Bilmek istediğin her şeye ulaş

Büyüklerimiz Müslümanlığa ait güzel davranışlardan biri olduğunu belirterek sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek derlerdi. Büyük bir çoğunluğu Müslüman olan milletimizin unuttuğu bu davranışı, Japon halkından görünce şaşırdık. Teşekkürler Japonya.

Japonların çoğunluğu Ateist olarak bilinse de, dinleri Şintoizm'dir. Tanrıların Yolu diye de geçer. Bu dinde Tanrı sayısını çok olmasına rağmen, ibadetler İslamiyet ile yakındır. Neredeyse aynı şekilde abdest alırlar. Geçen de bir büyüğüm bu konuda sitem ediyordu. "-Japonlar mı müslüman, bizler mi belli değil!" diyerek.
  • Paylaş
Bu lafın Hz. İsa ya ait olduğunu duymuştum, lakin sonuçta hepsi aynı Allah'ın dini ne fark eder. İçindeki mesajı almak lazım. Japonlarla nedense böyle bir duygusal ilişkimiz var. Bilenler Ertuğrul gemisi ile başladı diyorlar ama bence çok daha eski.
  • Paylaş
3

Sevda, Ben bilmiyorum kime ait olduğunu, aile büyüklerimden duyardım ama dediğin gibi Hz İsa'ya da ait olsa yine Müslümanlığa ait davranışlardan biri olmalı. Çünkü İslamiyette bütün peygamberlere iman edilmesi gerekir.

Hakan, kesinlikle . imza.

Hakan, aşağıda yanlış bilgiler çoğalınca araştırdım söz incilinden.

Matta 6 . bölüm 3. madde.

Bu söz Hz. Muhammed'in Hadislerinden bir alıntıdır, şintoizm dininin bir kurucusu yoktur, Japonların dağ, ırmak, fırtına, ateş, yağmur, gök gürültüsü vb... adı altında taptıkları bir sürü ilah vardır, o kadar ki Japonya'da meslek sahiplerinin taptıkları ilahlar değişiktir, İslamiyet'de tanrı birdir, Japonların kaç tanrısı olduğu ibadetleri beni bağlamaz, insan olarak yardımları için bana sadece teşekkür düşer.
  • Paylaş
1

Hakan, yanlış bilgi . bu söz matta incilinden..

Bölüm 6

1“Sakının, sadakalarınızı1 insanlar önünde, onlar tarafından görünsün diye vermeyin; yoksa göklerdeki Babanızın katında2 ödülünüz olmaz.

2Bu nedenle, sen sadaka verdiğin zaman, insanlarca övülsünler diye ikiyüzlülerin havralarda ve sokaklarda yaptıkları gibi önünde boru öttürme. Doğrusu size derim, onlar ödüllerini aldılar.

3. Ama sen sadaka verdiğin zaman, sol elin sağ elinin ne yaptığını bilmesin;

Bu sözde kendi nefsimize söyleniyor aslında... Nefsimizin böbürlenmesi, başkasına "aa ne kadar çok yardımsever"dedirtip kendi nefsini pohpohlama,"ne oldum"lara girme, reklam yapmadır, duyurmadır aslında sağ elin verdiğinin sol elinin bilmesi... Amacın yardım etmek değil de, bu düşüncelerse Allah katında zaten biliniyordur amacın... Müslüman bir millette doğduğumuz için gerçekte MÜSLÜMAN olduğumuzu ve gerekliliklerini tüm kalbinle inanarak yerine getirdiğimizi kim ispatlayabilir. Kimse kimseyi de direk gördüğüne göre de yargılayamaz... Biri namaz kılıyordur, "bak kılıyor desinler" diye kılıyordur ya da gerçekten huşu içinde kılıyordur... Nereden bileceğiz! Her ibadet Allah'la kul arasındadır... Belki o zengin kişi (yardım eden) normalde kimseye duyurmadan büyük meblağlarda yardım ediyordur. Belki de diğer firma ve kişilere de yardım etmeye teşvik etmek için arada yaptığı bazı yardımları duyurmak gerekiyordur... Ama şu var kendi açımdan söyleyeyim, yaptığım iyiliği değil bir başkasına söylemek, kendi içimde bile tekrarlamak, benim ruhumu zedeliyor hissine kapılıyorum. Elimdeki her şey (sağlık, ailem,param) bana bir emanet, bir depremle her şeyimi kaybedebilirim bir anda... Bunu devamlı akılda tutmak gerektiğini, yardımsever ve vicdani yönümüzün ise zedelenmemesi temennisindeyim...
  • Paylaş
Ne zaman hatırlandığını tam hatırlayamadım. tarihten tevatür olmayan örneklerle devam ederseniz çok yardım edersiniz. ilgilenene teşekkür ederim.
japonlara ben de teşekkür ederim. insan olmanın dini ve milliyeti yokturu hatırlattıkları için...
  • Paylaş