabancı dil, teknik programlar vs.
 • Paylaş
Makina çok geniş açılımlı iyi bir mühendisliktir. Asansörden, soğutma sistemlerine kadar. Okul aşamasında dağcılık gibi bir aktivitede yer al derim. Bu iç yönetim ve disiplinli yaşam ve çalışmaya çok katkı koyar. Bir Avrupa seyahati öneriyorum, giden kişi ile gelen kişi aynı olmayacak. Başarılar. S: G:
 • Paylaş
Açıköğretimde okuman sana ne katar bilemem ama aranan eleman olmak istiyorsan işlev olarak kendini geliştir. Dil , sertifika eğitimi, CAD, CAE, CAM ve yazılım programları olabilir. . .
 • Paylaş
İşletme derim. Torpilin varsa her zaman ayakta kalırsın.
 • Paylaş
1

Erkan YILMAZ, Ayşenur 18yaşında bir kız niye makine mühendisi olmak isterki senin bolumun Gıda mıhendisliği 😉

Merhaba,
Sorunun bence 2 yanıtı var:
1. Akademisyen olarak hayatına devam etmek istiyorsan yine Makine Bölümü ile ilişkili Malzeme, Metalurji, Mekanik, vs. gibi bölümler sanırım bu hedefinde faydalı olacaktır.
2. Özel sektörde mühendis olarak çalışmak istiyorsan Erkan Bey'in dediğine katılıyorum; özel sektör artık gerçek deneyim elde etmiş veya etmeye çabalayan kişilere öncelik veriyor.
 • Paylaş
Satış - pazarlama bölümüne ilgi duyuyorsan dış ticaret de işine yarar. Makina sektörü geniş, uluslararası iş yapan bir kuruma girme ihtimalin hiç de düşük değil ve dış ticaret diplomanla bir adım öne çıkabilirsin.
 • Paylaş
Makine mühendisliği geniş bir çalışma alanına sahiptir. Bundan dolayı açıköğretimde okunacak bölüm şirkette çalışılan pozisyona göre değişir örneğin saha mühendisiyse daha farklı bölüm işletme olabilir çünkü bulunduğu prosesin işletmecisidir bir yerde mühendis a dan z ye herşeyin sorumludur ofiste çalışacak yada argedeyse ona uygun bir açıkögretim bölümü okumak faydalı olacaktır.Alınacak açıköğretim diploması sertifikalar seminer katılım belgeleri mesleginiz acısından her zaman sizi önde tutacak ve fark atmanızı saglayacaktır.
 • Paylaş
Endüstri mühendisliği hariç her türlü mühendisliğin yanında bir işletme diploması mükemmel olur.
 • Paylaş
İkinci diploma için okuyacaksan olabilir belki çap yapmak daha iyi olabilir. Bence ilk sene okula gidip duruma göre yabancı dile ağırlık verirsin
 • Paylaş
3

Ayşenur Arı, aöf okumak çok zdaha kolay çap da deniycem ama çok zorlanmaktan korkuyotum

Coşkun Taşdemir, Neden AÖF okumak istiyorsun? Bu sorunun cevabına göre yanıt değişecektir.

Ayşenur Arı, kariyer için iknci bi diploma her zaman etkilidir aslında bu yüzden istiyorum ama çaptan korkuyorum çok zor olduğu için

İş güvenliği veya ingilizce konusunda kendini yetiştirmeni tavsiye ederim. Başka bir seçenekte sanayide bir ustanın yanında tecrübe edinmen olabilir.
 • Paylaş
1

Ayşenur Arı, 18 yaşında üniversite öğrencisi bi bayan için sanayi ne kadar uygun olabilir ki?

Birşey okuyarak zaman ve emek harcama. Bir işe yaramayacaktır. Bunun yerine mesleğini yaparken sana faydası olacağını düşündüğün eğitimlere ve sertifika proğramlarına katılmanda fayda var. Bizdeki okul sadece diploma verir birşey öğretmez. Zaten kimse de ben bişey öğreneceğim die okula gitmez! Diploma almak esas amaçtır.
 • Paylaş
1

Ayşenur Arı, bu yüzden aöf okumak istiyorum işte ne bildiğinden çok diplomaya bakılıyor ikinci diploma her zaman sana avantaj sağlar

Yerinizde olsam, açık öğretim yerine ona ayırabileceğim zamanı da yabancı dil öğrenmeye ayırırdım. İngilizceyi çok iyi hale getirip, yanına ikinci bir yabancı dil öğrenmek çok daha hayrınıza olacaktır.
 • Paylaş
Diğer arkadaşlarında dediği gibi makine mühendisliği çok zor bi bölüm. 1. Ve 2. Sınıflar kolay gelebilir bu yüzden başka bir bölüm daha okumayı düşünebilirsin fakat 3. Sınıftan itibaren kendi bölümünün derslerine çalışmaya vakit bile yetiştiremeyeceksin. Ama ben yine de okuyacam diyorsan işletme bölümünü okumanı tavsiye ederim. Çünkü mezun olduktan sonra yönetici olarak çalışırken bu bölüm bilgisine ihtiyacın daha çok olacak. Kısacası İşletme
 • Paylaş
İşletme ekonomi gibi dallar tamamlayıcı olur. .
 • Paylaş
Açık öğretim de pek fazla seçenek yok, işletme okunabilir bir atölye açmak için işe yarar belki
 • Paylaş
Uzun zamandır yoktum. İlk önce herkesi saygıyla selamlarım. Bu belirttiğiniz durum, makine mühendisliği bölümünü bitirdiğinizde ya da tecrübe edinip ne konumda olmak istediğinizle ilgili. Yani, '20 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?' gibi ya da benzeri sorulara verilecek cevaptır. Kendi işinizi kurmak ve ürettiğiniz mamülleri ihraç etmek isterseniz yanına dış ticaret bölümü okuyabilirsiniz mesela. AÖF de dinamik, yeni bölümleri neler bilmiyorum ama mesela insan kaynakları ile ilgili bir bölümü varsa, yöneticilik pozisyonu için uygun olabilir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7225 Görüntülenme27 Takipçi25 Yanıt