Bilmek istediğin her şeye ulaş

Büyü İslamiyet'te günah mıdır?

Evet, İslamiyet'te büyü vardır ve kesinlikle haramdır. Kişiyi dinden çıkardığı konusunda İslam ulemasının görüşü vardır. Büyü yapan ve yaptıran kişilerin dinden çıktığı konusunda ittifak vardır.

"Tuttular da Süleyman mülküne dair şeytanların uydurup izledikleri şeyin ardına düştüler. Halbuki Süleyman inkâr edip kâfir olmadı, lakin o şeytanlar kâfirlik ettiler; insanlara sihir öğretiyorlar ve Bâbil'de Harut ve Marut'a, bu iki meleğe indirilen şeyleri öğretiyorlardı. Halbuki o ikisi "biz ancak ve ancak sizi denemek için gönderildik, sakın sihir yapıp da kâfir olmayın!" demeden kimseye birşey öğretmezlerdi. İşte bunlardan karı ile kocanın arasını ayıracak şeyler öğreniyorlardı. Fakat Allah'ın izni olmadıkça bununla kimseye zarar verebilecek değillerdi. Kendi kendilerine zarar verecek ve bir fayda sağlamayacak bir şey öğreniyorlardı. Yemin olsun ki, onu her kim satın alırsa, onu alanın ahirette bir nasibi olmayacağını da çok iyi biliyorlardı. Hakkiyle bilselerdi, uğruna canlarını sattıkları şey ne çirkin bir şeydi."Kuran-ı Kerim, Bakara Suresi, 2. Ayet
  • Paylaş
Elbette günahtır. Büyü yapan kişiler şeytanın arkadaşlarıdır, büyü yaptırmakta şeytanın arkadaşlarıyla iş birliği yapmak olur ayrıca herşeyden önce kul hakkına girer . İslamiyette kul hakkı zordur. Bırakın büyü yapmayı örneğin kuran okuduktan sonra dua ederken ; Allahım ... ... ... . Kişi beni sevsin vb. Gibi dualar bile doğru değildir. Her ne kadar kuran okuyup Allah dililiyor olsak dahi, o kişiyi yönlendirmiş oluruz, Kuran'ın hürmetine belki duamız kabul olabilir fakat bir yerde de kişinin duygularına tecavüz ettiğimizden kul hakkına girer bi tür büyü bile sayılabilir. İllaki böyle bir istekte bile bulunacak isek, onun yerine ör. ... ... ... Kişinin seveceği şekilde davranmayı mesela öğretmenimin beni seveceği, çalışmalarımı beğeneceği şekilde davranmamı, çalışabilmemi vb. nasip et gibi dua etmek daha uygundur. Büyücülerin çoğu Allah, günah, sevap, ceenet, Kuran vb. Ağızlarından düşürmezler oysaki birçok söyleme göre büyü yapan kişilerin büyülerinin kabul olabilmesi için zaten; Kuran'ı tuvalete sallamak gibi kötü şeytanı sevindirici davranışlarda bulunması gerekir. Çoğu zaman neyazık ki
ermişlerle büyücülerde karıştırılabilir. Aradaki en önemli fark biri istidraca (büyücüler) girmiştir diğeri seyri sülüke. (ermişler) . Her ikisinde de bazı olağanüstü farklılıklardan haberdar olabilme sağlanabildiğinden çoğu zaman yanlışa sapılabilir.
  • Paylaş
Evet çünkü Allahın işine karışıyorlar
  • Paylaş
1

İlginc Adam, Allah'ın işine karışmak gibi bir durum söz konusu değil, ayeti tekrar okursanız daha açık bir dille "Fakat Allah'ın izni olmadıkça bununla kimseye zarar verebilecek değillerdi." kısmından anlaşıldığına göre, yaptıkları işin Allah'ın izni sayesinde oluştuğu ortaya çıkıyor ama bununla uğraşanlara sadece "kâfir" değil doğrudan "şeytan" olarak nitelendiriyor.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

849 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları