Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bulut, suyun (maddenin) hangi halidir?

Dikkat isteyen bir soru.Düzenle
Bulut, serbest bir hava kütlesinde toplanmış, gözle görülebilir su damlacıkları, buz kristalleri veya her ikisinin karışımından oluşan yapı. Bulutlar yer seviyesinden yüksekte bulunur. Yer seviyesinde oluşan sığ bulut katmanları ise sis olarak adlandırılır.

Atmosferde yoğunlaşan su buharı küçük su damlacıklarını ve genellikle 0,01 mm çapındaki[kaynak belirtilmeli] buz kristallerini meydana getirir. Milyarlarca damlacık ve kristal bir arada bulut denilen yapıyı oluşturur. Bulutlar tüm görünür dalga boyutlarını yansıtır. Genellikle beyazdır ancak gri veya siyah olarak da görünebilirler. Gri ya da siyah görünmelerinin sebebi, kalınlıkları nedeniyle güneş ışığının geçmesine izin vermemeleridir
  • Paylaş
4

Murat Keskin, Fırtına bulutları üzerinde yapılan araştırmalar, bulutların tripol (üç kutuplu) yapıda olduğunu göstermektedir. Bulutun merkezinde büyük bir alan negatif yüklüdür. Negatif yüklü alanın üzerinde pozitif yüklü bir bölge ile altında yine ikinci bir pozitif fakat daha küçük bir alan vardır. Negatif yüklü alanın kalınlığı 1 km.den az iken, kapladığı saha birkaç kilometre kareden fazladır. Negatif yüklü alan ortalama -15 °C sıcaklıkta ve yerden ortalama 6 km. yüksekliktedir. Bu bölgedeki mevcut şartlarda suyun üç fazı (yani, buhar, su ve buz halleri) beraberce gözlenebilir. Fırtına bulutlarında en büyük elektriki alanlar, negatif yüklü bölgenin en alt ve en üst sınırlarında bulunmaktadır.

Şaman, Bunu bilmiyordum, yani su bulutun içinde gazdan daha yoğun (su ve buz olarak) bir biçimde havada asılı mı kalıyormuş? Peki o tonlarca su ve buzu ne taşıyor?

Murat Keskin, şimşek ve yıldırım için gerekli elektriksel hesaplar içinde gaz hali yeterli değil. işin özü şudur, bulut haller arası kritik noktaların bütünleşmiş durumudur.

Şaman, Araştırdım ve haklı olduğunuzu gördüm :)