Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çalışanlarına süresiz izin veren bir şirkette çalışmak ister misiniz? Bunun pozitif ve negatif etkilerini paylaşır mısınız?

Virgin isimli firmanın sahibi böyle bir uygulamaya geçmek istediğini belirtti. Sizce de çalışanların birkaç gün, hafta veya ay izin yapıp yapmamaya kendilerinin karar vermesi uzun vadede şirkete fayda sağlar mı? (haber için bkz. ntvmsnbc.com/id/25540044 )Düzenle
Bazen öyle bir modda oluyor ki insan ne bir maile cevap veresi, ne telefona yanıt veresi geliyor. İnsan o an çook uzaklarda olmak istiyor. İşte o an orada olmadığı için günlerce haftalarca belki de aylarca bu moddan çıkamayan zorla ofiste mesainin bitmesini bekleyen çalışanlar var. Bence böyle bir uygulama yapılabilir ve faydalı da olur. Merak etmeyin ofiste boş boş vakit geçirerek dolaşan çalışanların sayısı bu süresiz izin uygulamasını suistimal edecek olan insanların sayısından daha fazla. Bu nedenle şirketlere uzun vadede olumlu sonuçlar döndüreceğini düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Serkan Kiose, Google bu sistemi kullanıyor.

O iş ile ilgili bir departman söz konusu ise ( yurdum iş yerlerinde departman var gibi görünür ama 1 - 2 kişiyi geçmez rakam, hatta o 1 -2 kişi bile "daha başka hangi başka işi yıkabilirim acaba ? " kafasındaki iş verenlerle muhattaptır) olması gereken bir şey aslında! Netice de, motivasyon sağlayan çalışan izin kullandığında işler de aksamamış olacaktır. Ama bunu suistimal edebilecek yurdum insanları da bulunmakta. Ve bu gitgide miskinlik katsayısını da arttırabilir. Motivasyon sağlamak derken, tüm çalışma isteği yerle bir de olabilir. Bu yapılan işin tanımına ve kişinin işine saygısı ile bağlantılı. İş durumu bunu kaldırabiliyorsa ve suistimal etme potansiyeli fazla değilse çok ta iyi olur. Hatta şu da eklenmeli. Elindeki işi bitirmesine rağmen, saat doldurmak adına mekandan çıkamamak ve akşamı beklemek kadar saçma bir şey yok. İşini bitiren çıksın, kalmak isteyen kalsın!:)
  • Paylaş
Türkiye'de tabii ki işlemez ama medeni ülkelerde uygulanabilir bir sistem. Çalışanlar işlerinden memnun oldukları sürece yemek yedikleri çanağa işemek istemeyecek ve şirketlerine zarar vermeyecek şekilde izin kullanacaklardır. Medeni ülkelerde çalışanlar hak ettikleri ücretlerle çalışırlar, sigorta, vergi kaçakçılığı gibi sahtecilikler söz konusu bile olamaz. Tabii bu sadece patrondan işçiye değil işçiden de patrona geri döner, çalışanlar da aldıkları ücretin, sahip oldukları yaşam standardının yaptıkları işin kalitesine, süratine bağlı olduğunu bilirler ve bağlı bulundukları şirket için en iyi şekilde çalışırlar. Çok kez yazdığım gibi haftada 40 saat çalışan biri insan gerçekten bunun haftada en az 36 saat 40 dakikasını çalışmak için kullanır. Gazete okumak, kahvaltı etmek, saatte 5 dakikadan fazla lak lak etmek hiçbir şekilde çalışanların kendi aralarında bile kabul edilemez. Böyle bir karşılıklı memnuniyete dayanan iş ahlakı ile tabii ki çalışanlar ne zaman ve ne kadar izin yapacaklarına karar verebilirler. Bence de motivasyonu arttıracaktır, şirkete de bir zarar vermeyecek hatta fayda sağlayacaktır.

Tabii bu sistemin işlemesi için ülkenin tüm sektörlerinde adaletli gelir dağılımı olması gerekir. Gelirin yukarıya doğru logaritmik olarak katlanarak arttığı az gelişmiş ülkelerde ne küçük ve orta boyutlu işletmenin patronu hak ettiği parayı alabilir ne de çalışanlarına hak ettiklerini ödeyebilir. Dolayısıyla en tepeden en aşağıya bir mutsuzluk içinde çalışılır ve çalışan şirketi için değil karnını doyurmak için çalışırken zar zor kazanan patron da kaliteli iş çıkartmak için değil de işini şişirip parasını almak için çalışır. Sistem böyle olunca tabii ki süresiz izin uygulaması da sonuna kadar istismar edilir.

Öyle bir şirkette çalışmak ister miyim... Tabii ki, herkesin işinden, parasından, yaşam standardından memnun olduğu bir şirkette çalışmak ruhen de doyurucu olacaktır.
  • Paylaş
Süresiz izin değil de misal; aylık ofis içerisinde geçirilmesi gereken zorunlu zaman dilimi olabilir bu zaman dilimleri kendi çerçevesinde bir paket veri topluluğu kuramı üzerinden gidebilir. Örneğin haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık; çalışanın arzu hal durumları çevresinde geliştirilecek çalışma süreleri değerlendirilerek kopansiyonel çalışma alt yapıları kullanılabilinir. Bu methodoloji kullanılarak özgün çalışma ortamlarına yıllık üyelikler, çalışma ortamında yönetici kadrolar arasında iyi ilişkiler ve nice pozitif, sportif çalışma koşulları kullanılabilinir. Her yenilik insanlık içindir ve her yenilik insanlığı daha iyi bir medeniyet seviyesine çıkarabilmek için yapılır. Bu yüzden imkanı olan firmalar tabi ki şartlarını zorlasınlar ama sistem şart. Eğitim şart. Boş verilen zamanın nasıl geçirileceğinin yönetilmesi şarttır. İnanılmaz derecede özgün projeler olabileceği kanaatindeyim. Zamanı yaymak ücreti azaltmak çalışma bölgesini genişletmek gerek.
  • Paylaş
Her meslek grubu için geçerli olabileceğini zannetmiyorum. Ama foursquare bu sistemi kullanıyor ve bu işten fayda sağladığıda orta da
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

299 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt