Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bunca insan yalnızken neden bunca insan yalnız?

Kaybedenler Klübü repliğidir. Güzel sorudur.Düzenle
Yalnızlığın çekici bir seçim olduğu çağda yaşadığımız için bence. Köylüler elbet evlenip yalnız kalmıyorlar ama şehirlilerde durum farklı. Gelişen kapitalizm kültürü ama onun çok gerisinde gelişen ülke ekonomisi çocuğa yatırım yapmayı gereksiz bir eylem haline getirdi. Kadınları bilmem ama bir erkek için sürekli bir beraberliğin eğer çocuk istenmiyorsa tek avantajı erişilebilir cinsellik olur ki o da yalnızlar arasında rahatça paylaşılabiliyor. Temizlik ve yemek de satın alınabiliyor sonuçta. Aşk da 90'lardan bu yana artık nostaljik bir duygu oldu, iki nesil sonra dejavu'yla aynı kefede olacak C:
  • Paylaş
3

Marty Mcfly, Boşanmalarda müthiş bir artış var.

Şahsen boşanıncaya kadar böyle yüksek bir sayı olduğunun farkında değildim.

Bu durumun , yalnızlık isteğinden mi yoksa çatışmadan uzak kalma/bitirme arzusundan mı kaynaklandığını tam çözemedim.

Ontolojik meselelerle seçilen yalnız kalma isteğine çok saygı duyuyorum. (Öyle diyordu Selim Işık Tutunamayanlarda : "ontolojik sebeplerle de birinin intihar edebileceğini kanıtlayacağım" gibi bir cümleydi sanırım.) İntiharı bir metafor olarak alıp , bireyin tamamen yalnızlığı seçmesi gibi bir tercihe evirmiştim.
Ölümdür biraz kitapları hep aynı rafa dizmek ve her sabah aynı kadın yüzüyle uyanmak.. diyordu Ahmet Telli (Tam dizeyi yazamamış olabilirim affola)

-Hayatım harika bir oyun gelmiş şehir tiyatrosuna , gidelim mi ?
-Nerden çıktı şimdi tiyatro , halamlar çağırdı onlara gideriz.

Ve çatışma başlar.


Dayımlar , halamlar bitmez. Bir zaman sonra müthiş bir yabancılaşma başlar. Beraberinde boğulma hissi gelir ve yalnızlık denilen o eşsiz sükut , çölde su arayan birinin arzusu şiddetinde aranır.

Ve bunu bir kere yaşamış biri için yalnızlık , vazgeçilmez bir sığınağa dönüşür.

Şaman, Güzel dersin üstat.

Marty Mcfly, Teşekkürler dostum. Senin de ağzına sağlık ; soru, cevabını buldu.

Güvenmedikleri için bence.. .
  • Paylaş
2

Marty Mcfly, Güven neden kayboldu ; bunca güvensizlik niçin ? Gibi bir soru çıkar buradan.

Abdullah Gürel, İlk olarak birisine güvenirsin aşık olursun vs sonra ortaya bir durum çıkar güvendiğin ona herşeyi emanet edeceğin kişi seni aldatır sonra senin güven duygun kaybolur ve birisinde hissetmek isteyecegin diğer duygulara mani olur ve ister istemez yalnızlık olur.bence

Kimisi yalnızlığı tercih ettiği için , kimisinin kriterleri (!) üst düzey olduğu için, kimisi yalnızlığı hak ettiği için, kimisi de hayatının geri kalanını geçireceği insanla henüz karşılaşmadığı için. . .
  • Paylaş
İletişim eksikliği ve ön yargıdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
İnsanlarin vazgecemedigi ve kistas gordugu kisitlayici kriterlerdeki insanlara ulasma cabasi ne yazikki bu yalnizligin sebebi.
  • Paylaş
2

Marty Mcfly, Aşırı seçicilik ?

Sun Sea, Asiri secicilikten ziyade, kafasindaki hayale ulasma cabasi.