Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bulut bilişim uygulamalarının yol açabileceği teknik ve hukuki sorunlar neler olabilir?

Öngördüğünüz sorunu çözüm yöntemi öneriniz ile birlikte yanıtlamanız tercih sebebidir. Düzenle

Günümüzde firmaların en çok tedirgin olduğu nokta bilgi guvenligi. Verilerin baska sahısların eline gecmesi veya bulut bilişim hizmetini firma dısardan alıyorsa, hizmeti veren firmaların bunu baska macalar için kullanması problemlerin basında. Bu konuda gizlilik sozleşmesi imzalanması ilk atılacak adımlardan. Ayrıca hizmeti veren bir firma ise sistemlerinin kontrolunun yapıldığını belgelemeside teknik ve hukiki sorunların ortadan kalkmasına olanak sağlayacaktır. Bu bahsedilenler başlangıç seviyesi olarak adlandırılan kısımlar.

  • Paylaş
Hukuk açısından : Bulut da pek özel bir durum yok , Bulut olayı yazılımın veri trafiğiyle , büyüklüğüyle alakalı bir şeydir. Tek bir sunucuyla ya da evinizden sunduğunuz hizmetteki hukuki sorumluluğunuz ne ise bulut ta da öyle.

Teknik açıdan : Bulut demek zaten yüksek performans sınırlarına gelmiş demeksinizdir , anlatmakla bitmez sorunlar , önlemleri alınmazsa bulut uygulamasındaki sorunlardan dolayı zarara uğrayan müşterilerinize karşı bir takım hukuksal sorunlarınız olabilir :)


Amerika'da bunun için sigorta yapılıyor ama şöyleki bir yazılım / servis yapıyorsanız bu iş için sigorta yaptırabiliyorsunuz , ürününüzü kullanan müşteriniz mağdur olursa sigorta mağduriyeti karşılayabiliyor. Bizim burlarda bu tip sigortalar pek yaygın değil herhalde.  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR