Bilmek istediğin her şeye ulaş

Büyü nedir? Kimler yapar?

Meselenin ilmî boyutuna girmeden başımdan geçen bir olayla konuyu aydınlatmak istiyorum:

İslamî konulardaki bilgilerime güvenerek elli yaşın üzerinde evli bir tanıdık bana özel bir sıkıntısını anlatmıştı. Diyordu ki:

_ Hocam benim hanıma büyü yapmışlar. Kadın benden soğudu. Benden ayrılmak istiyor.

Dedim ki:

_ Abi büyü yapıldığını nereden çıkarttın?

_ Evde muska bulmuşlar, dedi.

Dedim ki:

_ Abi bir düşün. Elinde muska/büyü yapma imkanın olsa. Cinlere hükmedebilsen. Ne yapardın, kimlere büyü yapardın?

Dedi ki:

_Valla hiç düşünmedim.

Dedim ki:

_ Ben düşündüm. Bir kere dünyanın en zengin, en başarılı, en yetenekli insanlarına büyü yapar ve bunları kendime köle ederdim. Sonra dünyanın en güzel kadınlarına büyü yapar büyük bir harem kurardım. Kısaca dünyanın tamamını ele geçirir sultanlar gibi yaşardım.

Dedi ki:

_ Valla doğru. Ben de böyle yapardım.

Dedim ki:

_ Peki düşün bakalım. Büyü/muska/cin yaptığını, kullandığını söyleyen, iddia eden bir sürü insan var. Bu insanlar neden, şu benim hayalini kurduğum işi yapmıyor?

_ Neden?

_Nedeni çok basit! Büyü/muska diye bir şey yoktur da ondan. Cinler de Allah'ın kuludur ve her isteyen onları keyfince kullanamaz. Hz. Süleyman döneminde iki meleğe (harut ve marut) öğretilen şeyler o dönemde kalmış ve sonra unutulup gitmiştir. Eğer büyü/muska diye bir şey olsa az önce söylediğim hayalimi gerçekleştirirler. Ama yok!

_ Valla ben bu yönden hiç düşünmemiştim, dedi.

_ Abi maalesef kafamızı o kadar az kullanıyoruz ki... hem de konu "din" olunca maalesef "hiç" kullanmıyoruz. Bu sayede de bazı uyanıklar cebini dolduruyor.

Kısaca: Eğer birilerinin büyü yapmaya gücü olsa, bu kadar güzel kadın; yakışıklı erkek var... onlardan harem kurarlar. Eğer birilerinin cinleri kullanma yeteneği olsa "dünyanın en zenginleri" listesinde yer alanları kendisine köle eder.

AKLINIZI KULLANIN! KENDİNİZİ KULLANDIRTMAYIN!
  • Paylaş
6

Fat E., büyü değilde cinleri kullanarak bir insanın geçmişte neler yaptığını öğrenenler bilgi edindiği kişinin telefon nmarasına kadar alabilenler yokmudur?

Nazende , Anlattığınız konuda haklısınız. İnsanlar kendi yaptıkları hataları görmezden gelerek farklı bahanelere sığınıyorlar. Yalnız şunu merak ettim şimdi. Felak suresinde; De ki: "Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım." Burada ''düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden'' derken büyü kastedilmiyor mu? Bu büyünün var olduğunu kanıtlamaz mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hakan, Bende merak ederek altta bunu sormuştum. Buradan takip ederim artık. Iki iş olmasın.

Mehmet Volkan Balbay, 1. Büyü "inanmak isteyene" tesir eden ilüzyondan, göz ve akıl yanılmasından başka bir şey değildir. Genel olarak psikolojik sorunları olan, bunalımlı insanlar bu sahtekarlık ağına düşer ve paralarını, itibarlarını ve bazen de namuslarını kaybederler.

2. Kur'an-ı Kerim'de yer alan bir tek ayetten yola çıkarak hüküm verilmez. Konu ile alakalı tüm ayetler incelenip böylece sonuca ulaşılır. Büyü ile alakalı tüm ayetler incelendiği vakit "büyü" denilen şeyin gerçekte olmadığı sadece insanların kandırıldığı, aldatıldığı ya da nefsleri azdıracak sözlerle yoldan çıkartıldığı görülmektedir.

3. Felak Suresinde yer alan "Düğümlere üfleyen kadınların şerrinden" (113/4) ayeti "büyü" için bir delil değildir. Bu ayet "erkeğin aklı ile kalbi arasındaki bağı kopartan ve onu şehvetinin kurbanı eden kadınlardan" bahsediyor da olabilir. Zira ayet özellikle müennes/dişil vurgu taşımaktadır. Oysa büyücü olduğunu iddia eden kadından fazla erkek vardır. Bu ayet "büyü" ayeti olarak ele alındığı vakit erkek büyücülerin tehlikesiz olduğu gibi saçma bir anlama da ulaşılmaktadır. Ayetteki "kadın" ve "düğüm" vurgusu doğru anlaşılmalıdır!

4. Cinler ile irtibat kurulabilir ve onlardan çeşitli bilgiler alınabilir. Ancak bu cinler yoluyla insanlara zarar verilebileceğini göstermez/isbat etmez.

ISRARLA DİYORUM Kİ:

Büyü, cin ve muska gerçekten tesirli olsa BU İŞLERLE MEŞGUL OLAN SAHTEKARLAR neler yapmaz neler!!! Meseleye bu açıdan bakınız!

Hakan, Oldukça mantıklı. Hiç bu açıdan bakmamistim yada baktırilmamisiz. Teşekkürler. Ve sanırım burada bahsi geçen kadınlar o dönemin şartlarında maddi yada siyasi sebeplerle cinsel cazibesini kullanan kadınlar. Teşekkürler.

Nazende , Günümüzdekilerin şarlatan olduğu konusunda sizinle hemfikirim. diyanetin mealinde ''düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden' olarak çeviri yapılmış. Yanılmıyorsam şimdiye kadar okuduğum hiç bir mealde kadın bahsi geçmiyor. Hz Musa olayında da büyü bahsi geçer. Bunlar büyünün yapılabileceğinin bir kanıtı değil midir? Bunlara dayanarak ben sihiri ve büyüyü bir ilizyon olarak kabul ediyorum ve vardır diye düşünüyorum. Çünkü her şey inanmaya ve inandırmaya bağlıdır.

Büyü denilen şey düpe düz saçmalıktır. dinimizde de yasaklanmıştır.
  • Paylaş
1

Fatih Orhun Uzun, Dinimize göre büyü vardır ve saçmalık değildir tabii bu sizin görüşünüz. Büyü yasaklanmıştır fakat büyü bozmak yasak değil tam aksine sevaptır fakat büyüyü herkes bozamaz.

Dün bir programda frekansların insanlar üzerindeki etkisinden bahsetti bir nöroloji uzmanı, 6.8 hz lik düzenli ses dalgası Sinirli, 7.8 hz lik ses dalgası iyimser ve 11.8 hz lik ses dalgasınin da saldırgan yaptığını ve bilimsel olarak deneklerde ispatlandıgini söyledi. Acaba bu sesleri (ki bu frekanslar insanlar tarafından duyulamaz) doğal yollarla üretmeyi başaran bazı insanlar günümüze kadar gelen büyücü kavramının temelini mi attı kadim çağlarda? Peygamberimize de büyü yapıldığı söylenir hatta nas ve felak surelerinde "düğümlere üfleyen kadınlar" olarak büyüden sakınma yolu anlatılır.

Surede bahsedilen şey büyümüdür, acaba sn. Balbay'ın fikrini almak isterim doğrusu. Çünkü bize hep böyle öğretildi.
  • Paylaş
4

Nazende , Ben sordum bile bu soruyu:)

Mehmet Volkan Balbay, Frekans hakkında söyledikleriniz ihtimal dahilinde elbette mümkün. Biyoenerji yoluyla bu tarz sesleri ya da enerjileri insanlara göndererek insanlar etki altına alınabilir. Ancak bu halk arasında inanılan "büyü" safsatasından farklı bir uğraş. Dediğiniz gibi bu uğraşı "büyü" sanıyor olabilirler.

Peygamberimize büyünün tesir ettiğine dair uydurulan hadislere itibar etmeyiniz. Bunlar doğru değil! Büyünün tesiri altında kalabilen bir peygamberi -kimseyi bilmem ama- öncelikle ben "peygamberim" olarak kabul etmem! İnsanların tesirinde kalan birisi nasıl olur da bana "din" getirebilir? Nasıl güvenebilirim onun sözlerine? Nereden bilelim birilerinin tesiri altında kalıp ayet uydurmadığını?

Peygamberimizin büyülendiğini iddia etmek onun peygamber olmadığını iddia etmektir. Peygamberler "korunmuş" insanlardır. Peygamberlik görevlerine zarar verecek, güven kaybettirecek durumlardan Allah onları korur/korumalıdır/korumuş olmalıdır. Sağlıklı bir inanç bunu gerektirir.

Felak Suresinde yer alan "Düğümlere üfleyen kadınların şerrinden" (113/4) ayeti "büyü" için bir delil değildir. Bu ayet "erkeğin aklı ile kalbi arasındaki bağı kopartan ve onu şehvetinin kurbanı eden kadınlardan" bahsediyor da olabilir. Zira ayet özellikle müennes/dişil vurgu taşımaktadır. Oysa büyücü olduğunu iddia eden kadından fazla erkek vardır. Bu ayet "büyü" ayeti olarak ele alındığı vakit erkek büyücülerin tehlikesiz olduğu gibi saçma bir anlama da ulaşılmaktadır. Ayetteki "kadın" ve "düğüm" vurgusu doğru anlaşılmalıdır!

Hakan, Teşekkürler, özellikle peygamberin büyü ile etki altına alınmasınin mümkün olmadığını söylediğiniz bölüm için bu çok önemli bir tespit. Elbette ki hiç bir irade Allahın koruyucu iradesini delemez.

Nazande altyorumları okumadan yazmıştım bu satırı, aklın yolu birmiş demek ki. Yukarıda hakkını teslim ettim sanırım. :)

Nazende , Fazlasıyla:)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2171 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları