Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çağrı merkezinde müşteri temsilcisi olarak hiç çalıştınız mı? Çalıştıysanız düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

3 Sene çağrı merkezinde çalıştım. 1 senesi teknik birim(GSM operatörünün yükümlü olduğu telefon, mobil modem sorunlarına destek veren birim) 2 sene de Teknoloji merkezi müşteri hizmetleri telefon altyapı sistemleri biriminde çalıştım. Çağrı merkezi aslında çok eğlenceli bir iş ordaki sosyal ortamın, birçok kasıntı kurumsal birimlerde yok.Çok güzel arkadaşlıklar kurabiliyorsun. Çeşitli sosyal aktivitelere katılmaya hevesli yüzlerce kişi bulunuyor. İş konusuna gelince ise işin kapsamı çok zor değil.Genelde sorun yaşayan yada bir talebi olan müşteri arıyor seni. Talebi olan diğerine oranla daha kolay işlemini yapıyorsun gönderiyorsun. Diğerinde ise yaşadığı soruna bağlı olarak(bu arada konuşma kriterlerinde sorun kelimesi kullanılması yasak yaşadığı durum denilmesi gerekiyor :) ) uğraştığın süre ve stres durumu artabiliyor ancak çalışanın kişisel yetenekleri devreye giriyor bu durumlarda. Müşteri yaşadığı sıkıntıyı sana kendi karakterine ve eğitim seviyesine göre yansıtıyor. Eğer eğitimli modern bir bireyse uygun bir üslupla, cahil ve kaba bir bireyse hakaret ve küfürle yansıtıyor. Eğer sen kişisel yeteneklerin bu iki durumu karşılayacak yeterliliğe sahipse sorun yaşamadan müşteri memnuniyetiyle görüşmeyi bitirebiliyorsun ama bu yeteneklerden yoksunsan yani problemle başedebilme becerilerin yoksa hem problem yaşayabiliyorsun hem de kendi sinir, stres konusunda zarar görebliyorsun. Yani tamamen kişisel özelliklere dayalı işleyen bir sektör. Eğer diğerlerinden farklıysan ve yönetim tarafında bir sıkıntı yoksa kariyer olarak hızlı yükselme imkanın var.Mobbing yaşama ihtimalin diğer sektörlere göre daha yüksek çünkü yöneticilierinle sürekli iletişim halindesin.Senden maksimum fayda bekleniyor. Bunları sağlamadığın zaman markanın kurumsallığına göre düzeyleri değişen mobbinglere maruz kalabiliyorsun. Onun dışında normal hayatta yaşamadığın birçok deneyimi yaşayabiliyorsun. Cem Yılmaz vari komik durumlar, cahilliğin dibini gördüğünüz durumlar, tehditler vs. hepsini yaşayabiliyorsunuz.Ama burda şunu unutmamak lazım; müşteri aslında size karşı bir tepki göstermiyor markaya karşı bir sıkıntısı var ve muhatap olarak siz varsınız bu nedenle siz maruz kalıyorsunuz bu tepkilere.Ama size de bunun için para ödüyorlar. Bir nevi "Mazlum'u getirin bana" durumu gibi bir şey :) Kendini geliştirmek isteyenlere tavsiye ederim ama çalışacağınız yerin kurumsal bir şekilde işletilen bir yer olmasına dikkat edin.Saygılar.
  • Paylaş
Ben çalışıyorum şu an.Mesaimin başlamasını bekliyorum :) Günde 8.5 saat çalışıyorum.Vardiyalı. Ama çalıştığın sektöre göre değişir.Genel anlamda çalışma süresi 9.5 - 10 saat, ama molaları çıkarırsan 7.5 saat kadar aktif çağrı alıyorsun.Ben turizmci olduğum için bu aralar fazla yoğun değiliz.Ama yazın sabah 9.00 - gece 00.00 çalıştığım da oldu. Turizm firmalarında genelde servis olmaz, bizde sadece gece vardiyası için servis var.Genelde bankaların servisleri olur. Onların en son vardiyası gece 2.00 olabiliyor. Bu aralar yoğun olmadığımız için 2 saat erken çıktığımız, 4-5 gün izin yaptığımız haftalar oluyor.Ama bankalarda durum böyle değil. Gündüz sürekli yoğun geçer. Ayrıca prim sistemi de var bir çok yerde. Eğer büyük bir firmada çalışıyorsan 2 yılını doldur, terfi ediyorsun.
  • Paylaş
Evet çalışıyorum. İlk iş deneyimim, muhteşem bir yer, sadece işim değil aynı zamanda okulum, her gün farklı kültürden insanlarla konuşarak yeni birşeyler öğrenmek güzel bir duygu evet çok zor bir meslek zoru seviyorum dersen mutlaka bu işi denemelisin.
  • Paylaş
Malesef çalışmadım . Arkadaşlarımdan çalışan vardı onlarının deneyim de evet bir sürü değişik farklı insanlarla konuşma imkanın oluyor. Bu avantajının yanında lafa anlatamadığın insanlar ve gün boyunca hedefi kişi sayısını tutturman gerekmesi gibi dezavantajları var. her işin olduğu gibi avantaj dezavataj kısımları var. Mesele Hangi avantajı dezavantajı seçeceğin:)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

94 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt