Bilmek istediğin her şeye ulaş

C++ yerine C programlama dilini kullanmanın avantajları nelerdir?

Bura da C++ ve C programlamaların farkları yazıyor ancak avantajlarına da değinilmiş.
inploid.com/t/c-ile-c-arasinda-farkliliklar-nelerdir/
  • Paylaş
Yazılım dilleri Low Level ve High Level kategorilerinde değerlendirilir.

Low Level diller makine diline en yakın uygulama geliştirilen, makineye hükmedebileceğin hatta işletim sistemi yazabileceğin dillerdir. C Low Level ve base dildir.

Diger programlama dilleri C dilini base alır.


C++ İntermediate Level dil olarak kabul ediliyor. İşletim sistemi yazamayabilirsin ama biraz daha üst katman uygulamalar yazabilirsin.


C# High Level bir dildir. Bir işletim sistemi yazamazsın. Ama Visual Studio gibi uygulamalar yazabilirsin.

  • Paylaş
Sanırım cevapta bir yanlışlık olacak, C, C++ ve C# dilleri orta seviyeli dillerdir. C# yüksek seviyeli bir dil değildir. Eğer bir ingilizce kaynak gösterecek olursam;


en.wikipedia.org/wiki/third-generation_programming_language


ve ikinci kaynak olarak ise,


stackoverflow.com/questions/620778/is-c-sharp-a-high-level-language


buradan bakabilirsiniz.


Şimdi soruya dönecek olursak, C dili çok güçlü ve kuvvetli dildir, @korkmazhi arkadaşımın da gönderdiği linkte biraz bahsetmişim zaten. C dilinden C++

diline geçişte ki en büyük devrim C++ OOP (Object Oriented Programming) olmasıdır. C dili ise fonksiyon tabanlı bir dildir. Çok çok detaylı bir araştırma yapılsa belki C dilinin C++ diline göre avantajları sıralanabilir ama zaten yazılım dilleri konusunda yıllardır amaç edinilen olay, çıkartan bir sonraki dilin, yazılımcılara daha fazla olanak sağlaması ve bir önce ki dillerde yaşadıkları bir takım sorunları yaşamamaları için olacaktır. C++ dilinin C dili ve C dilinin eksikleri üzerinden türetildiğini düşünürsek, çok belki uç noktalarda ileri seviye bir iş yapıldığında örneğin bir işletim sistemi yazmak gibi bir işlem sırasın da daha çok farkedilebilir. C dili bütün olanakları yazılımcıya bırakan bir dildir yazılımcının önü daha çok açıktır ve yazılımcı daha rahattır fakat bununla birlikte birçok şeyi de düşünmesi gerekir kod yazarken. Ama günümüzde her önüne gelen yazılımcı işletim sistemi yazmıyor veya o seviyede bir işe girişmiyor, o yüzden C dilinin C++ diline göre avantajlarını ayırt edecek pek bir durumla karşılaşmıyor insan. Zaten yazılımcılar genelde bir platform, bir işletim sistemi üzerine günümüzde uygulama, program vb.. yazılımlar geliştirmekte. Bu yüzden böyle bir soruyu detaylıca cevaplamadan önce bu sorunun ne tarz bir iş için sorulduğunu veya nasıl bir perspektifle sorulduğunu öğrenmek daha doğru olacaktır.

  • Paylaş
1

Ahmet Küçükoğlu, Dediginizde haklısınız. Ben burada seviyeleme yaparken OOP'u baz almıştım ama belirtmeyi unutmuşum. C OOP yapısını desteklemez. C++ OOP bir dildir. C# Advanced OOP bir dildir. Bir dil ne kadar OOP'u desteklemeye başlarsa makine dilinden o kadar çok uzaklaşır. Sıralamayı buna öre baz almıştım. Belirttiğin için teşekkürler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1347 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt