Bilmek istediğin her şeye ulaş

C Sharp ile mobil uygulama geliştirmeyi düşünüyorum. Öncelikli olarak Windows Phone mu yoksa iPhone uygulaması mı tercih etmeliyim?

Soru bu şekilde sorulduğunda aslında Iphone ile veya Windows Phone ile başlanmalı demek anlamsız çünkü seçim tamamen kişisel tercih meselesine dayanmaktadır. Iphone normalde Objective-C tabanlı olduğu için, C Sharp üzerinden uygulamayı Iphone'a geliştirmek için Mac OS (Mac Operating System) üzerine daha farklı uygulamalar ve teknolojiler yoluyla yapabiliyoruz şu an bizlere bunu sağlayabilen program MonoTouch. Visual Studio kullanmış her yazılımcının rahatça alışabileceği bir arayüzü var hatta VS ile aynı diyebiliriz, controller biraz farklı fakat gene dil olarak C Sharp kullanabiliyoruz. Iphone'u uygulama geliştirme anlamında Windows Phone'dan ayıran en önemli özellik bu olsa gerek bir yazılımcı için çünkü Mac OS ortamında alışmakta gerekiyor sonuçta emulator olarak ve geliştirmek içinde XCode ve Iphone Emulator kullanılıyor. Windows Phone tarafına bakacak olursak da Silverlight ve gene Visual Studio yu kullanmamız gerekiyor, yani bu soruda ki cevap kişinin kendi verebileceği bir cevap, tercih meselesidir. Şuna başlarsam daha basit ve daha kolay olur gibi bir durum söz konusu değil çünkü ikisinin de kontrol yapıları birbirinden farklı ortamlarda farklı şekillerde oluyor. Hangisinin üzerine düşeceğini seçmek yazılımcının kişisel seçimi olacaktır.
  • Paylaş
Öncelikli olarak Windows Phone tavsiye ederim. Sonuçta bildiğin CSharp var ve alışık olduğun bir geliştirme ortamı var. Burda şuna odaklanabilirsin. Windows Phone ile mobil bir cihazda geliştirme yapılırken nelerle karşılaştığını görüp süreçleri tanırsın ve benzer çalışmayı daha sonra iphone'da nasıl yaparım diye girişebilirsin. Bence bir platforma odaklanmak daha verimli olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

410 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt