Bilmek istediğin her şeye ulaş

C++ Dilinde neler yapılabilir (uygulama,oyun..vs)?

C++ çok yetenekli ve sınırları olmayan bir dünyadır, ama yeterince vaktiniz varsa , sıfırdan başlayıp bir işletim sistemi yazıp, onun üzerinde bir yazılım geliştirme aracı üretebileceğiniz ve sonrasında tüm yazılım Framework'leri ve Sınıflarınızı kurmanıza , driver yazıp donanıma doğrudan müdahale etmenize kadar izin verir , ama zamanınınızın %90'nını daha oyun yazmanın o'suna gelmeden tüketirsiniz.

Bir diğer açıdan oyun programlama açısından Java kesinlikle uygun bir dil değildir, platofrm bağımsız çalışması diğer bir çok uygulamada avantaj ve esneklik getirirken, örnek bir çok mühendislik yazılımı, SPSS , Oracle Development tool'ları Java ile yazılmıştır ve çok yaygındır ama oyunlar gibi bilgisayarın donanımına doğrudan ihtiyaç duyan yazılımlar için çok bir çok görsellikde sorun çıkarır
O zaman ancak burada şu soruları sormak gerekir, nasıl bir oyun ?

1-internet tabanlı bir multiplayer oyun ve grafikten çok senaryo ve rekabet öne çıkacak ise Java bir alternatif olabilir, burada da aslında JavaScript , Flash, Silverlight öne çıkacaktır,
2-Hareket ve animasyon var ise kesinlikle dünyayı başkan keşfetmeye gerek yok internet ve mobil taraf için Unity3D iyi bir platformdur ayrıca bir oyun motoru kullanarak Windows tabanlı Doom, CallofDuty gibi bir oyun hayaliniz varsa kesinlikle bir oyun motoru altyapısı Unreal, Rage, CryEngine, yine Unity3D gibi yardımcılar gerekecektir, dikkat ediniz PES linux'da hiç olmamıştır :)
3-Microsoft XNA Gama studio da temel süreçlerden faydalı olabilir
4-Mobil cihazlar için bir oyun ise Apple , Xcode(Objective C), Android (Java ), WindowsMobile (Haliyle Visual Studio ve C# basta olmak üzere diğer alternatifler) diye gider
Hareketli ve bir alanda gezerek oynan oyunlar fizik kuralları başta olmak üzere mekanik,statik ve dinamik içermek durumundadır bunları sizin baştan oluşturmanız ciddi bir süreç gerektirecektir.
Gözlemlerim ve tecrübelerime göre kısa sürede birşeyleri patlatmak uçurmak ve hayata geçirmek istiyorsanız size tavsiyem Unity3D kullanmanız olacaktır.
  • Paylaş
DirectX ve C++ ile oyun motoru yazabilirsin ;)
  • Paylaş
Sen ne yapmak istediğine bağlı oyun, uygulama, masaüstü programları ve aklına gelemeyecek bir çok örneği mevcut. Başlıca bir örnek vermek gerekirse Utorrent programı tamamen C++ dili ile yazılmıştır.
  • Paylaş
1

Cihan Soylular, Kendimi oyun programlama konusunda geliştirmek istiyorum. Java mı yoksa C++ mı hangisine yoğunlaşayım emin değilim.

C++ dilinin atası C dili UNIX işletim sistemini kodlamak için oluşturulmuştur. Yani işletim sistemi dahi yazabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

145 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt