Bilmek istediğin her şeye ulaş

C#'ta try catch blokları hangi durumlarda kullanılmalı?

detaylı bir anlatım olursa sevinirim:) mesela servera bağlanırken, ı/o nesnelerinde, tür dönüşümlerinde kullanılmalı sanıyorum.başka? Düzenle
Try Catch kullandığınızda bir Exception fırlatırsınız ve bu sistem hatalarını kolayca yönetmenize yardımcı olur. Düzenli bir hata yönetimi istiyorsanız bir kaç durum dışında sürekli kullanmalısınız. Kullanmamanız gereken yerlerden birisi log tutma işlemleridir. Eğer log tutacaksanız exception fırlatmanıza da gerek yoktur.
Mesela yazdığınız kodun belli bir durumlarda problem çıkaracağını ve geri dönüş sağlamak amacıyla try catch kullanrak exception fırlatmalısınız.
Son olarak şunu unutmayın. Exception fırlattığınızda hem hata yönetimini sağlıklı bir şekilde yaparsınız hem de sistemin çalışmasını durdurarak beklenmeyen hataların önüne geçebilirsiniz. Exception yerine if-else kullansaydınız, gene bir hata mesajı verdirebilirsiniz ama sistem çalışmaya devam edeceği için doğru bir hata yönetimi yapmış olmazsınız.
  • Paylaş
Local bazlı bir program kullanıyorsanız evet kullanın hatalarınızı görürsünüz hatta abartın gerekli yerlere koyun. Özellikle bir programda hata olduğu zaman bunu log dosyası olarak kaydetmek isteyebilirsiniz ki mükemmel çözümdür. Önemli bir nokta : Eğer online proje yapıyor iseniz try catch bloklarının kullanımı minumum düzeyde kullanılmalıdır. Kurumsal biryer ile çalışırken size sınırlı kaynakta server verirler ve siz bunu sorgulayamazsınız. Ve try catch blokları işlemciyi çok fazla yormaktadır. Eğer büyük bir proje yazıyorsanız stress testine soktuğunuz zaman bu sonuca rastlayacaksınız. Local'de kullanımı pek sorun teşkil etmiyor fakat online projelerde sıkıntı oluyor.

aslında yapısı try... catch... finally şeklinde olanıdır.

burdaki mantık sizinde bildiğiniz üzere hata alırsam ne yapmalıyım(catch) , hata aldıktan sonra ne yapmalıyım(finally) . Yada kod düzgün çalışırsa ne yapmalıyım(try) , kod düzgün çalıştıktan sonra ne yapmalıyım(finally) mantığıdır.
  • Paylaş
Her durumda kullanmakta yarar vardır. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

607 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt