Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bukalemun evde nasıl beslenir?

Bukalemun beslemek zordur zira tutsak halde uygun koşullar sağlanmayınca yaşamlarını sürdüremezler. Ayrıca bukalemun Akdeniz ve Ege iklimine daha yakın olduğu için bu iklimdekilerin beslemesi hayvan için daha iyidir. Diğer iklimler onlara sert gelir.

Bukalemunlar böcek yiyerek beslenir, yaşamaları için günde en az 20-30 sinek veya hamam böceği yerler. Ev ortamında tabi ki bu mümkün olmasa bile en azından 7-8 orta boy canlı çekirge ya da 10 kadar ufak canlı hamamböceği ile beslenmelidir. Bu da mümkün değilse balıklar için üretilen kurutulmuş karides verilebilir. Fakat hiçbirinin canlı yemin yerini tutmadığını söyleyelim.Bukalemun
Bukalemunlar böcekleri uzun dilleri sayesinde avlar.

Bukalemunun terraryumu sinek telinden olmamalıdır çünkü bu bukalemuun canlı yemini engeller. Bu nedenle terraryumu yaparken bukalemunun kaçamayacağı büyüklükte bir kümes teli kullanabilirsiniz. Terraryum gündüz 24-25, gece 18-19 derece ısıda olmalı; nem %50-70 arası olmalıdır. Isı ve ışıklandırma için UVA veya UVB ampulu takılmalıdır. Geceleri ışıklandırma için beyaz ampul hayvana zarar verebileceğinden 120 Watt'lık bir kırmızı ampul kullanılmalıdır. Öğle sıcağında ve 30 derecenin üzerinde asla doğrudan güneşe konulmamalıdır. Terraryumun içinde ufak bir su kabı, hayvanın altına girip sığınabileceği bir gölgelik gereklidir.BukalemunÖrnek bir bukalemun terraryumu.
  • Paylaş
Bukalemunlar evde beslenmek için pek de uygun hayvanlar değillerdir. İkliminin sert olduğu bölgelerde yaşayanların bu hayvanı beslememesi gereklidir. Bir kafes içinde yaşamlarını sürdürmeleri zordur.

En az 1-1.5 metre uzunluğunda bir terrarium içinde yaşamaları gereklidir. Bunun içinde bitkiler ve ağaç dalları bulunmalıdır. Çünkü bu hayvanlar tırmanmak ve hareket etmek isterler. Terrariumun içinde su ve gölgelik olmalıdır. Terrariumun gündüz sıcaklığı 24-25 derece, gece 18-19 derece olmalıdır.

Bukalemunlar esasında hepçildir. Genelde çekirge, sinek, cırcır böceği, peygamberdevesi gibi çeşitli börtü böcekle beslenir. Ve az bir miktar bitki tüketebilirler. Doğal olanı bu canlıların, canlı olan sinek ve çeşitli böcekleri yemeleridir. Bukalemunlar günde 20-30 sinek veya 10 çekirge yiyebilir. Evde beslerken balıklar için üretilen kurutulmuş karidesleri verebilirsiniz ancak bu yeterli olmaz. Mutlaka canlı hayvanlardan yemesi gereklidir.


Evde beslemenin en zor yanı canlı böceklerle besleniyor olmasıdır. Onlara en doğal ortamda bakabilmek için evde böcekte yetiştirmeniz gerekebilir.

Bukalemun

  • Paylaş
Her biri bukalemun olmuş insanlar... kendilerine rakip yetiştirirler mi... ??? ... ...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

18869 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt