Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bugün Dünya Felsefe Günü. Peki siz bugün, ne düşündünüz?

(Soru Meydanı diye bir bölüm bulunan bir sitede ne düşünebilirsiniz ki! Adamlar sizin düşünme beceriniz olduğunu bile kabul etmeyip sizin yerinize sorular soruyorlar. Çok düşünceliler!)Düzenle
Sorunuzun açıklama bölümüne yanıt: Soru meydanına soruları gönderenler de insanlar, o soruları görüp  bunu ben sormalıyım diyenler de. Tamamen düşünceden arındırılmış bir sistem değil yani. Makinaların kendi kendine ürettiği fabrikasyon bir olay değil bence. Kimseye de oradan soru kullanma zorunluluğu da getirilmemiş. Kullanmayı düşünen kullanır. 
  • Paylaş
24

Hakan,  altı çizili olunca ne oluyor :)) ki?

Sevda, Bir fıkra vardır hani:) bilmem anlatabildim mi:)

Solsoledo, Elbetteki bir makina hazırlamıyor, insanlar hazırlıyor bu soruları; ama , mesele "bir başkasının" bizim yerimize soru hazırlaması ya da düşünmeye çalışması, bu ister makina olsun ister insan... Böyle bir havuz, insanı tembelliğe iter, düşünmemeye iter...

Sevda, İyi de arkadaşım, düşünmemek isteyen düşünmez. Bunu dert etmenin bir anlamı yok ki. Hem belki o sorular sayesinde düşünmek istemeyen bir çok insan düşünmeye teşvik edilir.

Hakan, aslında bence tam öyle değil yani oraya soru bırakan insanlar sevecen. yardım sever olmayanla paylaşan şeker pembesi insanlar, yani şöyle düşün ekmek fırınında bir köşe var ekmek alırken bir tane fazla alıp oaraya bırakıyorsun ekmek alamayan birisi geliyor o ekmeği alıyor. ne oluyor böyle ce verenin alandan haberi olmuyor alanda vereni bilmiyor . yardımlaşma sevecenlik paylaşma sosyalleşme ne varsa hepsi oluyor. cici inpoid çok teşekkürler :)

Solsoledo, Herkesin sorular sorup, sorularına cevap aradığı bir ortamda "düşünmemek isteyen düşünmez" demek biraz komik oluyor. Düşünmek istemeseler zaten burada olmazlardı sanırım. Totaliter rejimlerin hepsi böyle doğmuştur, bilerinin bir başkası yerine düşünmeyi ya da soru sormayı kendisine görev edinmesiyle!

Sevda, Arada bir tutar böyle komikliklerim ama merak ettim şimdi sizin yerinize soru soran oldu mu bu sitede şimdiye kadar?

Solsoledo, İşte mesele de burada; ben "biz" diyorum, sizse bunu "ben" olarak algılıyorsunuz...

Sevda, Hmmm şimdi anladım... Siz de bir totaliter rejim kurma gayreti içindesiniz o zaman. Başkaları yerine düşünüp, soru sorup, karar verip, yargılama çabası içinde olduğunuza göre...

Solsoledo, Ben başkaları için düşünmüyorum, ben kendim için düşünüyorum; ama başkaları için düşünen bir grupta değil, kendi için düşünen insanlarla aynı toplumda yaşadığımı sanıyorum... "Birey" düşünürse toplumda düşünür...

Sevda, Ama ''biz'' diyen siz değil miydiniz?

Solsoledo, Evet, toplumla birlik olmazsan birey olarak varolamazsın... Biz bireyleriz, biz bireylerden oluşan bir toplumuz... Ben bir admin grubundan bahsetmiyorum, ben parçası olduğum koca bir toplumdan bahsediyorum...

Hakan, ya zaten bu adminler bi değişik oluyo bööle havalı havalı neyim.

Hakan, ben dedim cok gürültü çıkıyo kasabaya şerif gelecek dedim dinlemediniz hadi buyurun :)

Sevda, O parçası olduğunuz koca bir toplumun sizinle aynı düşünceler içinde bulunduğunu nereden çıkardınız. Sizinle aynı toplumdan olan biri sizle aynı düşünmezse toplumdan dışlanacak mı yani? Mesela ben, sizle aynı düşünmüyorsam aynı toplumda olamayacak mıyım veya bir birey olarak kabul etmeyecek misiniz beni?

Sevda, Keşke daha önce uyarsaydın @hakkan:)

Solsoledo, Ben "düşünen bireyler" diyorum, benimle bir düşünen demedim hiç ya da herhangi bir bireyin nasıl düşüneceği konusunda yönlendirme yapmadım, değil mi? Siz benden farklı düşündüğünüz halde, size cavap yazıyorum ki bu da size ve düşüncesinize saygı duyup, sizi bu toplumun parçası kabul ettiğimi gösterir...

Hakan, bana da bu lazım dı aslında o yüzden yazmadım @sueno aşağıdaki daha fazla butonu ne kadar uzunluktaki mesajlara kadar çalışıyor yada tek tıkla hepsi diyince komple açılsamı onu düşünüyordum :) mevzu uzayınca iyi oldu test ettim :) böylece @hakank ve @serkan a da iş çıkarmış olurum diye düşünmüştüm :)

Hakan Köse, Fikirsel olarak bakış açınızı desteklediğimi belirteyim @Yersinios. Bence de insanlar daha fazla düşünmeli ve düşünmeye zorlanmalı. inploidin buna katkısı olan bir platform olduğuna inanıyorum. Zamanla daha da iyi ve güçlü bir platform olacaktır, inanın çok çalışıyoruz arkadaşlar..

Sevda, Düşünemeyen ama şimdiye kadar tüm paylaşımlarını, sorularını, yorumları kendi oluşturmuş bir birey olarak ben de diyorum ki... Neden işin kötü yanından bakıyorsunuz? Neden bardağın dolu yanını görmüyorsunuz? Bu havuz sayesinde kullanıcılar düşünmeye, sorgulamaya, araştırmaya yönlenecekler belki de. Çok önceden hatırlıyorum böyle bir havuz vardı ve orada aynı sorular çok uzun süre kalırdı, belki aylarca.
Hem bence, 'yemeğin salçalısı mı, kadının kalçalısı mı' gibi sorular olacağına varsın havuzdan kullansınlar insanlar soruları.

Solsoledo@sueno "Hem bence, 'yemeğin salçalısı mı, kadının kalçalısı mı' gibi sorular olacağına varsın havuzdan kullansınlar insanlar soruları" demekle, 'yemeğin salçalısı mı, kadının kalçalısı mı' düşüncesine sahip insanları toplumdan ya da bir gruptan ayırıyor ve üstelik ona nasıl düşünmesi gerektiğini de söylüyorsun. Oysa her toplumda böyle düşünceler vardır ve var olduğu için de sorulur ve onlara da cevap verenler mutlaka olur; toplumda bu düşüncelere de ihtiyaç vardır... Mükemmel toplum diye bir şey yoktur, en mükemmel toplum mükemmel olmayan toplumdur...

Hakan, mükemmel olmayanı mükemmel olarak tarif ediyorsan o senin mükemmelin olur. senn mükemmelin toplumu mükemmel yapmaz bahsettiğin çıkış temelinde anarşizm gibi görünsede içinde gizli bir bana göre durumu içermiyormu sence de. kelimeleri evir çevir gördüün gibi çok anlam çıkıyor. ayrıca bugün soru meydanından soru beğenip kendi sorusu yapan üyelere haksızlık ediyorsun yazdıklarınla. belkide senden benden fazla düşünüp o soruyu sahiplenerek sor butonuna tıklıyorlar.

Felsefe insanı dinsiz eder. :))
  • Paylaş
3

Solsoledo, Dinsiz insan bütün tabulardan arınmıştır ve bu nedenle de "düşünür"; düşünme eylemini tanrıya bırakmaz...

Hakan, bak ben dedim işte felsefe adamı dinsiz eder diye.

Nazende , haklıymışsın :)))

Bugün çok şey düşündüm...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

207 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları