Bilmek istediğin her şeye ulaş
Arkadaşlar programlamaya yeni başlıyacağım. Bazıları C den başla kafa verirsen kolay gelir hemde hemen hemen tüm dilleri kavrarsın ama bazıları C++ dan başla daha gelişmiştir diyorlar bazılarıda iki dil için aynı kapıdan çıkıyor diyorlar sizin düşünceniz ne?Düzenle
Bence her iki dil de aynı kapıya çıkmıyor. C++ derleyicileri C'yi kapsasa da kullanım amaçları çoğu durumda farklı olabiliyor. C alt seviye bir dildir ve bu sebeple genelde embedded (gömülü) sistemlerde vs. Tercih edilir. C++'ta bu amaçlarla kullanılsa da C'ye göre üst seviye bir dildir. C++ OOP (NYP - Nesne yönelimli programlama) ile geliştirme yapmanıza olanak sağlar. C'de ise OOP program yazmak fantezidir. Ben C ile başlayarak C++ öğrendim ama yeni başlayanlar için bunu önermem. Programlamaya yeni başlayanların OOP kod yazabileceği bir dille başlamaları avantajlıdır. C öğrenmeden önce OOP bir dilde geliştirme yaptığım için ben zorluk çekmedim ama yeni başlayanlar nesnesel olmayan bir dille başlayınca nesnelere adapte olmakta zorluk çekiyorlar. Bu sebeple eğer C ve C++ ikilisinden bir tercih yapacaksanız tavsiyem C++ olur.

Tabi işin bir de görsel programlama kısmı var. C++ ile geliştirilmiş ve C++ ile tam entegrasyona sahip Qt Framework ile rahat bir şekilde görsel programlar geliştirebilirsiniz. Tabi C'de de bu tarz kütüphaneler var ama C++ ve Qt ikilisiyle bu tarz işler daha verimli yürüyor. C++ için Visual Studio kadar başarılı olan ve ücretsiz olarak edinebileceğiniz Qt Creator isminde bir araçta var. Bu ide sayesinde cross platform (platform bağımsız) native projeler geliştirebilirsiniz.

Eğer hiç programlama bilginiz yoksa tabiki C++ ile başlayabilirsiniz ama ileri seviyeye ulaşmak zaman alacaktır. Hatta çoğu konuyu anlamakta zorluk çekecek ve çabuk sıkılacaksınız. Tavsiyem Python gibi bir dil öğrenip programlama adına temel bilgileri özümsedikten sonra C++ gibi ağır sayılabilecek bir dile geçin. Bunun bir dezavantajı bulunmuyor. İleride C++ öğrendikten sonra geliştirdiğiniz uygulamaların bazı kısımlarını zaten öğrenmiş olduğunuz Python ile geliştirerek iş gücünü ve zaman faktörünü azaltmış olursunuz.
  • Paylaş
1

Barış Ekinci, Dedikleriniz kısmen doğru. Yanlış olan bir kaç yeri değiştirmek istiyorum. C ve C++ aynı dil seviyesine mensup aynı ailelerden gelmedir. C ve C++ Orta seviyeli dildirler.

Aslında kıyaslama yapmak mantıksız. C ve C++ orta seviyeli dillerdir. Yani bilgisayar sistemine daha yakın olursunuz. Phyton gibi diller ise yüksek seviyeli dillerdir ve bilgisayarın sıkıntılarıyla pek uğraşmazsınız. Ama programlama nasıl doğdu, goto ifadeleri ile neler çektik, fonksiyonel programlama gibi kavramları öğrenmek yerinde oldu. Deitel Deitel'in C/C++ How to program kitabı (Çevirisi satılıyor) isabetli olur. Hem programlama öğretir hem de bu dilleri. C++ kısmında zaten OOP olayına girersiniz. Arka planda neler dönüyor en azından C seviyesinde bunu bilmek gerekli diye düşünüyorum. Tutup assembly öğrenin demiyorum ama direkt OOP ile başlamak bence yanlış.
  • Paylaş
İki dil birbirini tamamlıyor bence.
  • Paylaş