Bilmek istediğin her şeye ulaş

Büyük patlamanın fitilini kim ya da ne ateşlemiştir? Fizik bunu açıklayabilir mi?

Büyük patlama şu anki bilgi birikimimizle henüz ispat edilememiştir yani sıra henüz fitiline gelmemiştir. Bilim gökten inmediği için adım adım ilerler... .
  • Paylaş
1

Erhan Kılıç, İspatlıdır. Mikrodalga kozmik fon ışıması big bangin kalıntısıdır. Ama sizin dediğiniz hiç bir teori %100 doğru değildir. %99,999 gibi sonuçlarla doğru olduğu söylenebilir. Her zaman çok az da olsa aksi durumu mümkündür.
Big bang ispatlanmıştır ama çürütülebilir de.

..Kadın dedikodusu:)...şaka bi yana şöle de bi sallamasyon atayım.nasıl olsa meydan boş:). efendim einstein amcamızın da kafasını kurcaladığı ve hesaplamaları sonucunda hayal kırıklığı içerisinde belirttiği üzere ve pek tabii daha sonra ispatlandığı üzere evren hiç durmadan genişliyor.halbuki aynştayn amca tekrar büzülüp big bang olacağını varsaymak amacıyla ve tahminiyle ve pek tabi tanrı inancını da destekleyeceği için yola çıktı lakin hesapları sonucu meğersem parabolik olarak hızlandığını buldu. en sonunda ışık hızına yakın hızlara ulaşıp moleküller ve atomlar çözülücek tabii. neyse fakat buna ne sebep oluyordu.hesaba katmadığı neydi, hangi kuvvetti bilmediği ki bu çekim kuvvetini nerdeyse hiçe sayıyordu. inploid de daha önce de yazdığım üzere çok yeni bir kabulumsü bişi oldu. kadının teki dediki evrenimiz başka bir evren tarafından çekiliyor. bence einstein burada oh be en sonunda bulundu derdi.demek ki başka bir evren evrenimizi devamlı kendine çekiyor.burda tabii ben kendi adıma ve evrenimiz adına sevindim çünkü ışık hızına ulaşana kadar hızlanmayacak demektir bence çünkü diğer evrenle çarpışıcaz ama yokolmuyacağız. buradan hareketle ben şahsi fikrim sonsuz evren var ve kütle çekim kuvveti örtüştüğüne göre nie diğer partiküller de örtüşmesin dierekten demek ki aslında diğer evren de bizim yapıldığımız maddelerden yapılmış ve hatta benzer fizik kanunlarından dahi oluşmuş olabilir.yani sonuç olarak bence bütün evrenler aynı maddeden yapılmıştır. ve evet big bang ispat edilmedi hatta ilk anki ışıma dierekten ispatlandı naraları atan nasa yanıldı meğersem ölçümler yanlışmış. ben ise einstein amcama güveniyorum ve diorum ki evetr abi bence de bigbang var. sonuçta diğer evren çekmeseydi büzülüp big bang i tersten yaşayacaktık.şimdi gelelim kim ateşledi sorusuna. bence quantum parçaları çorbasıyız zaman var olmadan önce yani. sonra bu kuantum parçaları rastgele sonsuz olasılıktan sonra şans eseri öle bir şekilde birleşti ki ortaya çıkan patlama enerjisi diğer kuantum parçacıklarına da enerji vererek farklı şekilde oluşmasına sebebiyet verdi. sonuçta bu birleşen kuantum parçaçcıkları kümesi, kütle çekim denen özelliği kazanıp birbirlerine o kadar yaklaştı ve yoğunlaştı ki füzyon enerjisi açığa çıktı ve patladı bu patlamayla atomlar vs oluştu yani şimdi ki evrenimizin yapı taşlarından bahsediyorum.bence bu döngü sonsuz şekilde devam edecek.hadi inşallah:)
  • Paylaş
2

Hakan, Bu tarz yazıları seviyorum işte. Ben bile anladım :-)

Şaman üstadın dediği gibi BigBang hâlâ teorik olarak karşımızda duruyor. Ancak bence akla en yatkın var oluş teorisi olma özelliğini de koruyor. Teorinin doğru olduğu varsayımı altında fitili kim yada ne ateşledi diye sormakta oldukça mantıklı. Kişisel fikrim bu patlamanın bildiğimiz yöntemlerle oluşmadığı yönünde. Belkide inançlı bir insan olmamdan kaynaklanıyordur bu düşüncem, ancak aynştayn abinin genişliyor dediği evrenin temelinde demek ki dar veya minicik bir yapı taşı olmalı. O olmali ki genişleme olsun hatta o yapı tahminlerimizden bile küçük bir zerre olabilir. Ve o zerre içindeki minicik bir tetik fitil dir belki de. Zariyat süresi 49. Ayet her şey için yaradılışın çiftler halinde olduğunu işaret ediyor, bu pozitif ve negatif ile eş değer bir meale götürür bizi. İlk anda zerrenin içinde de bu olmuş olabilir. Fitil arıyorsak ahanda fitil : -) : -) ancak yaradılışın devamı yada aynştayn abi ye göre genişleyen evreni çözmeden bu fitil olayı fıtık eder bizi diyim ben : -)
  • Paylaş
Açıklayabilir ama henüz değil.
Fiziğin bunu açıklayabilmesi için big bang anını formüle edebilmesi gereklidir. Bunu formüle edebilmesi için makro evreni, zamanı ve nesnelliği temel alan klasik fizik yani Einstein'in Genel Göreliliği ile mikro evreni yani atom altı parçacıkların dünyasını ele alan kuantum fiziğinin bir araya getirilmesi gerekiyor.
Fakat bu iki teori bir araya getirildiğinde (aynı zamanda kara delikler için de bir araya getirilmesi gerekli sadece big bang anı için değil) kuantum fiziğindeki belirsizlik ilkesi ve kuantum dalgalanmaları genel göreliliğin kütleçekimine göre uzayda sonsuz kütle oluşturmasına sebep oluyor.
Aslında bununla ilgili uzun uzadıya bir yazı yazdım. Onun linkini vereyim.

erhankilic.pro/genel-gorelilik-ve-kuantu...

Kısacası big bang anını açıkladığınızda gerisi de gelecektir. Ama ondan önce çözülmesi gerekenler vardır.
  • Paylaş
Çok zor bir soru.Doğru cevabı bilseydim ve ispatlayabilseydim nobel fizik ödülünü alırdım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

101 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları