Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bumerang ilk kez nerede kullanılmıştır? İşleyiş mekanizması nasıldır?

Sayın Alçay Yıldız (@alcayyildiz)'ın verdiği bilgileri kısmen halk diline çevirmek, bir kaç tecrübe ve bilgi de kendimden paylaşmak istiyorum. C: Bu aletlerin iki kolunun da ters tarafları yani birinin iç diğerinin dış tarafı yuvarlatılmış (ilk resimde "leading edge" olarak gösterilen kenarlar), diğer tarafları da keskinleştirilmiştir (trailing edge). Aslında kesit olarak uçak kanadıyla aynıdır ve bu sayede çok uzağa atılabilirler. Bu kesit, baştan verilmiş dönme hareketi (Bahsi geçen jiroskopik hareket: Dönen bir cismin dönme ekseninden sapmamaya eğilimi, atalet momenti, bir bisikletin hareket halindeyken dengede durmasını sağlayan eğilim. Hatta topaç da aynı prensiple çalışıyor.) sayesinde üst kısmında alçak basınç (bahsedilen aerodinamik kaldırma gücü) oluşturur ve aletin, havada uçarken yukarı çekilmesini sağlar.

Aklınıza gelebilecek her türlü iki boyutlu şekilden bumerang yapılabilir. Sadece şeklin ağırlık merkezi (bahsedilen jiroskopik hareket için merkez noktası, dönme ekseni, bkz. tr.wikipedia.org/wiki/jiroskop) bulunup onun çevresindeki kenarlar aynı prensiple keskinleştirilmeli veya yuvarlatılmalıdır. Yani havada dönerken rüzgarı kesmesi gereken kenarlar yuvarlatılmalı, diğer kısımlar keskinleştirilmeli.

Bunu bir testere ve eğe yardımıyla evde de yapabilirsiniz. Bumerang yapmak için en mükemmel malzeme 7-10mm plywood'dur. Kendi yapmak isteyebileceklerin ihtiyaç duyabileceği oranlar son resimde verilmiştir. Şekil olarak ilk resimdeki kesit daha doğru. Solaklar tabii ki bunun tam tersini yapmalı. Bir tane de origami bumerang klavuzu ekledim şekillere, beceriksizliğimden dolayı deneyemedim, deneyebilen lütfen tecrübesini yazsın.

Alet, mümkün mertebe şiddetli bir dönme ve ileri doğru hareket ile fırlatılmalıdır. Öyle ki önce bir kaç adım koşup hönkürerek fırlatmazsanız uçmaz. C: Atarken bumerang zemine dik ucu havaya bakacak şekilde tutulmalıdır. Alet, kanat formu sayesinde havada kendiliğinden yatay konuma geçecektir. Boyutuna ve hızına göre değişen ama nispeten büyük bir daire çizip geri gelecektir. Bu şekilde yapılmış olan bumerangları yeteri kadar uçurabildiğinizde mutlaka geri de dönerler ama o aşama için önce fazlaca tecrübe edinmiş olmak gerekir.

Hobiler

Hobiler

Hobiler

Hobiler
Hobiler

Hobiler
  • Paylaş
Bumerang ilk olarak Avustralya'da yerliler tarafından hayvan avlama, spor ve eğlence amaçlı kullanılmıştır. Aerodinamik kaldırma gücü ile eksende yaptığı cayroskobik dönüşün birleşimiyle bumeranglar geri döner. Ama sanılanın aksine bütün bumeranglar geri dönmez. Mısır, Amerika ve Hindistan'da kullanılmış olan bumerangların geri dönme özelliği yoktur.

Hobiler
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1805 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Bumerang nasıl geri dönüyor?

  • Bumerang'ın tarihi gelişimi nasıldır?