Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bulunduğumuz bir ortamda kendimizi ifade edememek etrafımızdaki kişilerin karakter farklılığından mıdır?

sohbet konularinin ilgimizi cekmeyisi ve zoraki olarak orada bulunmak zorunda olmak gibi...Düzenle
Bence çoğu kişiler bu gibi komplekslerle karşı karşıya kalır bunun nedeni de soruda belirtildiği gibi insanların yan etkilerinden kaynaklanıyor. Örnek olarak etrafımızda hiç kimsenin olmadığını hayal ederseniz ifade özgürlüğünüze bir özgüven gelir; fakat bu özgüveni de ortam içinde sağlamamız için ilköncelikle içimizdeki korkuyu yenmemiz lazım.
  • Paylaş
Bence karakter farkı ile insanın kendisini ifade edip edememenin bir bağlantısı yoktur. Sonuçta her zaman toplum içindeyiz ve farklı karakterde insanlar var. Bir başbakanın toplum önünde kendini ifade edememesi çok saçma olur ki toplum farklı karakterlerin bir araya gelmesidir. Sonuç olarak bir kişinin kendini ifade edip edememesi kelime dağarcığı, kelimeleri nerede ve nasıl kullandığı aynı zamanda girişkenliği ile alakalıdır.
  • Paylaş
Bence hayır. Daha çok sizin ve fikirlerinizin onlar açısından doğruluk payı taşıyıp taşımamasına bağlıdır. Mesela ben yıllardır Tv yöneticilerine çocuk programların gerekliliğini anlatıp dururum. Bazen düşünürüm bu gerekliliği ifade edemiyor muyum diye... Sonra onların reklam almaz dıye yapmadıklarını anlarım her defasında.
  • Paylaş
İşin toplumsal yönüne bakarsak, yaşadığımız toplum bireyden çok cemaat kavramı üzerinden ilerliyor. (yeni akım 'cemaat' değil, toplum tipi olarak) Cemaat tipi toplumlarda birey, toplumun genel baskısı ile şekillendirilmeye çalışılır. Mahalle baskısı oluşturulur, kişiler diğerinin ne diyeceğine göre tavrını belirler. (Özellikle son dönemlerde bu tip toplumsal nitelikler oldukça yükselişte bildiğiniz gibi.) Bu kişinin kendini rahatça ifade etmesini engelleyen bir durum oluşturuyor. Bu tip bir toplumda yetişen kişi, farklı bir yapıda büyümüş kişilere göre karşısındakinin karakteri, dünya görüşü vb niteliklerini önemseyerek hareket edeceğinden baskı hissedebilir. Bu baskı da kendisini ifade edememesine, yanlış ifade etmesine ya da bilinçli olarak farklı ifade etmesine yol açabilir.
  • Paylaş
Ne kadar bilimsel olur bilemem ama ben her insanın bir aurası enerjisi olduguna inanırım ve birden cok insan toplandıgında elektrik alınabilir alınmayabilir, farklı zevk ve hobilerin ortak konusma alanı olmayabilir... Yani insan kendini anlayacak biri olmadıgında icine kapanır ve susar bu da ifadesizligi gerektirir
  • Paylaş
Bence değil insanın tamamen çekingenliğiyle ve kendine olan güveniyle ilgili bir mevzudur
  • Paylaş
Etraf çoğulsa ancak sizin karakter farklılığınızdan olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

795 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt