Bilmek istediğin her şeye ulaş

C# ile yapılabilen ama VB.NET ile yapılamayan hangi işlemler vardır?

Ayni .NET kutuphanesini kullandigina gore islevsel olarak farklilik nerede ?Düzenle
İki dilin tabi ki farklı yanları vardır fakat sorduğunuz soru "yapılamayan işlemler" olunca iş biraz değişiyor. Kişisel görüşüm ikisininde farklı fonksiyonellik ve prosedürler ile aynı işi yapabileceği.

Fakat detaylı karşılaştırma için: en.wikipedia.org/wiki/comparison_of_c_sharp_and_visual_basic...
  • Paylaş
Ben ilk önce VB.Net öğrendim daha sonra C# öğrendim. İlk başlarda program kodları yazımı dışında açıkçası pek bir fark göremedim. Popülerlik bakımından ve ASP.Net'de C# kodlamasını öğrenmek için C#'a geçiş yaptım. VB.Net ile yaptığım programları C# ile de gerçekleştirdim.Kullanım açısından VB.Net daha kolaydır basittir. C++ , Java geliştirmek için C# daha uygundur. C# favorimdir. Şöyle düşünün ki " C# " visual studio'nun bir nevi resmi dilidir kütüphanelerin çoğu bu dille ve C++ ile yazılmıştır. C# ile tam nesne tabanlı programlama kullanabilirsiniz. Geliştirme açısından geliştirebilirsiniz. Burdan yola çıkarak aslında hangisinin daha avantajlı ve farklı olduğunu anlayabiliriz. .Net kütüphanesini kullanıyorlar evet ancak dediğim gibi .net kütüphanesi yapımı C dilinden geldiği için farklılık işlev bakımından bu farklar ortaya çıkıyor. Geniş kapsamlı konu bana göre zamanım olsa usanmadan yazarım ...

Umarım yararlı olmuştur.
  • Paylaş
Aslında yapılamayacak bir şey yok. VB.Net günümüz ingilizcesine daha yakın bir dildir. C#'ın üstünlükleri yok mu dersen, var tabii ki. VB.Net'te bir çok hazır fonksiyon vardır yada sensetive bir dil değildir. Ufak tefek farklılıklar var. Ama bu senin ne kadar master degree'de olduğuna bakar sonuçta. Eğer portlarla ilgileniyorsan ya da network'ün ilerleyen aşamalarında aktif bir rol alıyorsan VB.Net sana basit kaçabilir. Ama sonuçta derlendiğinde ikisi de aynıdır (MSIL).
  • Paylaş
C#'da yapıp VB.Net'te yapamayacaklarımızdan ilk akla gelenler;
Daha detaylı liste için şuraya göz atabilirsiniz (stackoverflow.com/questions/4701012/what-can-c-sharp-do-that-vb-net-cant)
  • Paylaş
20 senedir program yazıyorum. Dilin yazılış şekli açısından değil fonksiyonel olarak C# ile yapılan ancak VB.NET ile yapılamayan net olarak ne var bunu bilen var mı merak ediyorum. VB.NET ile yapamadığım bir şey olmadı şimdiye kadar. Javascript vs kullandığım oluyor ama onu zaten C# da kullansan kullanman gerekiyor. (Kaldı ki zaman zaman devraldığım kodlar öyle olduğu için mecburiyetten C# ile yazdığım da oluyor) Ben hala büyük bir işlevsel fark görmedim. Genelde bunu kime sorsam hep yuvarlak cevaplar alıyorum.
  • Paylaş
3

Patron, Farklı bir bakış açısı. Bana göre C#'a nerde mecburiyet hissediyorsanız bu bir işlevsel farktır.

Ali Iybar, :) C# a devraldigim projenin bir kismi bu dilde yazildigi icin mecburiyet hissediyorum. Yoksa hic bir zaman teknik olarak ihtiyacim olmadi.

Patron, :) Ne güzel

Tersini sorsan byref kullanarak bir fonksiyona gönderdiğin nesnenin içini dolduramazsın derdim ama diğer türlüsüne denk gelmedim. Diller arasında tercih "yapılamayan işlem" üzerinden olmaz zira bu şekilde bir şey bulamazsın, bulursan da yukarıda verdiğim örnekteki gibi teorik olarak mümkün olan ama dilin tasarımını yapan kişi tarafından es geçilmiş ufak şeyler çıkar.
Bir dili seçerken kriter kolay geliştirme ve performans olmalıdır c# ile vb.net arasında benim bildiğim performans farkı yok. kolay geliştirme dersen az biraz bu işten anlayan kişi vb.net in kullanıcıyı yormayan bir dil olduğunu söyler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1989 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt