Bilmek istediğin her şeye ulaş

C# kullanarak periyodik cetvel yapmam gerekiyor. Nasıl yapabilirim?

Biraz daha açabilir misin? (Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim, ödev ise hocam kusura bakmasın ama hayatımda bu kadar saçma bir C# ödevi görmedim)
Çünkü C# ile periyodik cetvel hazırlamak istersen butonları veya bir sürü paneli tablo görünümüne gelecek biçimde yerleştirerek ve içlerine metinleri yazıp arka plan renklerini ayarlayarak birebir aynısını hazırlayabilirsin. Tabi bu dinamik olmaz.
Eğer içerik veritabanından yönetilecek ise; Yeni element bulunduğunda yerine direk yerleştirilebilir bi program olacak ise (ki aksi taktirde proje, C# ile hazırlanmış sayılmaz)
• C# form uygulaması projesi oluştur
• Form boyutlarını aklındaki cetveli karşılayabilecek boyutlara getir
• Form ekranına bir panel ekle ve boyutlarını aklındaki cetvelin bir hücresi kadar ufalt.
• Panelin içine bir label ekle ve label metnine multiple özelliğini aktif et(propertieste texti girdiğin kutucuğun oralarda bi tik olacak)
• Metine (Örnek: 1. Satıra "1" ve 2. Satıra "H" yaz)
• Hücrenin görünümü tamam ve artık bu hücreyi tüm elementler için kullanabilirim diyorsan propertiesten arka plan rengini tozpembe yap
• Renklendirme de tamam ise artık hücre kopyala yapıştır ile çoğaltılmaya hazır demektir
• Hazırladığın hücreyi 7 ye 18 lik ve 2 ye 15 lik iki tablo oluşturacak şekilde kopyalayıp yerleştirmelisin. (Normalde Create komutu ile programa oluşturtmalısın fakat görüntüsünü ve konumunu kod ile ayarlaman manuel oluşturmandan daha zor olabilir. O yüzden biraz uğraştırıcı ama basit seviyede tarif etmeye çalışacağım.)
a• Tablolar oluştu ve hepsinde 1H ve hepsi toz pembesi ayrıca olmaması gereken hücrelerde de aynısı geçerli. Artık düzenleme aşaması
• Tüm tablodaki label textlerini düzenle ve olmayan elementlerdeki 1H metinlerini sil
• Tüm metinler yerlerine olması gerektiği gibi yazıldı ise türlere göre arka plan reklerini çeşitlendirme işlemini gerçekleştirebilirsin. Tozpembe en çok hücreye denk gelecek renk olduğu için en başta onu seçtik. Diğerlerini özelleştirmelisin. Boş hücrelere de gri rengini seçersen onların henüz tanımlanmamış element alanları olduğunu hissettirmiş olursun.

Tablo görünümü gerçek anlamda periyodik cetvel halini aldığını düşünüyorsan artık projeyi (ödev ise tam not almasada teslim edebilir bi hale getirmişsin demektir.) yedeğini alıp statik hali olarak kenara saklamanı tavsiye ederim.

Dinamik işlemler için ise;
Boş kalan kısımların tanımlamasını üzerine tıklayınca ard arda açılan iki inputbox ve bir color dialog ile halledilebilir gibi.
kalıcı olarak kayıt için Newtonsoft.json kütüphanesi ve dosya okuma yazma işlemleri ve C# dizi tanımlamalarını araştırıp, hazırladığın (henüz dinamik olmayan) periyodik tablonun güzel bi görselini burada paylaşırsan kayıt işlemleri içinde elimden geldiğince maddelemeye çalışabilirim. (fakat kodlama kısmı, görsel editten çok çok daha zor onu belirteyim)

Her neyse üç gündür bakıp bakıp cevap yazmadan çıkıyordum 2. Sefer cevap istenince bişeyler yazayım dedim ama neler yazmışım belli değil :)

  • Paylaş
Merhaba, periyodik cetvelin herhangi bir programlama dili ile ilgisi yoktur. Yani vb. net ile yazsan da aynıdır android ile yazsan da aynıdır. Çünkü yapman gereken şey sadece bir tablo, herhangi bir algoritma yok ortada. Yani sadece display var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

176 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları