Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bulut teknolojisinin sağladığı avantajlar nelerdir?

  • İnternet'e girebildiğiniz her yerden verilerinize ulaşabilme imkanı.
  • Önemli verilerinizin bilgisayar ya da server'ınız haricinde bir kez daha yedeklenmiş olması. Dolayısıyla veri kaybınızın imkansıza yakın hale gelmesi.
  • Artan İnternet hızlarıyla eminim ki çok yakında yazılımlarımızı da buluta kurup herhangi bir bilgisayarda, herhangi bir yerde işimizi görebiliyor olacağız. Bunun örnekleri mutlaka vardır ama henüz buluttaki verinin hızlı veri alışverişi gerektiren bir yazılım tarafından kullanılması bile problemli.
  • Paylaş
Kişisel bilgisayarlarımızda kullandığımız yazılım ve donanım bileşenlerinin internet yoluyla uzaktan kullanılması bulut bilişim olarak tanımlanmaktadır. Bu teknolojinin kullanımı ile kurumların bilgi işlem alt yapılarını daha esnek bir şekilde kurmaları, bakım ve güvenlik gibi işlemlere daha az vakit ayırmaları, yazılım giderlerinin azaltılması hedeflenmiştir. Birçok özel firma da bulut bilişim yoluyla son kullanıcılara ücretsiz veya cüzi ücretlerle dosya paylaşım ve barındırma hizmeti vermeye başlamıştır. Mobil teknolojilerin hızla gelişmesi ve mobil cihazlarında kullanımının artmasıyla birlikte mobil bulut bilişim kavramı ortaya çıkmıştır Daha fazlası ve mobil uygulamalar için : serkanince.com/2013/07/bulut-bilisim-ve-...
  • Paylaş
Önemli yanları çok olmasının yanında çok ciddi sorunları var olan bir konu. Riskli bilgileri saklamanız halinde başkalarının eline geçen ticari kayıtların firmayı ne hale getireceğini birkez daha düşünmek gerekiyor... Blut bilişimde var olan programların veriyi şifrelemesi firma yararına olacaktır... Firma dışına çıkan bilgilerin doğuracağı sıkıntılar şirkette çalışanların bilgilere erişimi başka kişilerle paylaşması durumunda oluşacak sıkıntılarda cabası... Bolut bilişimde olması gerekenler... Bilgileri şifreleyebilmek
bilgilere erişimi kısıtlayabilmek
erişim logları olutşurabilmek.

bunları yaptıktan sonra kullanılması gereken bir sistemdir... Şuan için türkiyede kullanılması zor bir sistemdir nedenine gelince internet altyapısı buna çok elverişli değildir... Bluttaki bir program ile 10 kişinin işlem yapması halinde internette oluşacak yavaşlamanın doğuracağı sıkıntı çok fazladır. .
  • Paylaş
1

Gokhan İnce, Bu gün bir muhasebeciyle tanıştım önemli verilerini web ortamında yedekliyormuş.. nasıl yedeklediğini göstermek istedi.. Bir programcı arkadaşımız ona ftp usulu ile çalışan bir sistem yapmış firmaların bilgilerini ftp alanında saklıyormuş.. ne yazıkki adam heyecan yaptı ve bir müşterisinin yalnışlıkla verisini sildi :)) delete ile open nı karıştırınca ne olduğunu anlayamadı.. işin kötü kısmı firma verilerinin bu şekilde saklanmasının çok sağlıksız ve güvensiz bir sistem olduğunu bilmiyordu.. bende bu işi yapan adama saygı gösterip konuşmadım.. Ama insanların ciddi güvenlik problemleri var..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

735 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt