Bilmek istediğin her şeye ulaş

Büyük Buhran nedir? Etkileri neler olmuştur?

1929 yılında başlayarak 1939'a kadar süren ve bütün dünyayı etkisi altına alan, ekonomik kriz dönemine verilen addır. Genel olarak devletin ekonomi ve topluma karıştığı dönem de diyebiliriz.

Milyonlarca insanın işsiz kalır.
'Kara sarı' olarak da bilinir bu dönem.
          Ekonomik Kriz
Ekonomik Kriz
Ekonomik Kriz


  • Paylaş
1929-1932 arasındaki Buhran Döneminde sanayi endeksi 380'li seviyelerden 40'lara kadar inmiştir.

Tarım ürünü fiyatlarında ise yüzde 40 yüzde 60 varan düşüş tarımla uğraşan kırsal kesimde büyük çöküntüye sebep olmuştur.

4000 kadar banka batmıştır.Bankacılığı düzeltebilmek için 500 yeni uygulama yapılmıştır.

1933 yılı ise en şiddetli döneme gelir ki,ekonomide kar elde etme bitme noktasına gelmiştir.

Büyük Buhran Yıllarında Türkiye Ekonomisi

Kaynak:ekonomistim.com
  • Paylaş
Amerika Birleşik Devletleri çıkışlı olan ekonomik kriz(1929) önce Kuzey Avrupayı sonra tüm dünyayı etkilemiştir.En önemli sebebi I. Dünya Savaşının savaşa katılan ülkelerde büyük ekonomik yara açmasıdır.Kriz süresince(yaklaşık 10 yıl) insanlar işsiz kalmış,tarımsal üretim oldukça gerilemiştir.Bir diğer neden  zamanın bankalarının istikrarsız rezerv ve kredi politika uygulamasıdır.Kriz başlayınca bankaların bu durumundan dolayı kriz kısa sürede kaosa dönüşmüştür.Dönemin Amerikan başkanı J. Edgar Hoover ekonomi alanında gerekli donanıma sahip değildi.Ve devlet ekonomiye direk müdahale ederek krizin büyümesine neden olmuştur.

Hoover'ın yerine gelen Roosevelt 'New Deal' programını uygulamış ve krizin etkileri zamanla azalmaya başlamıştır.Avrupa'da krizi tam anlamıyla yenen ve sanayileşmeye başlayan ilk ülke Almanya olmuştur.

Türkiye bu krizden etkilenmemek için ithalat ve ihracatı arttırmak durumunda kalmış.Bu doğrultuda bazı kanunlar çıkarmıştır.Takas ve kriling sitemi geliştirilmiş ve krizin etkilerinden korunmak amaçlanmıştır..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1069 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları