Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bütün bilimlerin (matematik, kimya, biyoloji, psikoloji vs.) çıkış noktasının FELSEFE olmasına rağmen neden toplumumuz felsefeyi gereksiz görmektedir? Neden üstü çizilmektedir?

Bu konunun epey kurcalandığı bir kitap önerisi yapabilirim: Bertrand Russell - Sorgulayan Denemeler
  • Paylaş
Eğitim sistemimiz felsefe temelini özümsemiş olarak ilerleyen bir yönelime sahip değil maalesef. Bu da; bu şekilde eğitim görmüş insanların, yukarıda bahsettiğiniz gerçeği algılamasını ve buna uygun ilerlemesini engelliyor. Okuma ve araştırma yeteneğinden yoksun olarak yetişen nesiller de kendi imkanları ile bu bilgiye/bulguya ulaşmıyor (ulaşmaya çalışmıyor) ve sorun büyüyerek yaşamaya devam ediyor. Sorunun kaynağı, çözümsüzlüğün de ana nedenlerinden birisi haline gelmiş durumda.
  • Paylaş
Dogu toplumlarinin felsefesi olmaz desek pek yanilmis olmayiz. O toplumlarin mitleri olur. Mesela Japon toplumunun da felsefesi yoktur. Munferit kisiler felsefe yapabilir, merakli olabilir bu cok ayri bir sey ama toplum olarak felsefeye gereksinim duymak icin kultur genlerinin uygun olmasi lazim. Yuzlerce hatta binlerce yillik geleneklerle olusmus bir yapidan soz ediyoruz burada. Ornegin Eski Yunan'a bakarsan, onlarin tanrilarinin uzerinde doganin gucu vardir ve kimse o gucun uzerinde degildir. Tanrilar keyfeden aslinda kisacasi serserilik yapan tiplerdir :) insalara kitap, defter gondermezler zevk ve sefa pesindelerdir. Asil kanun koyucu doganin kendisidir. Bu durum zamanla mitlerinin bilime donusmesine olanak saglamistir. O yuzden bizde neden felsefe yok, neden demokrasi bizde ise yaramiyor diye sorarken detaydan ziyade cooook daha yukseklerden meseleye bakmak gerekir, daha isabetli cikarim yapabilmek icin. Bence insanlar kultur kavramini fazla hafife aliyorlar.
  • Paylaş
Felsefe karın doyurmaz mantığı var herhalde.. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

134 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları