Bilmek istediğin her şeye ulaş

CAD Designer ne demek?

Bağlamına bağlı ama o meslekten birini bir mimarlık ya da mühendislik ofisi arıyorsa bilgisayarda çizerek yapıyı ya da sizin meslek için mobilyayı tasarlayabilecek birini arıyorlardır. Mühendislik ofisleri genellikle Autocad, X-Steel gibi programları kullanabilenleri mimarlık ofisleri ise Autocad yanı sıra İdecad, Archicad, Allplan ya da Revit gibi 3B program kullanmayı bilenleri ararlar. Cinema 4D ya da 3DSMax bonus olur.
  • Paylaş
2

Gökhan Biçer, Hocam, CAD Designer deyince, CAD'i dizayn eden anlamı da çıkarılamaz mı?

Geyik bir yana da, örneğin bilgisayar programcılığında ya da network işlerinde 'architecture' ya da 'architect' diye terimler, ünvanlar kullanılıyor.

Bir bilgisayar destekli tasarım programı üretmek isteyen firma, bunu programı ya da program paketini veya suit'i (galiba paketler toplamına böyle deniyor günümüzde, duyduğum bu, yanlış da yazmış olabilirim) tasarlayacak bir lider arayışı içerisinde olamaz mı?

Şaman, Olabilir tabii ama zaten CAD programı üreten üç beş firma var hocam, piyasaya Türkiye'den yeni bir firma girmesi zor. Bir de meslekten olduğumdan CAD Designer bir şeyler ifade ediyor. Çok iş ve sorumluluk yükleyebilecekleri teknik ressam arıyorlar. Evet doğrudur program mimarları algoritmacılar oluyor, teknik ressamları da coder oluyor.

Bilgisayar destekli tasarım program kullanabilen tasarımcı demek : D
  • Paylaş
Soru bana yönlendirilmiş ama AutoCAD programını duymak dışında, gram alakam yok durumla.Sonra merak edip bakınınca, sadece "tasarım" kelimesinin ortak olduğu anlaşıldı. CAD kelimesinin açılımında zaten tasarım varken bir de tasarımcı eki neden konulmuş o da soru işareti, sanırım o programı "kullanabilen" anlamında piyasa da yeri var. Bilemedim.
Yine de kopyala yapıştır durumunu sevmesem de, anlatım anlaşılır ve güzel geldi, paylaşayım;


CAD (Computer Aided Design – Bilgisayar Destekli Tasarım) Bir çok sektörde kullanılan çizim ve tasarımların bilgisayar ile yapılmasına denir. Genelde inşaat sektöründe mimarlar ve mühendislik alanlarında kullanılıyor. Bilgisayar destekli tasarımdan önce yapılacaklar kağıt üzerine çiziliyordu. Bu tür işlemsel devasa yapıların çiziminde oldukça zor oluyordu. CAD ile büyük bir siteyi, bir uçağı ya da uzay gemisini ya da büyük bir şehri bile tasarlayabilir her bölümüne kolayca ulaşabilirsiniz. CAD tasarımlarını CAD programları ile yapabiliyorsunuz. Tasarımlar büyüdükçe daha karmaşık hale geldiler. Dolayısıyla CAD programları da zaman içinde gelişim gösterdiler. Günümüzde 2 boyutlu ya da 3 boyutlu tasarımlar kolaylıkla yapılabiliyor. İstendiğinde yapılan bu tasarımlar modellendirilerek 3 boyutlu olarak kaplanabiliyor. Neredeyse gerçek görünüm sunan bu programlar haliyle biraz maliyetli oluyor. Ancak onu kullanacak kadar büyük kurumlar zaten o maliyeti göze alıyorlar.

CAD programlarının en bilineni hepimizin genelde duyduğumuz AutoCAD programıdır. AutoCAD çok gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bu nedenle profesyonel olarak bu program tercih ediliyor. Bunun dışında daha az maliyetli daha basit programlarda bulunuyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

730 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt