Bilmek istediğin her şeye ulaş

Buzlu ve karlı yollarda otomobil kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Kaygan yüzeylerde çekişin olduğu tekerlekler patinaja düştüğünde, araç daha fazla zorlanmamalıdır. Diğer pek çok dinamik etkende olduğu gibi gaz tepkilerinizi de ufak değişimlerde yapmalısınız. Vites değişimlerinde debriyajı aniden bırakmayın. Tekerlekleri patinaja düşürebilecek zeminlerde ikinci hatta üçüncü viteslerde kalkış yapmaya özen gösterin. Patinaj ile yola tutunmaya çalışmak debriyaj balatalarının ve lastiklerin ömründen çalar. Gaz pedalına basarken sanki ayağımızın altında yumurta varmış gibi davranmak gerekir.
  • Kaygan zeminlerde yol alırken, takip mesafenizi daha uzun tutun. Karlı veya buzlu zeminde panik fren yaptığınızda aracınızın kuru zemine oranla çok daha uzun mesafede durabilir. Hatta başka bir yere çarpana kadar ilerleye de bilir. Bu tip durumları yaşamamak için panik frenden olabildiğince kaçının. Yavaşlama için motor frenini tercih edin. Mümkün olduğu kadar vites küçülterek yavaşlamak gerekir.
  • Kuru zeminlerde dahi ani direksiyon tepkileri, aracın ağırlık merkezini kolaylıkla bozarken, kaygan zeminlerde bu durum daha da kolay gerçekleşir. Gaz ve fren tepkilerindeki sakin karakteri direksiyon için de uygulamalısınız. Dönmek istediğiniz yöne tayin ettikten sonra yavaşça o yöne doğru hareketi gerçekleştirmelisiniz. Sert yapılan her hareket otomobilin çok daha sert bir biçimde tepki vermesine yol açacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

298 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt