Bilmek istediğin her şeye ulaş

Büyük hayallerim ve hedeflerim var lakin büyük işler başaran insanların zeki bir insanlar olduğunu görünce onlardan kendimi zeka konusunda bir adım geride hissediyorum ve bu benim kendime güvenmememi sağlıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Bu yanlış düşüncenden vazgeçip hedeflerin doğrultusunda sürekli çalışmalısın. Unutma ki Pablo Picasso günde 14 saat resim yapardı, 14 saat!!! Büyük işler başaran insanların hiçbiri bir gecede ulaşmaz o başarılara.

Şunu bir izle :
 • Paylaş
Başarı için öncelikli faktör zeka değildir. Zeka daha çok yaratıcılığa hizmet eder. Yani senin benden zeki olman senin başarmak için bir adım önde olduğun anlamına gelmez. Başarmak istiyorsa insan kısa ve uzun vadeli hedef koyar kendine. Hedefler için de program oluşturur kendine. Ama diğer arkadaşların dediği gibi başarı için mücadele ve plan yeterli değildir. Aslında en önemli faktör yetenektir. Yetenek yoksa ne olursa olsun işin sonu hayal kırıklığı olur. Başarabilmek için hayal kurmak güzel bir başlangıç. 2. Aşamada yeteneğini ölçemelisin. Hangi konuda başarılı olmak istiyorsun bilmiyorum ama ilgi bu sürecin en sonunda yer alır. İlgini hiçbir zaman yeteneğinin önüne alma, hayal kırıklığı yaşarsın. . .
 • Paylaş
2

Muhsin Arslan, sizce sayısal bir yetenek işi midir

Rıdvan Bayhan, Sayısal zekaya sahip olmak kısmen yetenek işidir denilebilir. Bu ne demek? Yani senin muhteşem bir sayısal zekaya sahip olman muhteşem bir hikaye yazmana ya da kompozisyon yazmana ket vurmayabilir. Bunun en iyi örneği popüler bilim kitaplarıdır. Yazar uzman olduğu alanda mantıksal zekasını kullanabildiği gibi kitabın yazımında gerekli olabilecek sözel zekasını da etkili kullanabilir. Sözel zekaya sahip bir edebiyatçı aynı zamanda iyi bir matematikçi neden olmasın? Matematiğe kafam basmıyor diyen insanlar ön yargı, ailevi durumlar ya da eğitim sistemi kurbanıdırlar. Kısmen yetenek işidir dememden kasıt ise sözel ve sayısal zekaya hiçbir zaman eşit derecede sahip olamayacağınızdır. Ama oranları ne kadar yakın tutarsanız hayatı o kadar iyi anlamlandırırsınız...

Büyük hayal, hedef, iş nedir sizin için? Çok zeki olmadan ama yüksek duygusal zekayla insanlar büyük ülkelerin başına diktatör dahi olabiliyorlar bkz. Hitler, RTE vb. Tabii ki bu dogmatik rasyonel zeka yoksunları gidip de Microsoft ya da Google'ın başında olamazlar. Onun için de ayrı yetiler ve rasyonel zeka gerekiyor. Kısaca her büyük işin, hedefin, hayalin ucundaki kişi yüksek zeka sahibi değil. Bunu şunun için yazıyorum; zeka denen şey belki 3-5 puan ilerletilebilir ki bunun bile kanıtları yok. Yani rasyonel zeka olarak elinizdekiyle yetinmek zorundasınız ama onu diğer zeka türlerinizle destekleyerek de en uzak hayallere ulaşabilirsiniz. Azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz'a çok da katılmıyorum. Picasso günde 14 saat çalışmıştır ama istisnai yeteneğinin yanı sıra bunu yapmıştır. Belki bilirsiniz Hitler de azmetmiş (ki azimli bir abi olduğunu hepimiz biliyoruz) Linz Güzel Sanatlar Akademisine hazırlanmış, ressam olabileceğini düşünüyormuş ama yetenek sınavını geçememiş. Yani iş yetenek, zeka gibi konulara gelince azmin elinden bir çok şey kurtulabilir. Sadede geleyim; güçlü yanlarınızı keşfedip onlara Voltran'ı oluşturtup, o Voltran'ın da yapabileceği bir işi hedeflerseniz "ulaşabileceğiniz" (hedeflediğiniz olmayabilir, hayal kırıklıkları beklentilerden doğar) en yüksek hedefe ulaşırsınız.
 • Paylaş
1

Eray Özkoç, sizce sayısal da bir sanat dalları gibi yetenek midir?

Hayalgücü zekadan önce gelir anlaşıyla hareket edersen iyi olabilir. .
 • Paylaş
Kanaatimce; büyük hayalleri ve hedefleri gerçekleştirebilen insanların ortak özelliği zeki olmaları değil; bu insanların ilham sahibi ve hırslı insanlar olmalarıdır. İlhamın da ne zaman ve nasıl geleceği belli olmaz. O ilham geldiğinde, bunu değerlendirip, inanarak, hırsla bu hedefe yüründüğü takdirde başarılı olunabilir.
 • Paylaş
1

Umrnymn, Çalışma her zaman zekanın önüne geçer. Bir insan ne kadar zeki olursa olsun, eğer içinde bulunduğu alanda gayret göstermezse zekası onu çok ilerilere götüremez. Öncelikle yapmak istediğiniz işle ilgili kim neler yapmış, bugüne kadar nereye gelinmiş, bunu öğrenmek gerekir. Literatür taraması yapın. Sonra siz bu işe ne katmak istiyorsunuz, bunu somut olarak maddeleştirin. Bunu hayata geçirmenin yolları nedir bunları düşünün. Yani
1. Mevcut durumu öğrenmek
2. Hedefi belirlemek
3. Metodu belirlemek.
Bundan sonra yapacağınız hayatınıza uygun, gerçekçi bir iş programı oluşturmak. Gerekirse küçük ama düzenli, sürekli adımlarla gitmek. Hiçbir çalışma karşılıksız kalmaz. Bugün değilse yarın, yarın değilse öbür gün. Sonuç alamayınca küsmeyin, devam edin. Başarılar...

Büyük işler yapmak sırf zekayla değil, aklını ne derece kullandığına bağlıdır bence. Bir insanın güzel işler yapması için süper zeka olmasına gerek yok, aklını kullanıp hedefine doğru giden yolda karşına çıkan engelleri aşabilir, yol ayrımlarında neyin seni hedefine taşıyacağını görür ve en önemlisi hedefinin ne olduğunu bilirsen ve bir şeyler yaparsan bence büyük işler yapmaman için çok fazla sebep kalmıyor.
 • Paylaş
Ancak zeki insanlar duyduğun endişeye sahip olabilirler.
bu yüzden kafana çok takma bunu ve bu endişeni kaybetmemeye bak.
Kendine güvensizlikten daha tehlikeli şey kendine güvenmektir.
bu açıdan bakınca gerekli dengeler otomatik olarak kurulacaktır.
salağa yatmadığın müddet tehlike yok.
Hırs yapmadan ama çok çalışma her şeyi hallediyor.
ama kulağa geldiği kadar kolay değil.
 • Paylaş
Zekanı başka insanlarınkiyle kıyaslamayı bırakmakla başlayabilirsin. Diğer arkadaşların da bahsettiği gibi başarı yalnızca zekaya da bağlı değildir; şans ve tekrar faktörlerini de göz önünde bulundurmalısın. Büyük hayaller kurmak güzeldir. Neler hedeflediğini bilmiyorum ama kararlı olmak, asla vazgeçmemek gerekiyor. Bir şeyi ne kadar çok yaparsan o kadar iyi yaparsın. Kendini kimseden daha az yeterli görme ve her ne yapmak istiyorsan bunun için çalış. En basitinden şu sitede takılıyor olman bile diğer gençlerden farkını ortaya koyuyor. Kendini hafife alma.
 • Paylaş
Şaman abi güçlü yanlarımı nasıl keşfedebilirim ?
 • Paylaş
Hayallerine ulaşmak için sadece çok çalışmalısın önemli olan zeki olmak değil çok çalışmak:)
 • Paylaş
Denemelisin kaybedecek birşeyin yok üstat
 • Paylaş
Takvâ ehli ve dindar bir kimseye, ilim sahibi olup ilmini Allah yolunda kullanana özenmek lâzımdır. Çünkü bu özellikler kalıcı ve Allah katında değerli olan şeylerdir. Bu sebeple Peygamber Efendimiz, dünyalık yönünden herkesin kendinden daha aşağı derecede olanlara bakmasını tavsiye etmiştir. Böylece herkes kendi bulunduğu hale hamd ve şükretme imkânına kavuşmuş olur.
 • Paylaş
Eğer kendine güvenmeyi öğrenmezsen hiçbir zaman hayalin gerçekleşemez artı kendine inanarak yapmaya çalış kazanırsın
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

363 Görüntülenme17 Takipçi13 Yanıt

Konu Başlıkları