Bilmek istediğin her şeye ulaş

C++ bilen birinin Java veya C# öğrenmesi kolay mıdır?

C ve Sistem programcıları derneğinde 80 saatlik programlamaya giriş ve 160 saatlik C kursunu bitirdim. 160 saatlik C++ kursunun ortalarındayız. C ve C++ dersini Necati Ergin veriyor. C++ kursu bitince Java veya C# kursuna gitmeme gerek var mı? Yoksa evde internet aracılığıyla tek başıma öğrenebilir miyim?Düzenle
C++, java ve C# dillerinin syntax ı birbirine çok benzer. OOP dilidir üçüde. Birini öğrendiğinde diğerlenlerini öğrenmen elbette kolay olur. Zaten Önemli olan "Programlama mantığı" nın gelişmiş olmasıdır. Bu mantığı kavradıktan sonra, bir dili iyi bilen bir yazılımcı diğer dilleri çok basit bir şekilde kursa gerek duymadan öğrenebilir. Buradaki ayrılımlar dillerin yapısı değil kullandıkları Frameworklerde. Java için yüzlerce (ücretli/ücretsiz) Framework vardır. Zaten Java kursları bu frameworkleri öğretmez bildiğim kadarıyla. Native olarak eğitim verirler. (veya bir kaç framework üzerinden) C# için ise .Net Framework üzerine eğitim verilir. Eğer C/C++ eğitimi aldıysa ve bu dillerde kendini yeterli görüyorsan (ki, kurs eğitimi tamamlamak C/C++ dillerinde yeterlilik değildir) Kendi başına evde/internette ulaşabileceğin yüzlerce tutorial (ücretsiz görsel eğitimler de dahil olmak üzere) veya websitesi var.
Kursa gitmeden önce Bu sitelerden makale okuyarak şansını deneyeilirsin. Eğer ki verimliyse Kursa gitmene gerek kalmaz.
  • Paylaş
1

Ahmet Lutfu, kurs çok verimli. bu kursa gitmeden önce internet üzerinden php ile oop derslerinden bir şey anlamıyordum. C++ kursunun simdiye kadar olan kısmında hocamız oop mantığını çok güzel işledi beynimize.

Herhangi bir dil öğrenmenin temeli algoritmadır. Algoritma kurmakta sıkıntı çekmeyen bir insan diğer dillere geçiş yapmakta herhangi bir sıkıntı çekeceğini sanmıyorum. Java bilen bir arkadaşım C dilinin daha zor olduğunu söylemişti.Ben java bilmiyorum ama C# da sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum.
Tabiki her şey insanın hırsı, öğrenme azmi vede özellikle amaca bakıyor.Programlama dili öğrenmek için öğreneceksen hızlı bir şekilde öğrenir kolay olduğunu düşünürsün ve çabucak unutursun. Neden mi ? Çünkü derslerde genelde kalıplar öğretilir.Mesela yeni başlayanlara merhaba dünya nasıl yazılır ile başlayıp if else yapısı döngüler vs. ama çoğu derste proje bazlı bir anlatım olmaz. Biraz toparlamam gerekirse asıl önemli nokta dili öğrenmek değil projelerde kullanarak devamlılık sağlamaktır. Ve dili amaç değil araç olarak kullanmaktır.

Kısa Cevap: Evet (İtirazı olan yukarıya göz gezdirip sonra yorum yapsın lütfen :) )
  • Paylaş
Evet kolay olur. Cunku C sharp ve Java C-like yani C-benzeri dillerdir. C den tureme yani. Dolayisiyla syntax leri de oldukca benzer birbirine.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

410 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları