Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bulut bilişim nedir?

Bulut bilişim hayatımıza yeni girmiş olan bir teknoloji değil aslında, 10 yılı aşkın süredir Msn, Hotmail gibi servislerde kullanıyorduk. Bu denli gelişip yayılmasındaki en önemli etken bant teknolojilerinin geliştirilmesi olmuştur. Firmaların iş yükü artık sadece ofiste kalmıyor. Her an her noktadan dosyalarına ulaşmaları gerekebilir. Bu yazımızda size bunları dilimizin döndüğü kadar açıklamaya çalışacağız.

Bulut Bilişim öncesine bir bakalım; Evinizde çalışmanız gereken durumlarınızda ofiste kalmak zorundasınız çünkü bilgiler, dosyalar ofiste bu bir nevi bilgisayarını bir yerde bırakıp da başka bir yerde çalışmak gibi bir şey oluyor. Bir başka örnek; Ofis dışındasınız, bir proje hakkında müşteri firmayla toplantınız var, firma sizden dosyalarınızı görmek veya çalışma planlarınızı istedi. Yanınızda olması mümkün olmayan bir durumdasınız. Belki böyle birkaç gereksiz nedenler yüzünden işi alamadınız.

Bulut Bilişime bakarsak; Sizin nerede olduğunuzun önemi yok, ofisinize bağlı değilsiniz. İstediğiniz yerde çalışabilirsiniz. Siz değil dosyalar size bağımlı olarak çalışır. Bunun firmanıza olan faydasını görebilirsiniz. Bu şekilde;

• Bilgilerinizi tek merkezde toplayarak çalışma alanını genişletebilirsiniz.
• Alt yapı karmaşasını ortadan kaldırabilirsiniz.
• Maliyetlerinizi düşürürsünüz.
Özet olarak bulut bilişim az maliyet ile kurulum gerektirmeden bilgiye en hızlı ulaşabileceğiniz teknolojidir. Sizde gelişen teknoloji takip ederek size en uygun fırsatları yakalayabilirsiniz.
verisay.com/? P=blog_detay& cl=bulut_b... .
  • Paylaş
Bulut bilişim şu anki haliyle dosyalarınızı İnternet'de bir sunucuda saklamanız anlamına geliyor. Geleceği ama parlak. Eğer İnternet'imiz bu yavaşlığından kurtulabilirse ki bu bize matbaanın 400 yıl gecikmeyle gelmesi gibi bir şey, günün birinde bilgisayarımıza hiçbir yazılımı kurmadan İnternet üzerinden bilgisayarla ilgili tüm işlerimizi bir netbookda bile halledebileceğiz. En basitinden bir Excel ya da Word yazılımı sunucuda bize ayrılan alanda kurulmuş olacak ve biz sadece bilgisayarlarımızı, tabletlerimizi, akıllı telefonlarımızı terminal olarak kullanıp o yazılımları İnternet üzerinden çalıştırarak işlerimizi halledeceğiz.

Bunun ilkel halini kullandığım bir yazılım sağlıyor "Allplan" bir çizim, metraj, görselleştirme programı. Bu programla güncellemek istediğim çizimi İnternet'den indirerek açıyorum ve üstünde çalışıyorum. Yazılım bilgisayarımda kurulu, uzaktaki sunucuyu sadece depo olarak kullanıyor. Program sadece değiştirdiğim veriyi sunucuya yükleyip güncelliyor, en fazlası üç beş megabayt. Tabii bu basit görünüyor ama bana sağladığı kolaylık inanılmaz. Ofiste çizmeye başladığım bir yapının çizimine hiçbir veri ya da bilgisayar taşımadan evimden ulaşabiliyor ve gece yarılarına kadar işime devam edebiliyorum. Günün birinde ki bu çok yakın, evimdeki bilgisayarımın da şimdiki kadar güçlü olması gerekmeyecek çünkü program İnternet'de çalışıyor olacak.

Bulut bilişim en kaba tabiriyle ve şu anki ilkel haliyle bile sırtımızdan dizüstü bilgisayarları alan bir sistem bu da sağlığımıza fazlaca olumlu yönde etki ediyor. Bu sistemi aslında yıllardır kullanıyoruz; hepimizin bildiği FTP sunucuları buna örnektir. İnternet'de bir sunucunun bir kısmını kiralıyoruz ve dosyalarımızı orada saklıyoruz, onlara izin verdiğimiz insanlar ve biz erişebiliyoruz. Şu ana kadar sunuculardan bir işlem gücü beklemiyorduk ama sunucular yeteri kadar güçlü işlemcilere sahip olduğunda ve İnternet'imiz devlet filtresine rağmen yeteri kadar hızlandığında ki çoğu iş için sabit 10 megabit/saniye üstünde bir bant genişliği yeterli işlerimizin tümünü sadece terminal olabilecek kalitede low end bilgisayarlarla halledebileceğiz. Sanırım artık sunucuların en azından kiralayan kişi kadar işlemciye, ekran kartına ve atfedilmiş sabit belleğe sahip olması gerekecek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

288 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt