Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bugün açıklanan demokratikleşme paketi hakkında düşünüyorsunuz?

30 Eylül 2013 tarihinde başbakanın açıkladığı demokratikleşme paketi olarak sunulan düzenlemeler ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?Düzenle
Demokrasi Paketi ile ilgili düşüncelerim:
 1. Kendisi demokrat olmayan bir liderden ve ona secde eden kullardan oluşan bir partiden demokrasi adına bir şey çıkamaz.
 2. Düşünce suçları, terörle mücadele yasası ile ilgili tek satır yoktur. Sadece yazı yada kitap yazdığı için hapiste bir sürü gazeteci ve yazar vardır. Yani 12 Eylül yasaları aynen devam etmektedir sadece AKP'ye göre ayarlanmıştır.
 3. Vicdani ret ile ilgili hiçbir şey yok !
 4. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri neredeyse imkansız hale gelmiştir.
 5. Artık AKP'ye karşı direnmek, protesto yapmak NEFRET SUÇU kapsamına girmiştir cezası ağırlaştırılmıştır.
 6. Alevilerin inançları için tek bir hak yoktur. Cemevine statü yoktur. Yani AKP mezhebinden değilseniz yasal olarak da haklarınız yok.
 7. Tekke ve zaviyeler artık yasaldır. Şeriatçı, gerici düşünceleri yaymak, öğretmek serbesttir. İstedikleri gibi de yardım toplayabilecekler, ortaya birçok yeni deniz fenerleri çıkacaktır.
 8. Seçim sistemindeki değişiklik batıda AKP, güneydoğuda BDP iktidarına yarayacak şekilde önerilmiştir, öyle de yasalaşacaktır.
 9. Kamusal alanlarda burka, peçe, türban, şalvar giymek artık serbesttir.
 10. Toplantıya sadece yalaka basın alınmıştır ve bir tane gazeteci tek bir soru bile sormamıştır / soramamıştır. Türkiye artık bir ortadoğu ülkesidir, sonuçları da ona göre olacaktır.
 • Paylaş
Ortada bir paket var ancak ismi tamamen yanlış, demokratik bir paket değil baştan aşağıya seçim paketi...
 • Paylaş
Hangi paket! Hava da soğumaya başladı keşke açılmasaydı: ))
 • Paylaş
Demokrasi bir amaçtır ve mutlak değildir. Demokratikleşme adına bu reformlar olumludur. Bu açıdan tek tek şunlar yok demek yerine ne iyi ki bunlar var demek daha doğrudur. Şunlar olsa daha iyi olurdu demek hükümeti eleştirmek en doğal haktır ve çok da iyi yorumlar okuyorum. Bence en azından bunlar da yapıldı diyorum ve köşeme çekiliyorum.
 • Paylaş
1

Şevki Yeşilpınar, Keşke azıcık da Mantık okutsaydık gençlerimize. "Amaç" ve "mutlak" kavramlarını aynı tümce içine bu kadar paldır küldür koymazlardı sanırım.
Kavramların ulu orta kullanılması, onların içlerini boşaltmakla kalmıyor sadece; güzel dilimizi de zayıflatıyor.
Paket konusundaki düşüncelerine değinmiyorum. Çünkü onlar senin düşüncen ve katılmasam da onları söyleme özgürlüğünü savunuyorum. Keşke paket ile bu noktaya gelebilseydik ve demokrasiyi hedefe varmak için bir araç değil de senin de sözüne başladığın gibi amaç olarak algılasak ve bu hedefe varmak için mutlaka yapılması gerekenleri mutlak olarak savunup gereğiniz yapsaydık!

Hamdolsun çok şükür dinimiz amin
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1180 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt