Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çalışan ve işveren arasında yazılı bir sözleşme yoksa kurallar nasıl belirlenir?

Kuralı işveren belirler. Hangi görev verilirse çalışan bunu yerine getirmekle yükümlüdür. Belli bir çalışma pozisyonu olmayabilir bu durumda işçinin, adeta joker eleman gibidir.

Örneğin planlama departmanında çalışan bir kişiyi heran muhasebede görebilirsiniz.

Ek olarakta sözleşme olmadığından, maaşı yüksek bile olsa bu çalışanın büyük ihtimalle sigortası asgari ücretten yatırılır. Böylece işveren maliyeti düşürür, işçiyi ise emeklilik günlerinde düşük maaşlı günler bekler.

Tabiki bu dediklerim günümüz Türkiyesi için geçerlidir. Burası Türkiye, hak HUKUK bilmez bizim toplumumuz.

  • Paylaş
1

Melis H, Evet Sayin Gökay, ne yazık ki vatandaşlarımızın çoğu haklarını bilmiyor. Bu bilinçsizlik sebebiyle de mağdur oluyorlar. Oysa bilinç artsa bu kurnaz işverenler bundan bu kadar yararlanamaz. Toplum bilinçlendirilmeli ki hakkaniyet korunsun. Sevgiler.

Yazılı sözleşme yapılma zorunluluğu yoktur. Bu sözleşmenin sözlü yapılması halinde de çalışanın hakları aynen vardır. Sigorta,kıdem tazminatı,mesai saatleri vs. Kişi kanuna aykırı,kişilik haklarına aykırı olmayacak şekilde yazılı olmayan durumlarda sözlü belirsiz süreli hizmet akdi yapılmış olur. Kişinin çalışması varolduğu ve ispatlanabildiği sürece her tür hakkını talep etmesi mümkündür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

933 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları