Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çalışanlarınızın patronu mu olmalısınız, iş arkadaşı mı?

Türkiye'de patronculuk diye bir tabir var ve patron olmak deyimi tüm iş sahiplerinin kendini hemen konulandırdığı bir sıfat. Ancak patron olmak öncelikle kendinin patronu olmakla alakalı bir iştir bence. İnsan öncelikle kendini yönetebilmeli, kendini yönetemeyen insan başka insanları yönetemez.

Bence ikinci önemli nokta ise, 'herkes yönetilmeye ihtiyaç duymaz' durumudur. Bazı insanlar, çalışan ya da çalışmayan veya yönetici konumunda olan, yönetilmeye ihtiyaç duymaz. Bunun yerine sorumluluk alma ihtiyacı duyar.

Bence Türkiye'de bu anlamda birçok gelişme olsa da, daha alınacak çok yol olduğu kanaatindeyim. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler kendi içinde yenilenmeyi ve daha yenilikçi yöntemleri özümseyebilmeliler diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Yazdıklarınızın hepsine katılıyorum. Ayrıca çalışma hayattı uzun bir maratondur bana göre, eğer yolculuk arkadaşlarınızı iyi seçerseniz ve bağlarınızı iyi kurarsanız stratejik kararlar almak dışında yönetme konusunda zaman harcamanıza gerek kalmaz. Bence kendi kendini yönetebilen bir organizasyon her iş sahibinin hayali olmalı. 'Patron' olursanız sadece yüzünüze karşı saygı görürsünüz, iyi bir çalışma arkadaşı veya iş sahibi olursanız ise çalışanlar kendi işlerini büyüttükleri kanısıyla sizi hem insani hem de iş sahibi olarak ummadığınız başarılara taşırlar... Bknz:efsane olan tüm iş verenler :)
  • Paylaş