Bilmek istediğin her şeye ulaş

'C#'ta gelecek yok o yüzden diğer dilleri öğren, uzmanlaş' diyen bir kimsenin dayanağı ne olabilir?

C# Dünyadaki Ençok Trecih edilen nesne tabanlı dil değildir. Dünyada En çok kullanılan nesne tabanlı dil JAVA dır. C# , Javadan Çok sonra gelmektdir.

webrazzi.com/2012/08/31/populer-programl...
internetbilgisi.com/2012/09/dunyadaki-en...
canerdalgic.com/blog/tag/en-cok-kullanil...

1 1 Java 18.718% -2.23% A
2 2 C 16.891% +1.33% A
3 5 PHP 10.390% +1.78% A
4 3 C++ 9.911% -1.04% A
5 4 (Visual) Basic 8.729% -1.08% A
6 8 C# 4.433% +0.67% A
7 6 Python 3.914% -0.65% A
8 7 Perl 3.776% -0.64% A
9 11 JavaScript 3.033% +0.36% A
10 10 Ruby 2.458% -0.40% A
11 9 Delphi 2.140% -1.15% A
12 13 PL/SQL 1.020% 0.00% A
13 49 Objective-C 0.902% +0.82% A–
14 14 SAS 0.805% +0.21% A
15 16 Pascal 0.669% +0.15% A-
16 20 ABAP 0.661% +0.22% A-
17 19 Lisp/Scheme 0.605% +0.12% B
18 22 MATLAB 0.577% +0.17% B
19 12 D 0.570% -0.76% B
20 15 Lua 0.527% -0.02% B
 • Paylaş
Cehalet ve/veya ego olabilir ;)
 • Paylaş
Java sempatizanlığı.
 • Paylaş
Saçmalık olabilir
 • Paylaş
Ben de C# kullanan birisiyim ancak Aykut Çalışkan'ın ve K. Hakan Damar'ın dediklerine katılıyorum. Ama şu da var ki C# şu an gelişmekte olan ve bence ileride çok yaygın olarak kullanılacak bir dil. En azından kısa bir süre ki mutlaka birileri ya da bir kuruluş yeni bir dil tanımlaması yapacaktır. O zamana kadar C# için ileriye yönelik bir dil olarak bakılabilir.
 • Paylaş
Microsoft işletim sistemi piyasasına hakim olduğu sürece C#'ın geleceği iyi gözüküyor. Ama genelde kamu ve büyük çaplı firmalar Java tercih ediyor. Bu BilgeAdam gibi eğitim kurumları piyasaya C# bilen programcılar saçıyor. Her kurs Microsoft odaklı. Bu nedenle C# bilen eleman daha kolay bulunabileceğinden firmalar o tarafa yönelebilir.

Bu dili bırak diyen kişi de bizdendir, Linux ortamında, Mac os ortamında çalışıyordur. Bu teknolojilere gönül vermiştir bence.
 • Paylaş
Yıllardır c# kullanan biri olarak sana şunu söyleyebilirim. Yurt dışında kullanılan dillere baktığında c# yerine java tercih edilmektedir nedeni ise şudur java platform dayatması olamayan bir dildir ister linux ister mac ister windowsta rahatça program yazabileceğin bir dildir. Diğer artıları ise c# bilen birinin java bilen biriyle eşdeğer maaş almadığı bir gerçektir. Javacılar iyi paralar ile çalışmaktadır.

c# geleceği varmı dersen tabiki var. Ama nereden başlayayım dersen ise java derim. Neden mi peki
Hem kazancı yüksek
Hem android için rahatça uygulama geliştirebilirsin ekstra bir kazanç
hem her platformda çalışan programlar yazabilirsin.

peki neden c# dersen

çünkü Türkiye de firmalar microsoft ürünlerini kullanıyorlar. İş bulma olasılığın yüksek fakat maaşın düşük...
Sevmediğim yanları şu javayı adamalar sanki birebir kopyalamışlar : D: D ayıp insan biraz farklı yapar.

şimdiki aklım olsa c# yerine javayı seçerdim...
neden mi?


Linq diye bir programla dili çıkarırlar överler överler şişirirler alıştırırlar sonra bir bakmışsın desteğini keserler ve yavaşça tarih olmaya başlar...
Silverlight ile flash rakip çıkartırlar överler dururlar gün gelir yavaşça tarih olur...
Asp.net Webform ile web dünyasını değiştirmeye çalışırlar bir bakmışsın bir yerlerde patlak vermiş web dünyasını değiştirmek isterken kendini değiştirmek zorunda kalır : D

2 katmanlı mimari derler sonra bir bakmışsın 3 katmanlı mimari olur daha sonra bir bakarsın mvc derler yeni derler fakat araştırırsın bu mvc yıllardır var olan bir yapıdır... Sql Server derler site yaparsın 50 mb veri alanını sana faiş bir fiyata kakalatmaya çalışırlar...
Sql bilgisi olmayana entityframework ve linq yu harmanlarlar sonra bir bakarsın programcı olmuş herkes abi çoğuda kullanıcı girişi programlayamaz.

Standart yarattık derler bir bakmışsın bütün standartları bozmuşlar : D: D

neyse ben çok çektim çekmek istiyorsan hoşgeldin. : D: D
 • Paylaş
C#, . NET'in en iyi dili, Windows yaygın kullanılmaya devam ettikçe var olacak. Microsoft'un elindeki en iyi kozlardan biri (C++. NET'i ve VB.NET'i kimseye kesinlikle tavsiye etmiyorum) . Bu kozdan vazgeçeceğini hiç sanmam.
 • Paylaş
4

Aykut Çalışkan, Dünyada ençok kullanılan C++ derleyicisi Microsoft un kidir.

Ceyhun Çakar, Burada bahsettiğim C++.NET. C++ için ben de çoğu zaman Microsoft'unkini kullanıyorum. Tabi ki C++ için Microsoft derleyicisi kullanılabilir, ama benim bahsettiğim bu değil. C++.NET Microsoft için derleyiciden fazlası C++'ın genişletilmiş bir versiyonu. Sözdizimi de C++'dan farklı. Aslında bir wrapper (bir dili diğer dillere bağlama amaçlı ara dil, sarma dil) dil ama Microsoft daha çok pazarlama amaçlı onu C++ olarak pazarlıyor.

Aykut Çalışkan, Bunu delphi de yapıyor. bunun bir zararı yok. C# .Net in eniyi dli felan değil. İster VB ile ister C# ile istersen Delphi ile kodla. Neticede bu yazılan betikler MSIL denen bir ara dil e çevrilmektedir. Bu bağlamda dilin bir önemi kalmamış olmaktadır. C# microsoft un en genç dilidir. Yanlış hatırlamıyorsam şu anki versiyornu C# 5 olması gerekiyor. VB.Net ise 30 larda.
VB, C# dan çok daha gelişmiş bir dil fakat syntax ile ilgili insanların önyargıları yüzünden ülkemizde pek raabet görmüyor. Örneğin RUSYA da "ki oraya çok sık gidil geliyorum ) VB .Net için Daha fazla tercih ediliyor. ükemize bu dil tam 2006 da Bilgeadam Sayesinde yaygınlaşmaya başladı.
C# ın implemente edilmesinin yegane nedeni yine sisinde söylediğiniz gibi pazarlama. JAVA ya olan benzerliği sayesinde bir çok JAVA yazarını kendisine çekmeyi başarmıştır. .Net i visual Studio 2003 Beta versiyondan beri kullanıyorum. programcılık hayatımın ilk 3 yılını VB.Net ile geçirdim, C# a sonradan geçtim. piyasa baskısı yüzünden. ikisi arasındaki farkları gözlemleme fırsatı buldum.
VB Konuşur gibi yazılır C# ise Javadaki gibi Düşünür gibi. Bu nedenle insanlara daha çekici gelmektedir.

Ceyhun Çakar, Bunun önemli bir zararı var. Zaten C++ genele göre zor bir dilken bir de iki tip referans yüzünden (% ve &) ve pointer yüzünden daha da zor oluyor. Basic'i gwbasic olarak öğrendim (ilk öğrendiğim dildi) ve ondan sonra daha kötü bir syntax görmedim. Basic sözdizimi java kadar eski. Buna rağmen microsoft java'ya benzer bir dil çıkarmak zorunda kaldı, kendi dilinin o günkü itibarsızlığı yüzünden. Bilgisayar dilleri benim kişisel inancım mantık yapılarıdır ve zaten kod yazmak düşünmektir. Bu yüzden konuşur gibi yazılan diller, baştan işe yanlış başlamış oluyorlar. (Örnek COBOL). Tabi bunlar benim kişisel düşüncelerim, programlama dili seçimi ve beğenisi genelde programcının tarzıyla ilgilidir sonuçta.

Marka fanatikliği alarmı.
 • Paylaş
C# öğrenilmesi kolay ve en çok tercih edilen nesne tabanlı programlama dillerinden birisidir. Böyle diyen birine şu soruyla karşılık verirdim. "Madem geleceği yok peki neden C# dili lise ve üniversitedeki bilişim teknolojileri alanlarında standart programlama dili olarak kullanılıyor? "
 • Paylaş
1

Ayhan Delican, Bunun sebebi devlet yöneticilerimizin basiretsizliği olamaz mı?
Bill Gates gelir, 2 saat bakanlarla görüşme yapar ve gider. Birde bakmışsın ki herşey microsoft tabanlıdır.

Peki ya brezilya ne yaptı? Herşeyi Linux tabanına çevirdi. Yani bizim kurumlarımız (okullarımızda dahil) çok kaale alınacak kurumlar değil, küresel bazda tabii. Şimdi diyebilir misiniz ki Brezilya da orta ve lise veya üniversite seviyesinde eğitim veren kurumla c# öğretiyor?

Ben Dokuz Eylülde okudum, okuduğum bölümde bize 70 lerin Fortranını öğrettiler (Visual olmayanı, en eskis) şimdi Fortran gelecek mi vaad ediyor?

Edit: Düzeltme butonu yok, silip düzeltip tekrar ekliyoruz.

Yazılımdan anlamıyordur çünkü şu anda en popüler dillerden biri ve c dillerinin kolaylaşmış ve işe yarar halidir (c ve c++ işe yaramaz anlamında değil sadece daha kullanışlı anlamında) ama tabiki c ve c++ da daha hızlı programlar yazarsın bunun için de iki dilinde temelini ve anahatlarını iyi bilmen lazım.
 • Paylaş
Bir dilin geleceği yok diye bir şey söylemek çok doğru değil.
geliştirici isen, sana ve PROJENE en uygun platformu ve dili seçmelisin.
 • Paylaş
C# gayet şık bir dil ismi ve şekli biraz c++ hatırlatsa da alakası yok. amma VS editoru herşeye değer doğrusu
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

758 Görüntülenme18 Takipçi14 Yanıt