Bilmek istediğin her şeye ulaş

Büyük çaplı çok trafik hedefi olan projeler açık kaynak yazılımlarla (PHP, MySQL), küçük çaplı projeler veya gelir modeli trafiğe daha az bağlı olan projeler lisanslı .NET/MSSQL ile geliştirilmelidir desek doğru demiş olur muyuz?

Doğru demiş olmayız.
Birbiri ile ilgisi alakası olmayan konular arasında ilişki kurmuş olursun.
  • Paylaş
Bir yerde doğru demiş olursunuz. Neden böyle dedim?

1.
PHP, Python, Ruby ve Java gibi diller ve MySQL, PostgreSQL, Oracle, MongoDB gibi veritabanı çözümleri Cross Platform (platform bağımsız) oldukları için daha çok tercih ediliyor. Şu bir gerçek ki; bu platformlar ile geliştirilen uygulamalar *nix sistemlerde daha verimli çalışıyor. Açıkçası bu dillerden biriyle geliştirme yapacaksam sunucu tercihim Microsoft çözümleri olmazdı. Ama ileriki yıllarda bakmışsınız Microsoft sunucu piyasasında nirvanaya ulaşmış, sunucularınızda bu ürünleri kullanacaksınız. Zaten geliştirme sürecinde kullandığınız teknolojiler cross platform olduğu için uygulamalarınızı taşımanız sorun teşkil etmeyecektir. Ama .NET ve MsSQL ile geliştireceğiniz uygulamalar için Microsoft çözümleri tek alternatifiniz.

2.
Sunucular için özel olarak yapılandırılmış açık kaynak ve ücretsiz işletim sistemleri ve yazılımları sayesinde masraflar optimize edilebiliyor. Tabi burada mevzu bahis dedicated veya VPS sunucular değil, büyük projelerde gereksinim duyulan veri merkezleri ve/ve ya sunucu çiftlikleri. Lisans ücreti ödemeden, Microsoft ürünleri kullanmadan donanım + teknik personelle bu işler yürütülebilir. Microsoft burada ister istemez bir adım geriden geliyor. Büyük projelerin birçoğuna baktığımızda Linux veya BSD üzerinde koşuyorlar. Dolayısıyla bu projelerde .NET'ten söz edemiyoruz.

.NET platformunu başarılı bulsam da bu sebeplerden dolayı diğer alternatifleri kullanmayı tercih ediyorum.

Boşuna takım tutar gibi bir dili veya platformu savunmak bana göre saçma. Sunucularda Windows Server ailesini başarılı bulsaydım kullanırdım. Başarılı bulmadığım için diğer sunucu çözümlerini kullanıyorum. Eğer Microsoft .NET platformunu ilk başta amaçlandığı şekilde cross platform şekilde dağıtsaydı bu şekilde olmayabilirdi. *nix sunucular üzerinde C# ile geliştirilmiş projeleri yayınlayabilseydim seve seve kullanırdım. Bunu masa üstünde de sunucularımda da Linux kullanan biri olarak söylüyorum. Büyük çaplı proje sahiplerinin de bu şekilde düşünerek seçimlerini buna göre yaptıklarını düşünüyorum.
  • Paylaş
Hayır, ilgisi bile yok.

Tamamen ekibinin hangilerine hakim olduğuyla ve senin hangilerini kullanmak istediğinle ilgili. Dil tercihi projeye değil o dili kullanacak kişilere ve dillerin birbirlerinden farklarına göre yapılmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

522 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt