Bilmek istediğin her şeye ulaş

Büyük yapıların (gökdelen,köprü vs) yapılırken depremi tetikleme riski var mıdır?

Depremler yer kabuğu plakalarının hareketi sonucu biriken enerjinin fay (fault) hattında açığa çıkmasıyla oluşur. Burada bahsedilen güçler devasa boyutlardadır. Nükleer bombalar bile bu güce erişemezken, ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, gökdelen, köprü gibi yapıların deprem tetikleme riski sıfırdır.
  • Paylaş
  • Tayvanlı bir bilim adamı ülkede inşa edilen Taipei 101 binasının yüzyıllardır aktif olmayan fay hatlarını harekete geçirdiğini savunuyor.

                                                Taipei 101
                  İnşaat

  • Tayvanlı bu bilim adamı çok yüksek binaların deprem riskini artırdığını savunurken bu savına karşı çıkan yer bilimciler de var.
  • Büyük barajlar yapılmasının, maden, petrol ve doğal gaz çıkarma çalışmalarının fay hatlarını etkileyeceğini savunan araştırmacılar da az sayıda değil.

  • Paylaş
Ben depremi tetikleme olarak değil de deprem de bu kadar yüksek binaların yıkılma durumu olduğunda insanlığa vereceği zararları düşünüyorum.Binalar ya olduğu yere yıkılır ya da yanındaki binaya yaslanır.Peki bu kadar yüksek bina yarışına girmenin anlamı nedir ? Bence çok saçma... ülkeler arası yarış halini aldı en yükseklere kadar çıkarak binalar kurma...Bu işe ancak başlarına bir deprem gelirse inanırlar olmazsa birşey bu kez yaptıklarıyla övüneceklerdir.Zaten insanoğlu kendi sonunu kendi kendi hazırlamaya çoktan başladı.Allah sonumuzu bizim ülkemiz açısından hayır eylesin...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

635 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt