Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bugüne kadar yaşanmış en büyük uçak kazaları nelerdir?

'Tenerife havalimanı faciası'  27 Mart 1977

Tarihteki en çok can alan sivil havacılık kazasıdır.

Kazada iki Boeing 747 çarpıştı.İki uçakta havada yanmaya başladı. Tam 582 kişi hayatını kaybetti.

'Japon Havayolları Kazası' 12 Ağustos 1985

İşin tuhafı ikinci büyük havacılık kazası da yine bir Boeing 747 tipi uçağın kontrolünü kaybıyla oldu. Kazada 4 kişi hariç herkes hayatını kaybederken,ölü sayısı 520 olarak açıklanmıştı.

'Suudi Arabistan Havayolları Kazası' 19 Agustos 1980

Lockheed Tristar uçağında yaşanan kazadır. Kargo bölümünde yangın çıkınca;301 kişi hayatını kaybetti.
  • Paylaş
1 Temmuz 2002 de Almanya yakınlarında iki uçak havada çarpıştı malesef kurtulan olmadı.

Moskova'dan Barcelona'ya uçan Tupolev 154 ile Roma'dan Brüksel'e uçan Boeing 757 havada çarpışmış ve milyonda bir olasılık gerçek olmuştur.Olayda bir dizi aksaklıklar ve şansızlıklar üst üste gelmiş ve çok acı bir sonla sonlanmıştır.

Olayda kontrol kulesinde 2 kişi olması gerekirken bir çalışan gece vardiyası olduğu için uzun bir mola vermiştir. O sırada tek başına çalışan İsviçreli kontrolör hava alanına acil iniş yapmak isteyen uçakla kule arasındaki iletişimi bir türlü sağlayamamış ve bu olayla oldukça zaman kaybetmiştir. Sonraki araştırmalar gösterdi ki o sırada hatlar bakıma alınmış ve yedek hat bir o dakikalarda kısa süreliğine devre dışı kalmıştır. Uçakların yaklaştığını gören Alman kontrolör müdahale yetkisi olmadığı için uçaklarla iletişim kuramamış bütün çabalarına rağmen İsviçreli kontrolöre ulaşamamıştır. Uçaklarda bulunan TCAS sistemi uçaklar yakınlaşınca birine alçal birine yüksel komutu vermiştir. Ancak o sırada kontrolör pilotlara tam tersi talimat vermiştir.İtalyan pilotlar TCAS in talimatlarına uyarken Rus pilotlar kontrolörün dediğini uygulamışlardır. Çünkü Rusya'da öncelik her zaman kontrolörün dediği öncelik teşkil eder şeklinde eğitim almışlardır. Bu kazadan sonra Sivil Havacılık Organizasyonu pilotlara ne olursa olsun TCAS sistemini dinlemeleri gerektiğini bildirmiştir.

Kazada bütün ailesin kaybeden Rus bir mimar olaydan sorumlu tuttuğu İsviçreli kontrolörü olaydan 2 yıl sonra bıçaklayarak öldürmüş. Psikloljik durumu göz önüne alınarak kısa bir sürede dışarı çıkmış hatta ülkesinden milletvekili bile olmuştur.

Ayrıca olayla ilgili bir belgesel National Geographic tarafından işlenmiştir..
  • Paylaş
Tarihin en büyük uçak kazalarından olmasada şu fotoğraf hâlâ aklımda olduğundan paylaşmak istedim.
Air France: 110 ölü(çocukluğumda bayıldığım uçaktı concorde lar hep binmek istemiştim. Bu kazadan sonra emekli etmişlerdi galiba bu uçakları)
Uçak Kazaları

American Airlines 11 Eylül'de 11 nolu sefer sayılı uçuşuyla tarihe geçti sanırım. 92 yolcu ve kuledeki 1300 kişiyle birlikte toplamda 1392(tahmini) kişi hayatını kaybetmişti.
Uçak Kazaları

Yine 11 eylül olaylarında United Airlines a ait uçak 60 mürettebat ve kulede bulunan tahminen 900 civarı kişiyle birlikte neredeyse 1000 kişinin ölümüne sebep olmuştur.
Uçak Kazaları

Charkhi Dadri-suudi arabistan uçağı: 320 ölü

Uçak Kazaları

Tenerife Havalimanı Faciası: 582 ölü
Uçak Kazaları

Japon Airlines: 520 ölü
Uçak Kazaları

THY McDonnell Douglas DC-10 Paris-Londra seferi -346 ölü
Uçak Kazaları
Birde yine thy'nin 1994te vanda düşen uçağı vardı. Pilot sis yüzünden bir türlü iniş yapamamıştı. 2 kere denedi ancak iniş yapamadı. Bunun üzerine kuledekiler Esenboğa havalimanına dönmesini söylediler ancak pilot gitmeyeceğini tekrar deneyeceğini söyledi ve neredeyse 90 derece açıyla yere çakıldı. Cesetlerin toprağın altına kadar girdiğini söyleyenler, ortalıkta bagajdan her yöne saçılan bavul dolusu paraların uçuştuğunu söyleyenler vardı. Küçüktüm o yüzden pek hatırlamıyorum ama o uçağın o hali hâlâ aklımda.

Kore Havayolları 007 nolu uçuş - 269 ölü rotasından çıkarak sovyet sahasına girmesi sonucu Rus hava kuvvetleri tarafından vuruldu
Uçak Kazaları

Amerikan Hava Yolları 191 nolu uçuş: 271 ölü
Uçak Kazaları

Yeni Zellanda Havayolları 1979:259 ölü
Uçak Kazaları

Lockerbie Faciası: 270 ölü
Uçak Kazaları

Avustralya'ya ait Qantas Airbus'ın 2009daki kazasında 469 kişi hayatını kaybetti.

Uçak Kazaları

Birde uçak olmasa da havacılık tarihine geçmiş meşhur Hindenburg Faciası vardır 36 kişi ölmüştür. Görüntüleri bile acaip ürkütücüdür kendisinin.

Uçak Kazaları

Diğer kazalar için şuralara bakabilirsiniz:
planecrashinfo.com/worst100.htm
en.wikipedia.org/wiki/List_of_aircraft_... .
  • Paylaş
  • 3 Mart 1979-Fransa: Türk Hava Yolları'nın uçağı Paris'te düştü, 346 yolcudan hayatta kalan olmadı.
  • 1 Eylül 1983-Sovyetler Birliği: Sovyet avcı uçağı Kore Hava Yolları'nın uçağını düşürdü. 269 kişi hayatını kaybetti.
  • 23 Haziran 1985-İrlanda: Hindistan Hava Yolları'nın uçağı bombalı bir saldırı sonucu İrlanda'ya düştü. 329 kişi öldü.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2501 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt