Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bu yıl üniversiteye hazırlanıyorum. İstediğim bölümler sayısal alanında fakat sayısalım pek iyi değil. Tavsiye olarak ne önerirsiniz?

İstediğim bölümü istediğim üniversitede tutturmamda önemli. Buda ilk 20'lerdeki üniversiteler. Aslında 360 puan yeterli istediğim bölüm için ama bu puanı alabilirmiyim bilmiyorum.Düzenle
İstediğiniz şeyleri gözden geçirmelisiniz. Sayısalınız iyi değilse ve istediğinizi düşündüğünüz meslekler sayısalsa burada bir çelişki var demektir. Sayısalı sevseydiniz ya da ona yeteneğiniz olsaydı zaten sayısal dersleriniz de iyi olurdu. Bence sayısala kasmayıp, gerçekçi olarak hangi meslekleri yapmayı istediğinizi, becerebileceğinizi gözden geçirmelisiniz. Meslekler sonuçta isimden ibaret değil, eğer sayısalla girilen bir bölümle o meslek edinilebiliyorsa hayatınız boyunca matematikten kurtulamayacaksınız demektir. Tavsiyem eşit ağırlıklı veya sözelle alan bölümlere yönelmeniz olacaktır.
  • Paylaş
Hani mühendislik istiyorsundur, ona göre her bir bölümün sana kattığı puanlar farklıdır ya, onlara göre hangi derse daha çok çalışman gerektiğine karar verebilirsin. Sınavına az kaldı sanırım. Artık daha çok politik hareket etmek gerekiyor.

Gözünde fazla büyütme, eğer istersen ve uğraşırsan yapamayacağın şey değil. Muhtemelen lisede sayısal okudun hep. Bu zamana kadar okumuşsun, dersleri geçmişsin, bir sürü de sınava girmişsin, bundan sonrasını mı yapamayacaksın? :) Daha fazla çalış ve hedefine ulaş! Bir daha bu fırsat eline geçmez.
  • Paylaş
1

Cahit Ceylan, Öneriniz için teşekkürler fakat bu fırsat elime bir daha neden geçmez? :)

Kararını billurlaştırman seni başarıya götürür, sayısalını geliştirmeye bakki, mutlu olacağın bölümde oku, derim.
  • Paylaş
Şahsen ben sayısalım iyi olmadığı için dil bölümü okuyacağım ve İngilizce öğretmeni olmayı planlıyorum sadece İngilizce odaklı daha kolay ve pratik ayrıca her alanda yararı olacak bu dili bilmek.
  • Paylaş
Bu bölümler uzmanlık alanı olduğu için kendi alanlarında yer alırlar dolayısıyla o alanı yapamıyorsan o bölümü de yapamazsın demek, yani kimyadan 1 net yapan adamın kimya bölümü okumasının manası yok.'ben matematik yapamıyorum ama makina müh. Olmak istiyorum' deme, bende pilot olmak istiyorum.
Bir başka bakış açısıyla da; sen başka alandan seçim yapacağın için puanın düşecek yani o alanda olup o bölümü seçenden daha fazla çalışacaksın ama sıralaman farklı bölümde olduğundan o senden az yapanla aynı olacak, yani yapamadığın bir alanda daha fazla çalışman.
Ama her şeye rağmen gerçekte ne istiyorsan onu yap
  • Paylaş
Kendini kasma derdim, eşitağırlık isteseydin ama sayısal ağır ve en tahammül edemediğim şey. Sürekli olarak her gün soru çözmeni öneririm çünkü bir bırakırsan alışmak uzun sürer.
  • Paylaş
Sende demişsin: "o puanı alabilir miyim bilmiyorum"
Kimse bilemez. Çalış, o puanı alır mısın alamaz mısın gör. Çalışmamanın bir mantığı yok.
  • Paylaş
Çoğu zaman istediğimiz bölümler istediğimiz yaşam standartlarını karşılaması için seçtiğimiz bölümler oluyor.
Başarı seviyeni en iyi sen bilirsin. Kendine dürüst olup bu başarına paralel gelecekte ihtiyaç duyulacak olan mesleğe yönelmeni tavsiye ederim.
Örneğin ben, çok istememe rağmen 90'larda Marmara Tarih'e puanım yetiyorken; Türkiye'de hayvancılığın zayıflamış olduğunu görerek mantık çıkarımımı yaptım ve az bir sayısalla Fırat Üniversitesine göçtüm. Bu sektör için Teoride faydalı olacağını düşündüğümden Doğuda ki bu Üniversiteyi özellikle tercih ettim.
Kısacası; Yaşam istekleri her şeyden önce gelmeli derim.
  • Paylaş
1

Hüseyin AKGÜN, Herkesin bir kişisel menkibesi vardır önemli olan asla para olmamalı senin sevmen ve yaptığın işe saygı göstermenle ilgilidir o zaman başarılı olursun kararlar senin elinde

Öncelikle sayısalım iyi değil diyerek kendimizi kısıtlamaktan vazgeçelim. Farklı derslerde başarılı olman ya diğer derslere önem vermediğinden ya da istediğin bölümleri gerçekten iyice araştırmadan seçtiğin izlenimini veriyor bana.Sonuçta sayısalı sevmeyen birisinin sayısal bir alanındaki bir bölümden zevk alması olanaksız gibi. Biz seninle şöyle bir şey yapalım :)
Önce bölümün içeriğine hangi dersleri görmen gerektiğinin listesini elimize alalım sevdiğin sevebileceğin derslerden ziyade diğerleriyle ilgilenelim ne kadar çoğunlukta olduğuna ve o dersin o bölüm için önemine ve neden o dersi sevmediğimizi bir sorgulayalım.Basit korkularsa silip atalım ve onları artılayalım. En sonunda da son kararımızı verelim. Bir korkumuz ve tereddütümüz var evet ama derinine inerek, adım adım ilerleyerek verdiğin bu kararı ; biraz vaktini alsada aslında ne kadar sağlam bir temelle oluşturduğunun ve bu tür tereddütlerinden kurtulduğunun farkına varıcaksın denemeni isterim
  • Paylaş
Ayağını yorganına göre uzat. Sayısalın iyi değilse IQ'n yetersiz demektir. Eşit ağırlıklı ya da hatta sözel bir bölümü istemeye çalış.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1229 Görüntülenme14 Takipçi10 Yanıt