Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bulut teknolojisi nedir?

Bulut teknolojisi ne değildir ?Bir an için bilgisayarlarınız harddisklerinde barındırılan bilgilerin artık sizin bilgisayarınızda değil de uzak bir sunucuda barındırdığınızı ve dilediğiniz cihazdan ve mekandan erişebildiğinizi düşünün. Şu an için 100% bunu düşünemeyebiliriz ancak her geçen gün bulut bilişim hizmetleri arttıkça dosyalarımızı kendi bilgisayarımız dışındaki sunuculara, servislere aktarıyoruz ve masaüstü bilgisayarlardan ve mekanlardan bağımsız erişebiliyoruz.
Bu alt yapıyı bize bulut bilişim teknolojisi sağlıyor ve bu alanda hizmet sağlayan firmaların tek hedefi son kullanıcıların kişisel bilgilerinin bulut ortamında depolanması değil.
Şahıs ve kurumların tüm internet alt yapı hizmetleri de artık bulut bilişime transfer edilmeye başlandı. Artık kendiniz bir server kiralayarak tüm yönetimi ile uğraşmak yerine WindowsAzure gibi cloud bir sistemde internet projenizi yayına alabilir ve internet sitenize erişecek bir kullanıcıya dünyanın hangi kıtasında olursa olsun aynı kalite/performansda hizmet verilmesini sağlayabilirsiniz. İnternet siteniz yüksek bir trafik almaya başladığında sanki wordpressde blog sayfanızı yönetir gibi sunucuların bellek, disk ve işlemci kapasitelerini bir kaç tıklama ile arttırabilirsiniz.

Şu an üzerinde çalıştığım bir proje ile ilgili olarak gerçek bir örnek paylaşmak isterim.
Yerli bir Cad/Cam yazılım üreticisi olan şirketin müşterilerinin yaşadığı bazı problemler var ve bunları telefon desteği ile gidermek kolay olmuyor. Müşterinin hangi dosya üzerinde çalıştığını bilmiyoruz ve müdahale şansımız olmuyor. Eğer bu müşteri için bulutta özel bir alan açılırsa ve son çalıştığı dosyalar bilgisayarından buluta senkronize olursa ve destek ekibi de buluttaki bu dosyalara erişirse yazılımı kullanan kişinin yaşadığı problemleri daha iyi tespit edip nokta atışı çözümler üretebilir. Bu çözümü üretmek için bulut bilişimden faydalanacağız. Kendimiz bir sunucu kiralamıyoruz ve sunucu yönetimi ile uğraşmıyoruz. Bu alt yapıyı hizmet olarak veren Microsoft SkyDrive hizmetini kullanıyoruz ve SkyDrive API'larına erişerek bu hizmetin alt yapısına teknik olarak entegre oluyoruz.
  • Paylaş
Bulut sistemlerle ilgili bir miktar açıklamanın bulunduğu bir yanıtım vardı başka bir soruda, belki faydalı olabilir: inploid.com/t/yemeksepetihepsiburadamark...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

460 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt